ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր Արցախի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է ԱՀ գլխավոր դատախազության աշխատակիցների հետ:
Կայացած խորհրդակցության ընթացքում Արթուր Դավթյանը ընտրվելու և ԱՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ շնորհավորել է Մհեր Աղաջանյանին, ինչպես նաև նորանշանակ գլխավոր դատախազի տեղակալներին` հաջողություն մաղթելով նրանց իրենց դժվարին ու պատասխանատու աշխատանքում: Նա միաժամանակ վստահություն է հայտնել, որ ղեկավար կազմի ձևավորումը նոր շունչ կհաղորդի Արցախի դատախազությանը` իր առջև դրված խնդիրներն իրականացնելիս:
ՀՀ գլխավոր դատախազը ողջունել է հայկական երկրորդ հանրապետության դատախազական համակարգի բարեփոխումների այն տեսլականն ու գաղափարները, որն ունի ԱՀ նոր գլխավոր դատախազը և որի շուրջ իրենք ունեցել են համատեղ քննարկումներ: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը մշտապես պատրաստ է իր ունեցած ռեսուրսներով ու հնարավորություններով նպաստել ԱՀ դատախազության կարողությունների զարգացմանը և արդյունավետության բարձրացմանը միտված բոլոր նախաձեռնություններին:
Նա բարձր է գնահատել հատկապես Արցախում կայացած համապետական վերջին ընտրությունների կազմակերպման, քվեարկության ընթացքում, ինչպես նաև հետընտրական գործընթացներում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների, ընտրական գործընթացներին ներգրավված սուբյեկտների դիմումների, ահազանգերի քննության ու ընթացքավորման նկատմամբ դատախազական արդյունավետ հսկողության իրականացման առումով Արցախի դատախազության կազմակերպված և համակարգված գործունեությունը, որը մեծապես նպաստել է Արցախում ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացմանը, արցախցիների ազատ ու անկաշկանդ կամարտահայտմանը: Նման արդյունքի հնարավոր է եղել հասնել ոչ միայն Արցախի մյուս իրավապահ մարմինների հետ սերտ փոխգործակցությամբ, այլ նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության փորձի փոխանցման նպատակով նախապես իրականացված համատեղ միջոցառումներով, ինչը լավ օրինակ է նաև այլ ոլորտներում կիրառելու և հաջողություններ արձանագրելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրներում դատախազության գործունեությանն անմիջականորեն առնչվող օրենսդրական դաշտերի, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ներդաշնակության, միասնականության ապահովման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև փորձի փոխանակման ձևավորված կառուցակարգերի և ավանդույթների շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազը համոզմունք է հայտնել, որ դրանք նպաստում են հայկական երկու պետություններում իրավակարգի ամրապնդմանը, իրավական անվտանգության և քրեական վարույթի օրինականության երաշխավորմանը, հանցավորության դեմ համատեղ պայքարում իրավապահ մարմինների գործակցության արդյունավետության բարձրացմանը և իրենց բնօրրանում հայ ժողովրդի ազատ, ստեղծագործ ու հնարավորինս անվտանգ կենսագործունեությանը:

07.07.2020 | Генеральный прокурор РА Артур Давтян сегодня в рамках рабочего визита в Республику Арцах встретился с сотрудниками Генеральной прокуратуры Республики Арцах.
В ходе состоявшегося совещания Артур Давтян поздравил Мгера Агаджаняна с избранием и вступлением на должность генерального прокурора Республики Арцах, а также заместителей генерального прокурора Республики Арцах, пожелав им успехов в их трудной и ответственной работе. Он также выразил уверенность, что формирование нового руководящего состава придаст новое дыхание прокуратуре Арцаха в деле выполнения поставленных перед ней задач.
Генеральный прокурор РА одобрил видение и идеи реформ системы прокуратуры второй армянской республики, которые представил новый генеральный прокурор Республики Арцах и вокруг которых они провели совместные обсуждения. А. Давтян отметил, что прокуратура РА готова всегда своими имеющимися ресурсами и возможностями содействовать всем инициативам, направленным на развитие потенциала и повышение эффективности прокуратуры Республики Арцах.
Он высоко оценил организованную и скоординированную деятельность прокуратуры Арцаха относительно организации последних общегосударственных выборов в Арцахе, а также сообщений о зафиксированных избирательных нарушениях, проведения эффективного прокурорского контроля над обращениями и сигналами субъектов, вовлеченных в избирательные процессы, что в значительной степени способствовало проведению свободных и прозрачных выборов в Арцахе, свободному и непринужденному волеизъявлению арцахцев. Такого результата возможно было достичь не только в тесном взаимодействии с другими правоохранительными органами Арцаха, но и в рамках заранее осуществленных совместных мероприятий с целью передачи опыта Генеральной прокуратуры РА, что является хорошим примером для применения и достижения успехов и в других сферах.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся законодательных полей, непосредственно относящихся прокуратур двух стран, взаимодействия институциональных реформ, необходимости обеспечения единства.
Генеральный прокурор РА выразил уверенность, что они способствуют укреплению правопорядка в двух армянских государствах, гарантированию правовой безопасности и законности уголовного производства, повышению эффективности сотрудничества правоохранительных органов в совместной борьбе с преступностью.