24.08.2020 | Դավիթ Մելքոնյանն ազատվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից. դատախազության կոլեգիայի հետ խորհրդակցության արդյունքում Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում նշանակել է Գևորգ Բաղդասարյանին
ՀՀ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում նոր աշխատանքի անցնելու և գիտամանկավարժական առավել ներգրավված գործունեությամբ զբաղվելու կապակցությամբ, իր անձնական դիմումի հիման վրա, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով այսօր զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ,  արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Դավիթ Մելքոնյանը:
Օգոստոսի 24-ին հրավիրված ՀՀ դատախազության կոլեգիայի նիստի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Մելքոնյանին նախորդ ավելի քան 6 տարիների ընթացքում դատախազության համակարգում ներդրած մեծ ավանդի, կատարած բարեխիղճ, նվիրված, ծավալուն, արդյունավետ աշխատանքի համար, հաջողություն մաղթել նրան պետության համար ոչ պակաս կարևոր գիտակրթական ոլորտում իր հետագա աշխատանքի ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է, որ Դավիթ Մելքոնյանի բարձր պրոֆեսիոնալ հատկանիշները, գիտական միտքը ՀՀ դատախազության համակարգի զարգացմանը ծառայեցնելու նպատակով, իր հրամանով նա կնշանակվի ՀՀ դատախազությունում նոր ձևավորվող գիտամեթոդական խորհրդի նախագահ:
Հրավիրված կոլեգիայի նիստին, առաջնորդվելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու համար առաջարկել է Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի թեկնածությունը, որը միաձայն հավանության է արժանացել կոլեգիայի անդամների կողմից:
ՀՀ գլխավոր դատախազի օգոստոսի 24-ի հրամանով Գևորգ Բաղդասարյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:
Գևորգ Բաղդասարյանի կենսագրությունը
Գևորգ Սուրենի Բաղդասարյանը ծնվել է 1987թ. հոկտեմբերի 14-ին Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում: 2007 թվականին ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը, իսկ 2009թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան:
2012թ. մարտի 30-ին ԵՊՀ-ում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն եւ ստացել իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2008թ. փետրվարի 12-ից մինչեւ 2008թ. հոկտեմբերի 8-ը աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի աշխատակազմի իրավական փորձաքննությունների ծառայության կրտսեր մասնագետ, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի 8-ից մինչեւ 2013թ. մարտի 15-ը՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի խորհրդական:
2013թ. մարտի 15-ին նշանակվել է Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության դատախազ, իսկ 2013թ. նոյեմբերի 1-ին՝ Երեւան քաղաքի դատախազության դատախազ:
2014թ. մարտի 17-ից մինչեւ 2014թ. մայիսի 8-ը աշխատել է ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության եւ դատական ակտերի բողոքարկման վարչության ավագ դատախազ, 2014թ. մայիսի 8-ից մինչեւ 2015թ. մարտի 30-ը՝ նույն վարչության պետի տեղակալ: 2015թ. մարտի 31-ից մինչեւ 2016թ. հոկտեմբերի 12-ը աշխատել է որպես Երեւան քաղաքի դատախազի տեղակալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 2016թ. հոկտեմբերի 12-ի հրամանով նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության եւ դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 2018թ. հուլիսի 11-ի հրամանով նշանակվել է Երեւան քաղաքի դատախազ:
Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական է:
ՀՀ դատախազության կոլեգիայի եւ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի անդամ է:
ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի անդամ է:
Բարձրագույն որոկավորման կոմիտեի թիվ 001 մասնագիտական խորհրդի անդամ է;
2009 թվականից զբաղվում է գիտամանկավարժական գործունեությամբ:
Դասավանդում է ՀՀ-ում Ֆրանսիական համալսարանում, ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում և Երևանի պետական համալսարանում:

Davit Melkonyan, the RA Deputy Prosecutor General, third class state councillor of justice was dismissed from the office on the basis of his personal application and by the decree of the RA Prosecutor General in order to go to a new job at YSU, Faculty of Law and get actively engaged in scientific and pedagogical activities.
During the meeting of the Board of the RA Prosecutor’s Office held on August 24 the RA Prosecutor General Artur Davtyan thanked Mr. Melkonyan for his great input in the Prosecutor's Office during the past 6 years, for his faithful, dedicated, comprehensive and effective work, wished him success in his further work in the field of science and education which is also very important for the state.
The RA Prosecutor General informed that in order to exchange high professional qualities David Melkonyan will be appointed as a Chairman of the newly formed Scientific-Methodological Council of the RA Prosecutor's Office.
During the Board meeting, guided by Article 36, part 1 and 3 of the RA Law on the Prosecutor's Office, the RA Prosecutor General Artur Davtyan nominated the candidacy of Gevorg Baghdasaryan, Prosecutor of Yerevan City for the office of the RA Deputy Prosecutor General, which was unanimously approved by the members of the Board.
According to the order of the RA Prosecutor General of August 24, Gevorg Baghdasaryan was appointed the RA Deputy Prosecutor General.
Biography of Gevorg Baghdasaryan
Gevorg /father’s name: Suren/ Baghdasaryan was born on October 14, 1987 in Alaverdi, Lori region. In 2007 he graduated from Yerevan State University, Faculty of Law with a Bachelor's degree and in 2009 got his Master's degree.
On March 30, 2012 he defended his PhD thesis at YSU and got his Master’s Degree in Law.
From February 12, 2008 to October 8, 2008 he worked as a Junior Specialist in the Legal Expertise Service of the RA Court of Criminal Appeals.
From October 8, 2008 to March 15, 2013 - Advisor to the President of the RA Court of Criminal Appeals.
On March 15, 2013 he was appointed as a Prosecutor in the Prosecutor's Office of Shengavit Administrative District of Yerevan City, on November 1, 2013 - as a Prosecutor in the Prosecutor’s Office of Yerevan City.
From March 17, 2014 to May 8, 2014 he worked as a Senior Prosecutor of the Department of Charge Defense and Appeal of Judicial Acts of the RA General Prosecutor's Office, from May 8, 2014 to March 30, 2015 as Deputy Head of the same Department. From March 31 to October 12, 2016 he worked as the Deputy Prosecutor of Yerevan City.
By the decree of October 12, 2016 the RA Prosecutor General he was appointed as a Head of the Department for Charges Defense and Appeal of Judicial Acts of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia.
By the decree of July 11, 2018 of the RA Prosecutor General of was appointed Prosecutor of Yerevan city.
He is a First Class Counsellor of Justice, member of the Board of the RA Prosecutor's Office and the Qualification Committee adjunct to the RA Prosecutor General, member of the Management Board of the RA Academy of Justice, member of the Professional Council No. 001 of the Higher Qualification Committee.
He has been engaged in scientific and pedagogical activities since 2009.
Lecture at the French University of the Republic of Armenia, RA Academy of Justice and Yerevan State University.