14.05.2020 | ԶՈՒ-երում պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում ՀՀ զինվորական դատախազության գործունեությամբ 2020թ. առաջին եռամսյակում հայտնաբերվել է պետությանը պատճառված 480 մլն դրամի վնաս
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում ամփոփվել են պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում ինչպես 2020թ․ առաջին եռամսյակի ընթացքում իրականացված, այնպես էլ նախորդ ժամանակահատվածներում ձեռնարկված և 2020թ․ առաջին եռամսյակի ընթացքում ավարտված աշխատանքների արդյունքները։
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացվել է 119 ուսումնասիրություն, որը 41-ով կամ 52%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի արդյունքները։
Խախտումներ են հայտնաբերվել ուսումնասիրություններից 47-ի դեպքում, որոնք հիմնականում արձանագրվել են թիկունքային ծառայության, սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման բնագավառներում:
Խախտումների վերացման կամ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ ձեռնարկվել են դատախազական ներգործության կոնկրետ միջոցներ: Մասնավորապես՝ խախտումներով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու վերաբերյալ տրվել է 37 կամ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ շուրջ 4 անգամ ավելի նախազգուշացում:
Բացի այդ, արձանագրված խախտումների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով պետական մարմիններին ներկայացվել է 14 հաղորդում և միջնորդագիր, որը 75 %-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի արդյունքից:
Իսկ պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով նախապատրաստված 35 նյութերից 24-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Ընդ որում՝ հարուցված քրեական գործերի քանակը 3 անգամ ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
2020թ․1-ին եռամսյակի ընթացքում իրականացված ուսումնասիրություններով արձանագրվել է պետությանը պատճառված 480․703.415 ՀՀ դրամի վնաս, վերականգնվել է 4.085.423 ՀՀ դրամ վնաս։ Պատճառված չվերականգնված վնասների գերակշռող մասի վերաբերյալ հարուցվել են քրեական գործեր, դրանցով ընթացող նախաքննությամբ, ինչպես նաև կատարված նախազգուշացումների շրջանակներում արդեն իսկ միջոցներ են ձեռնարկվել նաև համապատասխան սուբյեկտների կողմից պատճառված վնասները կամովին հատուցելու կամ պարտավորությունները կամովին կատարելու ուղղությամբ, որոնց արդյունքները շոշափելի կլինեն առաջիկայում։
Հարկ է նշել, որ պետական շահերի պաշտպանությանն առնչվող բոլոր դեպքերում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ դատախազական ներգործության միջոցներ և ստուգողական գործողություններ։
Աշխատանքներ են տարվում պետության գույքային և ոչ գույքային շահերի պաշտպանության առավել խոցելի բնագավառները վեր հանելու և հաջորդող հաշվետու ժամանակահատվածներում իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։

14.05.2020 | Деятельностью Военной прокуратуры РА за 1 квартал 2020г. был выявлен нанесенный государству ущерб в сфере защиты государственных интересов в ВС в размере 480 млн. драмов РА.
В Центральной военной прокуратуре РА в сфере защиты государственных интересов были подведены итоги результатов работ, как осуществленных за 1 квартал 2020 г., так и принятых за прошлые периоды, а также завершенных за 1 квартал 2020г.
За указанный период отделом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА и военными прокуратурами гарнизонов было осуществлено 119 изучений, что на 41 или 52% превышает результаты указанного периода прошлого года.
В случае 47 были выявлены нарушения, которые в основном зафиксированы в сфере службы тыла службы тыла, вооружений, военно-медицинской службы, капитального строительства.
По направлению устранения нарушений или дачи правовой оценки приняты конкретные меры прокурорского воздействия. В частности, относительно восстановления нанесенного государству нарушениями ущерба было дано 37 или по сравнению с указанным периодом 2019г. в 4 раза больше предупреждений.
Кроме того, для устранения причин зафиксированных нарушений и способствующих им условий государственным органам было представлено 14 сообщений и ходатайств, что на 75 % больше результата указанного периода 2019г.
А из 35 материалов, подготовленных по результатам изучений, осуществленных по вопросам защиты государственных интересов по 24 возбуждены уголовные дела. При этом количество возбужденных уголовных дел в 3 раза больше по сравнению с указанным периодом прошлого года.
По осуществленным за 1 квартал 2020г. изучениям был констатирован нанесенный государству ущерб в размере 480.703.415 драмов РА, восстановлена сумма в размере 4.085.423 драмов РА. Относительно подавляющего большинства нанесенного и невосстановленного ущерба возбуждены уголовные дела, в ходе предварительного расследования этих дел, а также в рамках осуществленных предупреждений уже приняты меры по направлению добровольного возмещения нанесенного ущерба соответствующими субъектами, и их результаты будут ощутимы в ближайшее время.
Необходимо отметить, что по всем случаям относительно защиты государственных интересов приняты необходимые меры прокурорского воздействия и проверочные действия.
Ведутся работы по выявлению более уязвимых сфер защиты имущественных и не имущественных интересов государства и направлению повышения эффективности осуществленных изучений в последующих отчетных периодах.