ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրման և այդ գույքի վարձակալների կողմից հեռահաղորդակցության օպերատորներին ենթավարձակալության տրամադրման գործընթացում կատարված չարաշահումների դեպքերով հարուցվել և մայիսի 12-ի դրությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվում է 20 քրեական գործ: Դրանք վերաբերում են, մասնավորապես, մարզի Կապան համայնքին, Քաջարան համայնքի Լեռնաձոր բնակավայրին, Մեղրի համայնքի Ագարակ և Ալվանք բնակավայրերին, Տաթև համայնքի Հարժիս բնակավայրին, Սիսիան համայնքի Անգեղակոթ, Շաքի, Թանահատ, Արևիս, Վաղատին, Աղիտու, Սոֆլու (Գ.Նժդեհ), Բնունիս, Ախլաթյան, Գորայք համայնքի Գորայք բնակավայրին ու Լոր և Դարբաս բնակավայրերին, դրանց նախկին կամ ներկայիս ղեկավարների (այդ թվում ներկայիս վարչական ղեկավարների) կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ դեպքերին:
Դրանցից երեք քրեական գործ հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի, երկուսը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, իսկ տասնհինգը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:
Ըստ քրեական գործերի նյութերի՝ սկսած 2006թ.-ից՝ համայնքների ղեկավարների (վարչական ղեկավարների) կողմից պետական կամ համայնքապատկան գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը երբեմն ձևական մրցույթների միջոցով, փաստացի սիմվոլիկ վարձավճարներով վարձակալության են տրվել համայնքների ղեկավարներին (վարչական ղեկավարների), մերձավորներին կամ ենթականերին, ապա այդ հողամասերի փոքր մասը բազմապատիկ ավելի բարձր վարձավճարներով կապի կայանքների տեղադրման և շահագորշման նպատակով վարձակալության են հանձնվել կապի օպերատոր ընկերություններին: Արդյունքում հողամասերի վարձակալները տարիներ շարունակ համայնքային սեփականության հողամասերի օգտագործումից ստացել են խոշոր չափերով շահույթներ, իսկ համայնքները զրկվել են ֆինանսական այդ աղբյուրից օգտվելու հնարավորությունից:
Նշված գործերով հիշատակված համայնքներին պատճառվել է ընդհանուր 82.561.042 ՀՀ դրամի վնաս, որից մայիսի 12-ի դրությամբ վերականգնվել է 31.742.916 ՀՀ դրամը: Ակտիվ միջոցներ են ձեռնարկվում նաև վնասի մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Չորս քրեական գործով չորս համայնքի ղեկավարի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Սակայն նկատի ունենալով, որ մեղադրյալները կամովին ամբողջությամբ հատուցել են համայնքին պատճառված վնասներն, տվել խոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց: Քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվում է։
Մայիսի 12-ի դրությամբ լուծվել Է վարձակալության, կապի օպերատոր հանդիսացող ընկերությունների հետ կնքված ենթավարձակալության 5 ապօրինի պայմանագիր: Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից մարզպետարանի հետ գործակցությամբ, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ՝ նաև նմանատիպ մյուս պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ:

13.05.2020 | Criminal cases in relation with the illegal processes of leasing and subleasing the property of 17 settlements in Syunik region; damages are being repaired
20 criminal cases have been initiated and are being investigated at Syunik Regional Investigation Department on the basis of materials prepared on the instruction of the Prosecutor's Office of Syunik Region on the cases of abuse in the processes of leasing and subleasing state and community property to the telecommunication operator companies. These cases are related particularly with Kapan community, Kajaran community, Lernadzor settlement, Agarak and Alvank settlements of Meghri community, Harzhis settlement of Tatev community, Angeghakot, Shaki, Tanahat, Arevis, Vaghatin, Aghitu, Soflu (G. Nzhdeh), Bnunis, Akhtala, Gorayk settlements of Sisian community and Lor and Darbas settlements, cases of abuse of official authority by their former or acting leaders (including acting administrative heads).
Three criminal cases out of them have been initiated under Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code, two criminal cases under Article 38-308, Part 2 of the RA Criminal Code, and fifteen criminal cases under Article 308, Part 2 of the RA Criminal Code.
According to the materials of the criminal case since 2006 the state or community agricultural lands have been leased by community leaders (administrative heads) sometimes through formal tenders, they were rented by community leaders (administrative heads), relatives or subordinates, for symbolic fees and then small plots of land have been subleased to telecommunication operator companies for multiple higher rents. In the result, land tenants have benefited greatly from the use of community-owned land for years, and communities have been deprived of the possibility to receive financial income.
In total, damage of 82.561.042 AMD was caused to the mentioned communities on the mentioned cases, out of which 31.742.916 AMD was restored as of May 12. Operative measures are being undertaken to restore the rest of the damage.
Four heads of four communities have been charged in four criminal cases under Article 308, Part 2 of the RA Criminal Code. But taking into account that the defendants voluntarily repaired the damages caused to the community, gave testimonies, they were not taken under custody. The preliminary investigation of the criminal cases is underway.
As of 12 of May 5 illegal lease agreements and sublease agreements concluded with communication operator companies have been terminated. The Prosecutor's Office of Syunik Region, in cooperation with Marzpetaran, is undertaking appropriate measures to terminate other similar agreements.