28.07.2020 | Կրկնահանցագործությունների նվազեցման խնդիրը՝ Շիրակի մարզի դատախազության տեսադաշտում. ներկայացվել է միջնորդագիր
Շիրակի մարզում կրկնահանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման շրջանակներում մարզի դատախազությունում վերլուծվել են նպաստող պատճառներն ու պայմանները, դրանք վերացնելու միջոցները:
2020թ. 1-ին կիսամյակում  արձանագրվել է նախկինում դատապարտված 17 անձանց կողմից կատարված նույնքան հանցագործության դեպք, ինչը մեկով ավելի է նախորդ՝ 2019թ. երկրորդ կիսամյակի համեմատ: Այս վիճակագրությունը և դեպքերի աննշան աճը վկայում է, որ կրկնահանցագործությունների նվազեցման ուղղությամբ ձեռնարկվող նախականխման, կանխման, խափանման, ինչպես նաև բացահայտման միջոցառումները բավարար չափով արդյունավետ չեն եղել:
Մասնավորապես, ուսումնասիրությունը վկայում է, որ կրկնահանցագործություններին նպաստող պատճառներից են շարունակում մնալ նախկինում հանցագործություն կատարած անձանց սուցիալայան ոչ բարվոք վիճակը, որը զուգակցվում է ընտանիքի հետ այդ անձանց թույլ կապի, հասարակության կողմից այդ անձանց նկատմամբ ընդգծված բացասական վերաբերմունքի և պիտակավորման հետ, ինչպես նաև՝ աշխատանքի, մասնագիտական որակավորման բացակայությունը, աշխատաշուկայի նոր պահանջներին նրանց չբավարարելը և աշխատաշուկայում նրանց անմրցունակությունը: Այսինքն նախկինում հանցագործություն կատարած անձանց վերասոցիալականացման գործընթացը լիարժեքորեն չի իրականացվում: Արդյունքում այդ անձանց կենսական խնդիրների նկատմամբ ուշադրության պակասը, հասարակությունից նրանց հոգեբանական օտարումը նպաստում են կրկնահանցագործությունների ռիսկի աճին:
Էական նշանակություն ունի նաև հանցավոր ենթամշակույթի ազդեցությունը: Ազատազրկման վայրում անձն ապրում է մի միջավայրում, որը ոչ միայն կարող է չնպաստել ուղղմանը, այլ նույնիսկ ավելի խորացնել հանցագործություն կատարելու ցանկությունն ու հակվածությունը: Կալանավայրում գտնվելու ընթացքում շատերը հեշտությամբ ընդունում են հանցավոր ենթամշակույթի կանոնները: Քիչ չեն  դեպքերը, երբ հանցագործությունները մշակվում են դեռևս կալանավայրում: Այսինքն առկա է թիրախային աշխատանքների անհրաժեշտություն, որպեսզի ազատվելուց հետո դատապարտյալը չշարունակի պահպանել հանցավոր ենթամշակույթի կանոնները: Այս առումով նաև կանխարգելիչ կարևոր նշանակություն ունի քրեական ենթամշակույթի քրեականացումը, որը զգալիորեն մեծացնում է այս երևույթի դեմ ոստիկանության համակարգված իրավական պայքարի հնարավորությունները:
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունը փաստում է, որ ինչպես 2019թ. երկրորդ, այնպես էլ 2020թ. առաջին կիսամյակներում կրկնահանցագործների կողմից հանցագործության նախապատրաստության դեպքեր չեն բացահայտվել: ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության ենթակա այն բաժինները, որոնց կողմից սպասարկվող տարածքներում արձանագրվել են կրկնահանցագործների կողմից կատարված հանցագործության դեպքեր, բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկել՝ սպասարկվող վարչական տարածքում հանցագործությունների կանխարգելման նպատակով կրկնահանցագործներին, պատիժը պայմանականորեն չկիրառված, պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատված, պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինված, բաց տեսակի ուղղիչ հիմնարկում պատիժը կրող, պատիժը կրելուց նոր ազատված անձանց օպերատիվ տեսադաշտում պահելու ուղղությամբ: Վերջինների նկատմամբ չի սահմանվել պատշաճ հսկողություն, նրանց շրջանում պարբերաբար չեն անցկացվել կանխարգելիչ բնույթի միջոցառումներ, այդ թվում նաև յուրաքանչյուր կրկնահանցագործի հետ համապատասխան անհատական աշխատանք՝ հանցածին ենթամշակույթից հրաժարվելու, աշխատանք և նորմալ կենսապայմաններ ունենալու համար: Այսինքն հանցածին վարքագիծ որդեգրած անձանց նկատմամբ վերահսկողությունը, որպես նման հանցագործությունների նախականխման միջոց, եղել է ոչ արդյունավետ:
Ելնելով դրանից՝ Շիրակի մարզի դատախազ Կ. Գաբրիելյանը միջնոդրագրով դիմել է ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության պետ Ս. Աբաղյանին՝ ձեռնարկելու  համապատասխան միջոցներ՝ ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության ենթակա բաժինների աշխատակիցների կողմից կրկնահանցագործությունների կանխարգելման, նախականխման գործում հետևողականության բարձրացման, համայնքային ոստիկանության ծառայողների, բոլոր ստորաբաժանումների անալիտիկ տեսուչների կողմից կրկնահանցագործությունների հետ անհատական աշխատանքներ տանելու, նրանցից յուրաքանչյուրի պարագայում հանցածին գործոնները և նոր հանցագործություն կատարելու ռիսկերի գնահատումը պատշաճ իրականացնելու, կրկնահանցագործությունների հաշվառման գործընթացը և կրկնահանցագործների վարքագծի նկատմամբ ամենօրյա պլանավորված վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով և ձեռնարկված միջոցների ու արդյունքների մասին հայտնել մարզի դատախազությանը:

В рамках повышения эффективности борьбы с рецидивами в Ширакской области в прокуратуре области были проанализированы способствующие причины и условия, средства их устранения.
В 1-ом полугодии 2020г. было констатировано 17 случаев преступления, совершенных столькими же лицами, осужденными ранее, что больше на одни раз по сравнению со вторым полугодием 2019г. Данная статистика и незаметный рост случаев свидетельствует о том, что мероприятия по предупреждению, предотвращению, а также выявлению, применяемые в направлении убавления рецидивов, не были эффективными в достаточной мере.
В частности, изучение свидетельствует о том, что причинами, способствующими рецидивам, продолжают оставаться неблагополучное социальное состояние лиц, ранее совершивших преступление, что сопутствуется со слабой связью данных лиц с семьей, подчеркнутым отрицательным отношением к данным лицам со стороны общества, их неудовлетворение новым требованиям рынка труда и их неконкурентоспособность на рынке труда. То есть процесс ресоциализации лиц, ранее совершивших преступление, осуществляется неполноценно. В результате этого нехватка внимания на жизненные проблемы данных лиц, их психологическое отчуждение от общества способствуют росту риска рецидивов.
Существенное значение имеет также влияние преступной субкультуры. В месте лишения свободы лицо проживает в среде, которая не только может не способствовать исправлению, но и даже может усугубить желание и склонность совершения преступления. В течение пребывания в месте заключения многие с легкостью принимают правила преступной субкультуры. Не мало случаев, когда преступления разрабатываются еще в месте заключения. То есть в наличии необходимость целенаправленных работ, чтобы после освобождения осужденный не продолжил соблюдение правил преступной субкультуры. С этой точки зрения также имеет важное профилактическое значение криминализация криминальной субкультуры, которая значительным образом увеличивает возможности координированной правовой борьбы полиции с данными проявлениями.
Проведенное в прокуратуре исследование свидетельствует о том, что как во втором полугодии 2019г., так и в первом полугодии 2020г. не было выявлено случаев подготовки преступлений рецидивистами. Отделы, подчиняющиеся Ширакскому областному управлению Полиции РА, в участках обслуживания которыми были констатированы случаи преступления рецидивистами, не предприняли достаточных мер, чтобы держать в оперативном поле зрения рецидивистов, условно досрочно освободившихся от отбывания наказания, отбывающих наказание в исправительном учреждении открытого типа, недавно освободившихся от отбывания наказания, с целью предупреждения преступлений на обслуживаемой административной территории. В отношении последних не был установлен надлежащий контроль, среди них не были проведены периодические профилактические мероприятия, в том числе и соответствующие индивидуальные работы с каждым рецидивистом, чтобы они отказались от преступной субкультуры, имели работу и нормальные жизненные условия. То есть надзор за лицами, принявшими преступное поведение, как средство предупреждения подобных преступлений, был неэффективным.
Исходя из этого, прокурор Ширакской области Габриелян К. с ходатайством обратился к начальнику Ширакскгоо областного управления Полиции РА Абагяну С. о принятии соответствующих мер по повышению последовательности сотрудников отделов, подчиняющихся Ширакскому областному управлению Полиции РА, в деле предупреждения, предотвращения рецидивов, проведению индивидуальных работ с рецидивами служащими общинной полиции, аналитическими инспекторами всех подразделений, осуществлению надлежащей оценки преступных факторов в условиях каждого из них и рисков совершения нового преступления и осуществлению повседневного запланированного надзора за поведением рецидивистов, и сообщить прокуратуре области о предпринятых мерах и результатах.