18.05.2020 | Դատախազության բողոքի հիման վրա ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի ընդունած նախադեպային որոշումը նոր հեռանկարներ է ստեղծում փողերի լվացման գործերով քննությունների արդյունավետության համար
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ստացել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքի հիման վրա ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի 2019թ. նոյեմբերի 7-ի որոշումը (ԵԿԴ/0161/01/15):
Այս որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները, որոնք ընկած են եղել նաև ՀՀ դատախազության ներկայացրած բողոքի հիմքում, նախադեպային են և ուղղորդող նշանակություն կարող են ունենալ փողերի լվացման դեմ ինչպես անդրազգային  և ներպետական մակարդակում իրականացվող պայքարի արդյունավետության բարձրացման, այնպես էլ ներկայումս քննվող և լայն հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով քրեաիրավական ճիշտ որակումներ տալու և պատժի անխուսափելիության ապահովման միասնական պրակտիկայի ձևավորման տեսանկյունից:
Մասնավորապես, 2013թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով Հ. Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-189-րդ հոդվածի (կեղծ ձեռնարկատիրությանը հանցակցության)  3-րդ մասով, 190-րդ հոդվածի 3 -րդ մասի 1-ի կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման) և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հարկերից խուսափելու), իսկ Հ.Չանախչյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Առաջին ատյանի դատարանի՝ 2017թ. դեկտեմբերի 25-ի դատավճռով Հ.Գևորգյանը առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, իսկ Հ.Չանախչյանը՝ դրան հանցակցության համար առաջադրված մեղադրանքներում ճանաչվել են անմեղ և արդարացվել։ Նույն դատավճռով իրենց մեղսագրվող մյուս հանցավոր արարքների կատարման համար նրանք դատապարտվել են ազատազրկման:
Արդարացման մասով մեղադրող դատախազի կողմից բերվել է վերաքննիչ բողոք, որը, սակայն, մերժվել է:: Ըստ Առաջին ատյանի և Վերաքննիչ դատարանների՝ մեղադրանքի հիմքում դրված ապացույցները չեն հիմնավորել և ապացուցել, որ ամբաստանյալների կողմից օրինականացվել են հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը բերել է վճռաբեկ բողոք՝ արդարացման մասով մասնակի բեկանելու ստորադաս դատարանների որոշումները և գործն ուղարկելու Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նոր քննության:
Բողոքում դատախազությունը դիքորոշում է հայտնել, որ  ստորադաս դատարանները սխալ են մեկնաբանել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածը, իսկ գործով ձեռք բերված ապացույցներից ակնհայտ է, որ ծավալված հանցավոր գործունեության՝ կեղծ ձեռնարկատիրության և հարկերից խուսափելու արդյունքում առաջացել են ապօրինի դրամական միջոցներ, որոնք, մի ընկերության ակտիվներում ներառելով, այլ միջոցների հետ միախառնելով և օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության պատրանք ստեղծելով, փոխանցվել են հանցավոր նպատակով ստեղծված այլ՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացնող առևտրային կազմակերպության, որից հետո կանխիկացվել և վերադարձվել են փոխանցողին: Այս հանցավոր սխեման այլ կերպ, քան հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի օրինականացում, հնարավոր չէ որակել:
Քննության արդյունքում ՀՀ վճռաբեկ դատարանը, ըստ էության համաձայնելով դատախազութան այս դիրքորոշմանը՝ ամբողջությամբ բավարարել է բողոքը՝ ՀՀ զարգացրել դեռևս 2011թ. փետրվարի 24-ի թիվ ԵԿԴ/0090/01/09 որոշմամբ արտահայտած իր դիրքորոշումները և ընդարձակել «փողերի լվացման» հասկացության իմաստն ու հանցակազմի էությունը:
Վճռաբեկ դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով նախատեսված` հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման հանցակազմի հատկանիշների մեկնաբանության արդյունքում փաստել է, որ նշված հանցագործության կատարմամբ հանցավորն օրինական գործունեության շղարշի ներքո նպատակ է հետապնդում լեգիտիմացնել ստացված անօրինական գույքն ու եկամուտները, թաքցնելու դրանց ծագման հանցավոր աղբյուրը, վերացնելու դրանց հանցավոր հետքերը։ Այսինքն` տվյալ հանցագործության կատարմամբ` փողերի լվացմանն ուղղված գործողություններ կատարելու, անօրինական գույքն ու եկամուտները օրինական քաղաքացիական շրջանառության մեջ ներդնելու միջոցով հանցավորի դիտավորությունն ուղղված է լինում դրանց օրինական տեսք հաղորդելուն և քրեական պատասխանատվությունից ազատվելուն։ Հետևաբար, անձի արարքը որպես հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացում որակելիս պետք է համակողմանի ուշադրության արժանացնել այն գործողությունների շղթան, անօրինական գույքի և եկամուտների քաղաքացիական շրջանառությունը` իր շրջափուլերով հանդերձ, որոնք ընդհանուր առմամբ կարող են վկայել հանցավորի` փողերի լվացմանն ուղղված դիտավորության առկայության մասին։ Ընդ որում, ըստ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ պետք է ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, թե կոնկրետ ո՞ր օրինական քաղաքացիաիրավական գործարքի կատարման արդյունքում են օրինականացվել ձեռքբերված նյութական միջոցները և երկրորդ՝ գույքի ու եկամուտների օրինականացումը որքանով է փոխկապակցված ենթադրյալ հանցանքը կատարած անձի՝ «փողերի լվացման» դիտավորության հետ:

18.05.2020 | Прецедентное постановление Кассационного суда РА, принятое на основании протеста прокуратуры РА, создает новые перспективы для эффективности расследований по делам об отмывании денег.
Генеральная прокуратура РА получила постановление Кассационного суда РА от 7-го ноября 2019г. (ЕКД/0161/01/15), вынесенное на основании протеста заместителя генерального прокурора РА по уголовному делу, возбужденному по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса РА.
Правовые позиции, высказанные данным постановлением, которые лежали также в основе поданного Прокуратурой РА протеста, прецедентны и могут иметь указывающее значение как с точки зрения повышения эффективности борьбы с отмыванием денег на транснациональном и внутригосударственном уровнях, так и для дачи правильных уголовно- правовых квалификаций по делам, расследуемым в настоящее время и имеющим широкую общественную огласку, и формирования единой практики по обеспечению неизбежности наказания.
В частности, по уголовному делу, возбужденному 2013г. по признакам части 2 статьи 205 Уголовного кодекса РА, Геворгяну А. было предъявлено обвинение по части 3 статьи 38-189 (соучастие в лжепредпринимательстве), по пункту 1 части 3 статьи 190 (отмывание денег в особо крупных размерах) и по части 2 статьи 205 (уклонение от уплаты налогов) Уголовного кодекса РА, а Чанахчяну А.- по части 3 статьи 189 и по пункту 1 части 3 статьи 38-190 Уголовного кодекса РА.
Приговором Суда первой инстанции от 25-го декабря 2017г. Геворгян А. в обвинении за отмывание денег в особо крупных размерах, а Чанахчян А. в обвинении за содействие этому были признаны невиновными и оправданы. Тем же приговором за совершение других инкриминируемых им преступных деяний они были осуждены к лишению свободы.
По части оправдания прокурором был подан апелляционный протест, в котором, однако, было отказано. По мнению Суда первой инстанции и Апелляционного суда, положенные в основу обвинения доказательства не были обоснованы и доказаны, что подсудимыми были узаконены полученные преступным путем суммы в крупных размерах.
На постановление Апелляционного суда заместитель генерального прокурора РА подал кассационный протест, чтобы постановления нижестоящих судов были частично отменены по части оправдания, и дело было направлено в Суд общей юрисдикции первой инстанции на новое рассмотрение.
В протесте прокуратура высказала позицию о том, что нижестоящие суды неправильно истолковали статью 190 Уголовного кодекса РА, а из собранных по делу доказательств очевидно, что в результате преступной деятельности- лжепредпринимательства и уклонения от уплаты налогов, возникли незаконные денежные средства, которые с включением в активы одной компании, смешиванием с другими средствами и созданием впечатления законной предпринимательской деятельности были перечислены в созданную с преступной целью другую коммерческую организацию, не осуществляющую предпринимательскую деятельность, после чего были обналичены и возвращены передавшему. Данную преступную схему невозможно квалифицировать иначе как узаконение приобретенного преступным путем имущества.
В результате рассмотрения Кассационный суд, согласившись по сути с позицией прокуратуры, полностью удовлетворил протест, развил свои позиции, высказанные постановлением номер ЕКД/0090/01/09 от 24-го февраля 2011г., и расширил смысл понятия «отмывание денег» и суть состава преступления.
В результате толкования признаков состава преступления узаконения доходов, полученных преступным путем, предусмотренного статьей 190 Уголовного кодекса РА, Кассационный суд аргументировал, что совершением указанного преступления преступник под видом законной деятельности преследует цель легитимировать полученные незаконные имущества и доходы, скрыть их преступный источник, устранить их преступные следы. То есть совершением данного преступления путем совершения действий, направленных на отмывание денег, введения незаконного имущества и доходов в законный гражданский оборот умысел преступника направляется на придачу им законности и освобождение от уголовной ответственности. Следовательно, при квалификации деяния лица как узаконение доходов, полученных преступным путем, следует удостоить всестороннее внимание на цепочку действий, гражданский оборот незаконного имущества и доходов со своими стадиями, которые, в целом, могут свидетельствовать о наличии у преступного умысла, направленного на отмывание денег. Причем, по мнению Кассационного суда РА, следует обратить внимание на обстоятельство, конкретно в результате какой законной гражданско- правовой сделки были узаконены приобретенные материальные средства, и второе, насколько узаконение имущества и доходов взаимоувязано с умыслом лица, совершившего предполагаемое преступление, в «отмывании денег».