ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պետության գույքային շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել են «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամում (Հիմնադրամ) իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ ՊԵԿ-ից: Արդյունքում պարզվել է, որ արձանագրվել են մի շարք խախտումներ ապրանքների և ծառայությունների գնման, հարկային պարտավորությունների չկատարման, ինչպես նաև պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի տնօրինման գործընթացում:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամը երկու տարբեր ընկերությունների հետ 2016թ. և 2019թ. կնքել է մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրեր: Ընկերությունը, որի հետ 2016թ. է նման պայմանագիր կնքվել, գնման ընթացակարգին մասնակցելիս որպես «մասնագիտական փորձառություն և աշխատանքային ռեսուրսներ» որակավորման չափանիշի բավարարման հավաստում, ներկայացրել է 2014-2016թթ. այլ ընկերությունների պատշաճ մաքրման ծառայություններ մատուցած լինելու մասին վերջիններիս կողմից տրված փաստաթղթեր, հավաստագրեր:
Մինչդեռ, պարզվել է, որ այդ ՍՊԸ-ում որպես աշխատակից հավաքարարներ են գրանցվել՝ սկսած 2016թ. հոկտեմբերից: Բացի այդ, որպես «աշխատանքային ռեսուրսներ» որակավորման չափանիշի հիմնավորում, վերջինս ներկայացրել է 50 հավաքարարի առկայությունը հիմնավորող փաստաթղթեր, սակայն պայմանագրի գործողության ողջ ժամանակահատվածում գրանցված է եղել ընդամենը 26 հավաքարար:
Այսինքն ՍՊԸ-ն Հիմնադրամի կարիքների համար մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգին մասնակցելիս ներկայացրել է 2014-2016թ. ընթացքում իր կողմից մաքրման ծառայություններ մատուցելու փորձառության, իր աշխատակիցների քանակների վերաբերյալ կեղծ տվյալներ:
Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի բոլոր հավաքարարները 29.03.2019թ.-ից ազատվել են աշխատանքից, սակայն ՍՊԸ-ն ապրիլ-մայիս ամիսներին Հիմնադրամին մատուցել է 9մլն դրամի մաքրման ծառայություն: Ընդ որում, ուսհաստատությունը դժգոհություններ չի ունեցել մատուցված ծառայությունների որակի, մաքրման ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ, այսինքն ծառայությունները փաստացի մատուցվել են: Նման պայմաններում ՍՊԸ-ի հարկային պարտավորությունների հաշվարկի վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ նշված ՍՊԸ-ի կողմից 2017թ. միջին ամսական կտրվածքով թերհայտարարագրվել է առնվազն 20 աշխատակցի հարկման օբյեկտը, իսկ 2018-2019թթ.՝ 17 աշխատակցի հարկման բազան: Արդյունքում ՍՊԸ-ի կողմից պակաս հարկ է հաշվարկվել և ՀՀ պետական բյուջե չի վճարվել առնվազն 10 մլն դրամ:
Մյուս ընկերությունը, որի հետ Հիմնադրամը 2 տարվա համար շուրջ 111 մլն դրամ արժեքով մարքման ծառայությունների գնման պայմանագիր է կնքել 2019թ. հունիսին, մինչև նույն տարվա նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում չի մատուցել պայմանագրով նախատեսված ծառայություններն ամբողջ ծավալով: Չնայած դրան՝ Հիմնադրամի պատասխանատու ծառայողների և նշված ՍՊԸ-ի ներկայացուցչի կողմից 2019թ. այդ ընթացքում կազմվել է ընդհանուր թվով 6 հանձնման-ընդունման արձանագրություն, որոնցով չկատարված աշխատանքներն ընդունվել են որպես կատարված:
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ ՊՎԾ-ի ուսումնասիրության համաձայն՝ 2016թ. հունիսին Հիմնադրամը հիմնադրել է «Դպրոց» ՍՊԸ-ն, որը պետական սեփականություն հանդիսացող և Հիմնադրամին անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված տարածքներում իրականացրել է հանրային սննդի գործունեություն:
Պարզվել է, որ Հիմնադրամի ռեկտորի որդին, 2019թ. օգոստոս ամսից նշված տարածքները (բուֆետներն իրենց ամբողջ գույքով) ամսական 3,5մլն դրամով վարձակալության է հանձնել մի քաղաքացու և կանխիկ ստացել գումարները: Իսկ իրական գործարքը քողարկելու նպատակով նրա ընկերոջ և այդ քաղաքացու միջև կնքվել է 35մլն դրամի չափով փոխառության կեղծ պայմանագիր:
Փաստորեն, «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատասխանատու անձինք թույլ են տվել Հիմնադրամի գույքի օգտագործումը ի շահ Հիմնադրամի կառավարչի որդու: Արդյունքում վերջինս Հիմնադրամին հանձնված, պետական սեփականություն հանդիսացող տարածքները հանձնել է վարձակալության, կանխիկ ստացել առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ՝ Հիմնադրամի համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրություններով ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Within the framework of function of initiating a lawsuit to protect the property interests of the state, the RA Prosecutor General’s Office examined the documents received from the RA State Oversight Service regarding the results of a study conducted in fund of “Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan”(hereinafter referred to as Fund). To ensure the completeness of the study, relevant documents were requested and received from the RA SRC. As a result, violations were found out in the process of purchasing goods and services, non-fulfillment of tax obligations, and also the management of state-owned property.
In particular, it was found out that the fund “Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan ” with 2 different companies in 2016 and 2019 concluded an agreement for the provision of cleaning services. The company with which such agreement was concluded in 2016, when participating in the procurement process as a qualification criteria “professional experience and labor resources”, submitted documents and certificates given by other companies during 2014-2016.
Meanwhile, it was found out that in the specified LLC since October 2016 as employees were registered cleaners. In addition, as a justification of the qualification criteria “labor resources”, the latter presented documents substantiating the presence of 50 cleaners, but only 26 were registered during the agreement period.
Thus, LLC, when participating in the procurement process organized for cleaning services for the fund, presented false data regarding the experience of providing cleaning services by the company during 2014-2016 and the number of employees.
It was also found out that all LLC cleaners from 29.03.2019 were dismissed from work, however, the LLC provided the fund with cleaning services for 9 million AMD in the months of April-May. Moreover, the educational institution had no complaints regarding the quality of the services provided, provision of cleaning services, thus the services were actually provided. Under such conditions, according to the information received from the RA SRC regarding tax liability calculations for 2017, at least 20 employees were not registered by the LLC, and during 2018-2019 - 17. As a result, the sum of 10 million AMD was not paid to the state budget.
Another company with which the Fund in June 2019 concluded an agreement for the provision of cleaning services for 2 years at a cost of about 111 million AMD did not provide the full volume of services stipulated by the agreement until November of the mentioned year. Despite this, the responsible employees of the Fund and representatives of the specified LLC during 2019 prepared 6 protocols on acceptance and delivery, according to which the work that was not completed was accepted as completed.
In addition to the above mentioned, according to the study of the RA SOS in June 2016 the Fund founded ''School'' LLC , which in the territories transferred to the Fund carried out catering activities.
It was found out that the son of the rector of the Fund, since August 2019 gave for a rent the indicated territories for 3.5 million AMD (canteens with property) to one citizen and received money in cash. And in order to hide the real deal, a false loan agreement in the amount of 35 million AMD was concluded between his friend and this citizen.
In fact, the responsible people of the Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan allowed to use the property of the Fund in the interests of the managing director of the Fund. As a result, the latter gave for rent state-owned territories transferred to the Fund, and received especially large sums of cash.
Taking into account that in the course of the studies, data containing elements of obvious crimes were obtained, a criminal case was initiated in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office under Part 1 of Article 205, Part 2 of Article 214, Part 1, of Article 325, Part 2 of Article 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
With the instruction to conduct the preliminary investigation, the criminal case was sent to the RA Investigative Committee.