04.05.2020 | «էրեբունի Պլազա» բիզնես կենտրոնում անձանց պատանդ վերցնելու և կրակոցներ արձակելու դեպքի առթիվ քննված քրեական գործը բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոց կիրառելու եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
Ավարտվել է 2020թ. հունվարի 23-ին՝ ժամը 14:38-ի շրջանում մեկ անձի կողմից հրացանով «ԷՐԵԲՈՒՆԻ- ՊԼԱԶԱ» կենտրոն մտնելու, անձանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով մի քանի անձանց պատանդ վերցնելու և կրակոցներ արձակելու դեպքի առթիվ հունվարի 23-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ և 7-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և   185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ «Ա. Թ.-ն, հանդիսանալով «Հայաստանի որսորդների և ձկնորսների միա­վորում» ՀԿ անդամ, 2020թ. հունվարի 8-ին իր հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով ձեռք է բերել «Սայգա» տեսակի հրազեն և փամփուշտներ: 2020թ. հուն­վարի 23-ին՝ ժամը 14:30-ի սահմաններում, նա մուտք է գործել Երևան քաղա­քի Վազգեն Սարգսյան փողոցի 26/1 հաս­ցեում գտնվող «ԷՐԵԲՈՒՆԻ-ՊԼԱԶԱ» բազմա­ֆունկցիո­նալ բիզ­նես կենտրոն, որտեղ իր մոտ պահվող նշված հրազե­նով առաստաղին կրա­կ է արձակել, ապա անձանց կյանքի և առողջութ­յան համար վտանգավոր բռնութ­յուն գործադրելով՝ վերոնշյալ զենքի փողն ուղղել է դեպի ընդունարանի աշխատակցուհին և պահանջել իրեն ուղղեկցել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակ: Ստանալով տվյալ գրա­սեն­­յա­­կը փակ լինելու մասին պատասխան՝ բոլորին կրակելու սպառնալիքներով, շարժվե­լ է բիզնես կենտրոնի մարզասրահի ուղղությամբ՝ զենքի փողն ուղղել դեպի ավտան­գութ­յան աշխատակիցներից մեկը՝ նույնաբովան­դակ պահանջ ներ­կայաց­նելով նաև վերջինիս: Սակայն տեղեկանալով, որ այդ ուղղութ­յամբ միայն մարզասրահն ու վարսավիրանոցն է, վերադարձել է ընդունարան, ևս մեկ կրակոց արձակել այդտեղ գտնվող բազմոցի և սյան ուղղությամբ՝ վնասելով գույքը: Ապա զենքի փողն ուղղել է մեկ անձի կրծքավանդակին՝ հայտնել, որ վերջինս պատանդի կարգա­վի­ճա­կում է և պահանջել իր մոտ կանչել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոն­յանին: Բացի այդ՝ նա հայտնել է, որ պատանդին կազա­տի միայն իր պահանջը կատարելուց հետո՝ նպատակ ունենալով Վ. Սողոմոնյանին հանդիպե­լուց և վերջինիս ևս պատանդ վերցնելուց հետո ներկայացնել նոր՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն՝ Սեդրակ Քոչար­յանին իր հետ հանդիպման կանչելու պահանջ:
2020թ. հունվարի 25-ին Ա.Թ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 7-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Նույն օրը դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավո­րու­մը:
Նախաքննության ընթացքում մեղադրյալի նկատմամբ նշանակվել է ստացիոնար դա­տա­հո­գեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննություն: Ստացված եզ­րա­կա­ցութ­յան համաձայն՝ Ա. Թ.-ն տա­ռա­պել և տա­ռա­պում է «Շիզոֆրենիա,  պարա­նոիդ ձև» հո­գե­կան հի­վան­դութ­յամբ, հանցավոր ա­րար­քը կա­տա­րե­լիս գտնվել է հիվան­դա­­գին խանգարված վիճակում: Ըստ փորձաքննության եզրակացության՝ իրեն մեղ­սագր­վող ա­րար­քի նկատ­մամբ Ա. Թ.-ին հարկ է ճա­նա­չել ան­մեղ­սու­նակ, իսկ ներկա հոգեկան վիճակով նա սոցիալապես վտանգ է ներկայաց­նում ինչպես իր, այնպես էլ շրջապատի համար և ունի մեկուսացման, հատուկ հսկողության հոգեբուժական բաժանմունքի պայմաններում հարկադիր բուժման կարիք:
Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմինը բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու վարույթ հարուցելու մասին որոշում է կայացրել, միաժամանակ,  դատարանի 2020թ. մարտի 21-ի որոշմամբ Ա. Թ.-ն, որպես անվտանգության միջոց, տեղավորվել է հոգեբուժա­կան հիվանդանոցում, ինչից ելնելով նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է:
Քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրյալի նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու նախաքննական մարմնի որոշումը և քրեական գործն ուղարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:

04.05.2020 | Уголовное дело, расследованное по факту стрельбы и взятию заложников в бизнес- центре «Эребуни- плаза», с заключением о применении принудительной меры медицинского характера направлено в суд
Завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному 23-го января по пунктам 2, 3 и 7 части 2 статьи 218, по части 1 статьи 235 и по пункту 1 части 2 статьи 185 Уголовного Кодекса РА по факту вторжения одним лицом в центр «ЭРЕБУНИ-ПЛАЗА» 23-го января 2020г. в районе 14:28 часов, захвата нескольких лиц в заложники с применением насилия, опасного для жизни и здоровья лиц, и стрельбы.
Достаточной совокупностью доказательств, собранных предварительным следствием, произведенным в отделе по расследованию тяжких преступлений СУГЕ СК РА, было обосновано, что «А.Т., являясь членом ОО «Объединение охотников и рыболовов Армении», с целью осуществления своего преступного намерения 8-го января 2020г. приобрел огнестрельное оружие типа «Сайга» и патроны. 23-го января 2020г. около 14:30 часов он вошел в многофункциональный бизнес-центр «Эребуни-плаза», расположенный по адресу: город Ереван, улица Вазгена Саргсяна 26/1, где выстрелил в потолок имеющимся при себе указанным огнестрельным оружием, затем, применив насилие, опасное для жизни и здоровья лиц, направил ствол вышеуказанного оружия на сотрудницу приемной и потребовал сопроводить его в офис второго президента РА Роберта Кочаряна. Получив ответ о том, данный офис закрыт, с угрозой выстрелить всех, направился к спортзалу указанного бизнес- центра, направил ствол оружия на одного из сотрудников безопасности, предъявив к последнему аналогичное требование. Однако, узнав, что в указанном направлении находятся только спортзал и парикмахерская, вернулся в приемную, сделал еще один выстрел в направлении находящихся там дивана и столба, повредив имущество. Затем направил ствол оружия на грудную клетку одного лица, сообщил, что последний находится в статусе заложника и потребовал, чтобы вызвали к нему главу офиса второго президента РА Р. Кочаряна- Виктора Согомоняна. Кроме того, он сообщил, что освободит заложника только после выполнения его требования, имея цель при встрече с В. Согомоняном взять и последнего в заложники, затем предъявить новое требование- вызвать на встречу сына второго президента РА Роберта Кочаряна - Седрака Кочаряна.
25-го января 2020г. А.Т. было предъявлено обвинение по пунктам 2, 3 и 7 части 2 статьи 218, и пункту 1 части 2 статьи 185 Уголовного кодекса РА. В тот же день постановлением суда к нему была применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе предварительного следствия в отношении обвиняемого была назначена стационарная судебно-психиатрическая и комплексная судебно­психологическая экспертиза. Согласно полученному заключению, А.Т. страдал и страдает психическим заболеванием «Шизофрения, параноидная форма», при совершении преступного деяния находился в болезненном состоянии. Согласно заключению экспертизы, по отношению к инкриминируемому ему деянию А.Т. нужно признать невменяемым, а по нынешнему психическому состоянию он представляет социально угрозу как для себя, так и для окружающих и нуждается в изоляции, принудительном лечении в условиях психиатрического отделения специального контроля.
В тот же день орган, осуществляющий производство, вынес постановление о возбуждении производства относительно применения принудительных мер медицинского характера, одновременно, постановлением суда от 21-го марта 2020г. А.Т. в качестве меры безопасности был помещен в психиатрическую больницу, вследствие чего избранная в его отношении мера пресечения в виде заключения под стражу была отменена.
Прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, было утверждено постановление органа предварительного следствия о применении к обвиняемому принудительных мер медицинского характера, и направил уголовное дело в Суд общей юрисдикции города Еревана.