14.08.2020 | Արարատի մարզում մեկամյա երեխայի առուվաճառքի դեպք է պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Ոստիկանության Մասիսի  բաժնում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ  2020թ. մայիսին Մասիսի բնակչուհին իր մեկամյա երեխային վաճառել է:
ՀՀ Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի դատավարական հետևողական ղեկավարման ներքո ՀՀ Ոստիկանության Մասիսի բաժնի, ինչպես նաև ՀՀ Ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչության աշխատակիցների իրականացրած արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում 13.05.2020թ. Մասիս  քաղաքի բնակչուհին հաղորդում է տվել Ոստիկանության Մասիսի բաժնում այն մասին, որ իր որդուն 500.000  ՀՀ դրամ գումարի դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքում բնակվող ամուսիններին, սակայն վերջիններս մաս-մաս վճարել են ընդամենը 300.000  ՀՀ դրամ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում, կարճ ժամանակահատվածում ձեռանարկված օպերատիվ անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ նշված կինը 2019թ. ապրիլին ծննդաբերել է տղա երեխա: Վերջինս Երևան քաղաքի բնակիչ հանդիսացող ամուսինների հետ նախապես համաձայնության գալով իր մեկամյա որդուն 500.000 դրամի դիմաց նրանց վաճառելու  շուրջ՝ 2020թ. մայիսի 5-ին գնացել են Մասիսի ՔԿԱԳ տարածքային բաժին, որտեղ գնորդը  ճանաչել է երեխայի հայրությունը և վերցրել են վերջինիս ազգանունով երեխայի՝ նոր ծննդյան պետական վկայականը։
Օրեր անց գնորդ ամուսիները հարազարտների հետ գնացել են երեխայի կենսաբանական մոր տուն, որտեղ երեխայի առքի համար նախատեսված պայմանավորված 500.000 ՀՀ դրամից վճարել են 200.000 ՀՀ դրամ  գումար, ձեռք բերել գումարի մնացած մասը՝ 300.000 դրամը, հետագայում տալու պայմանավորվածություն և վերցնելով երեխային՝ տարել իրենց հետ: Հետագայում՝ 11.06.2020թ. և 31.07.2020թ., նրանք մնացած գումարից վճարել են ևս 50.000-ական դրամ:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի հանցավոր արարքի հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Ոստիկանության  Մասիսի  բաժնում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

14.08.2020 | A case of trafficking of one-year-old child has been detected in Ararat Region. Criminal case has been initiated
Operative information was received at the Division of Police of Masis on trafficking of one-year-old child by a resident of Masis on May 2020.
In the result of effective work carried out by the officers of Masis Division of the RA Police, as well as by the officers of the General Department of the RA Police under the supervision of the Deputy Prosecutor of Ararat Region, on 13.05.2020 the resident of Masis city made a statement in Masis Police Department that she had sold her son to a couple living in Yerevan for 500.000 AMD, but the latter had paid only 300.000 AMD partly.
In the course of preparation of the materials, in the result of due measures undertaken in a short time, factual data was received that the mentioned woman gave birth to a boy in April 2019. In advance the latter agreed with the couple from Yerevan city to sell her one-year-old son to them for 500.000 AMD in 2020. On May 5, 2020, they went to the Regional Division of Masis Civil Registration Office, where the buyer acknowledged the paternity of the child and took the child’s new certificate of birth with his surname.
Several days later, the couple and their relatives went to the child's biological mother's house, where they paid 200.000 AMD out of the 500.000 AMD for child trafficking, agreed to pay the remaining 300.000 AMD later, took the child and left. Later, on June 11.06. 2020 and on 31.07.2020 they paid 50.000 AMD from the remaining amount. Taking into account the criminal features of child trafficking for the care of the child a criminal case was initiated under Article 168, Part 1 of the RA Criminal Code.
The criminal case was sent to Masis Investigative Department of the RA Investigative Committee for preliminary investigation.