ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրման և այդ գույքի վարձակալների կողմից հեռահաղորդակցության օպերատորներին ենթավարձակալության տրամադրման գործընթացում կատարված չարաշահումների դեպքերով հարուցվել և մայիսի 12-ի դրությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվում է 20 քրեական գործ: Դրանք վերաբերում են, մասնավորապես, մարզի Կապան համայնքին, Քաջարան համայնքի Լեռնաձոր բնակավայրին, Մեղրի համայնքի Ագարակ և Ալվանք բնակավայրերին, Տաթև համայնքի Հարժիս բնակավայրին, Սիսիան համայնքի Անգեղակոթ, Շաքի, Թանահատ, Արևիս, Վաղատին, Աղիտու, Սոֆլու (Գ.Նժդեհ), Բնունիս, Ախլաթյան, Գորայք համայնքի Գորայք բնակավայրին ու Լոր և Դարբաս բնակավայրերին, դրանց նախկին կամ ներկայիս ղեկավարների (այդ թվում ներկայիս վարչական ղեկավարների) կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ դեպքերին:
Դրանցից երեք քրեական գործ հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի, երկուսը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, իսկ տասնհինգը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:
Ըստ քրեական գործերի նյութերի՝ սկսած 2006թ.-ից՝ համայնքների ղեկավարների (վարչական ղեկավարների) կողմից պետական կամ համայնքապատկան գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը երբեմն ձևական մրցույթների միջոցով, փաստացի սիմվոլիկ վարձավճարներով վարձակալության են տրվել համայնքների ղեկավարներին (վարչական ղեկավարների), մերձավորներին կամ ենթականերին, ապա այդ հողամասերի փոքր մասը բազմապատիկ ավելի բարձր վարձավճարներով կապի կայանքների տեղադրման և շահագորշման նպատակով վարձակալության են հանձնվել կապի օպերատոր ընկերություններին: Արդյունքում հողամասերի վարձակալները տարիներ շարունակ համայնքային սեփականության հողամասերի օգտագործումից ստացել են խոշոր չափերով շահույթներ, իսկ համայնքները զրկվել են ֆինանսական այդ աղբյուրից օգտվելու հնարավորությունից:
Նշված գործերով հիշատակված համայնքներին պատճառվել է ընդհանուր 82.561.042 ՀՀ դրամի վնաս, որից մայիսի 12-ի դրությամբ վերականգնվել է 31.742.916 ՀՀ դրամը: Ակտիվ միջոցներ են ձեռնարկվում նաև վնասի մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Չորս քրեական գործով չորս համայնքի ղեկավարի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Սակայն նկատի ունենալով, որ մեղադրյալները կամովին ամբողջությամբ հատուցել են համայնքին պատճառված վնասներն, տվել խոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց: Քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվում է։
Մայիսի 12-ի դրությամբ լուծվել Է վարձակալության, կապի օպերատոր հանդիսացող ընկերությունների հետ կնքված ենթավարձակալության 5 ապօրինի պայմանագիր: Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից մարզպետարանի հետ գործակցությամբ, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ՝ նաև նմանատիպ մյուս պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ:

13.05.2020 | Уголовные дела по факту незаконных процессов передачи в аренду и субаренду недвижимого имущества собственности 17 местожительств в Сюникской области. Ущерб восстанавливается
На основании материалов, подготовленных поручением прокуратуры Сюникской области по случаям злоупотреблений в процессе передачи в аренду недвижимого имущества, являющегося государственной и общинной собственностью и передачи указанного имущества арендаторами в субаренду телекоммуникационным операторам возбуждено и по состоянию на 12 мая в следственном управлении Сюникской области СК РА рассматривается 20 уголовных дел. Указанные дела в частности касаются Капанской общине, поселку Лернадзор Каджаранской общины, поселкам Агарак и Алванк общины Мегри, Харджис общины Татев, общинам Ангегакот, Шаки, Танаат, Аревис, Вагатин, Агиту, Софлу (Г. Нжде), Бнунис, Горайк, Лор, Дарбас и случаям злоупотреблений служебными полномочиями бывшими и нынешними руководителями (в том числе и административными руководителями) указанных общин.
Из указанных дел 3 уголовных дела возбуждены по ч. 1 ст. 308 УК РА, 2 – ч. 2 ст. 38-308 УК РА, и 15 – ч. 2 ст. 308 УК РА.
Согласно материалам уголовных дел, начиная с 2006 г. руководители общин (административные руководители) передали в аренду являющиеся государственной или общинной собственностью земельные участки, сельскохозяйственного назначения своим близким или подчиненным за символичную арендную плату, значительно ниже рыночной, далее земельные участки передавались в субаренду по стоимости, которая в разы превышала вышеотмеченную символичную плату, благодаря чему со стороны глав общин в личное пользование была получена крупная прибыль.
По указанным делам вышеперечисленным общинам был нанесен ущерб в размере 82.561.042 драмов РА, из этой суммы по состоянию на 12 мая была восстановлена сумма в размере 31.742.916 драмов РА. Принимаются активные меры по восстановлению остальной части ущерба.
По 4 уголовным делам 4 руководителям общин предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 УК РА. Однако учитывая то, что обвиняемые полностью возместили ущерб, нанесенный общине, дали признательные показания, в отношении этих лиц избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы. Предварительное следствие по делу продолжается.
По состоянию на 12 мая расторгнуты 5 незаконные договора субаренды, заключенные с телекоммуникационными операторами.  Прокуратура Сюникской области в сотрудничестве с марзпетараном принимает соответствующие меры для расторжения других подобных договоров.