ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պետության գույքային շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել են «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամում (Հիմնադրամ) իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ ՊԵԿ-ից: Արդյունքում պարզվել է, որ արձանագրվել են մի շարք խախտումներ ապրանքների և ծառայությունների գնման, հարկային պարտավորությունների չկատարման, ինչպես նաև պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի տնօրինման գործընթացում:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան» հիմնադրամը երկու տարբեր ընկերությունների հետ 2016թ. և 2019թ. կնքել է մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրեր: Ընկերությունը, որի հետ 2016թ. է նման պայմանագիր կնքվել, գնման ընթացակարգին մասնակցելիս որպես «մասնագիտական փորձառություն և աշխատանքային ռեսուրսներ» որակավորման չափանիշի բավարարման հավաստում, ներկայացրել է 2014-2016թթ. այլ ընկերությունների պատշաճ մաքրման ծառայություններ մատուցած լինելու մասին վերջիններիս կողմից տրված փաստաթղթեր, հավաստագրեր:
Մինչդեռ, պարզվել է, որ այդ ՍՊԸ-ում որպես աշխատակից հավաքարարներ են գրանցվել՝ սկսած 2016թ. հոկտեմբերից: Բացի այդ, որպես «աշխատանքային ռեսուրսներ» որակավորման չափանիշի հիմնավորում, վերջինս ներկայացրել է 50 հավաքարարի առկայությունը հիմնավորող փաստաթղթեր, սակայն պայմանագրի գործողության ողջ ժամանակահատվածում գրանցված է եղել ընդամենը 26 հավաքարար:
Այսինքն ՍՊԸ-ն Հիմնադրամի կարիքների համար մաքրման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված գնման ընթացակարգին մասնակցելիս ներկայացրել է 2014-2016թ. ընթացքում իր կողմից մաքրման ծառայություններ մատուցելու փորձառության, իր աշխատակիցների քանակների վերաբերյալ կեղծ տվյալներ:
Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի բոլոր հավաքարարները 29.03.2019թ.-ից ազատվել են աշխատանքից, սակայն ՍՊԸ-ն ապրիլ-մայիս ամիսներին Հիմնադրամին մատուցել է 9մլն դրամի մաքրման ծառայություն: Ընդ որում, ուսհաստատությունը դժգոհություններ չի ունեցել մատուցված ծառայությունների որակի, մաքրման ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ, այսինքն ծառայությունները փաստացի մատուցվել են: Նման պայմաններում ՍՊԸ-ի հարկային պարտավորությունների հաշվարկի վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ նշված ՍՊԸ-ի կողմից 2017թ. միջին ամսական կտրվածքով թերհայտարարագրվել է առնվազն 20 աշխատակցի հարկման օբյեկտը, իսկ 2018-2019թթ.՝ 17 աշխատակցի հարկման բազան: Արդյունքում ՍՊԸ-ի կողմից պակաս հարկ է հաշվարկվել և ՀՀ պետական բյուջե չի վճարվել առնվազն 10 մլն դրամ:
Մյուս ընկերությունը, որի հետ Հիմնադրամը 2 տարվա համար շուրջ 111 մլն դրամ արժեքով մարքման ծառայությունների գնման պայմանագիր է կնքել 2019թ. հունիսին, մինչև նույն տարվա նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում չի մատուցել պայմանագրով նախատեսված ծառայություններն ամբողջ ծավալով: Չնայած դրան՝ Հիմնադրամի պատասխանատու ծառայողների և նշված ՍՊԸ-ի ներկայացուցչի կողմից 2019թ. այդ ընթացքում կազմվել է ընդհանուր թվով 6 հանձնման-ընդունման արձանագրություն, որոնցով չկատարված աշխատանքներն ընդունվել են որպես կատարված:
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ ՊՎԾ-ի ուսումնասիրության համաձայն՝ 2016թ. հունիսին Հիմնադրամը հիմնադրել է «Դպրոց» ՍՊԸ-ն, որը պետական սեփականություն հանդիսացող և Հիմնադրամին անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնված տարածքներում իրականացրել է հանրային սննդի գործունեություն:
Պարզվել է, որ Հիմնադրամի ռեկտորի որդին, 2019թ. օգոստոս ամսից նշված տարածքները (բուֆետներն իրենց ամբողջ գույքով) ամսական 3,5մլն դրամով վարձակալության է հանձնել մի քաղաքացու և կանխիկ ստացել գումարները: Իսկ իրական գործարքը քողարկելու նպատակով նրա ընկերոջ և այդ քաղաքացու միջև կնքվել է 35մլն դրամի չափով փոխառության կեղծ պայմանագիր:
Փաստորեն, «Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատասխանատու անձինք թույլ են տվել Հիմնադրամի գույքի օգտագործումը ի շահ Հիմնադրամի կառավարչի որդու: Արդյունքում վերջինս Հիմնադրամին հանձնված, պետական սեփականություն հանդիսացող տարածքները հանձնել է վարձակալության, կանխիկ ստացել առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ՝ Հիմնադրամի համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրություններով ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

В рамках функции возбуждения иска по защите имущетвенных интересов государства в Генеральной прокуратуре РА были изучены документы, полученные от Службы государственного надзора РА относительно результатов изучения, проведенного в фонде «Армянский государственный педагогический университет им. Хачатура Абовяна» (далее - Фонд). Для обеспечения полноты изучения были запрошены и получены от КГД РА соответствующие документы. В результате были констатированы нарушения в процессе покупки товаров и служб, невыполнения налоговых обязанностей, а также управления имуществом, являющимся государственной собственностью.
В частности было установлено, что фонд «Армянский государственный педагогический университет им. Хачатура Абовяна» с 2 разными компаниями в 2016г. и 2019г. заключил договор на оказание клининговых услуг . Компания, с которой пообный договор был заключен в 2016г., при участии в процессе закупки в качестве квалификационной критерии «профессиональный опыт и трудовые ресурсы » представила документы и сртификаты, представленные другими компаниями в период 2014-2016гг.
Тем временем было установлено, что в указанной ООО с октября 2016г. в качестве сотрудников зарегистрированы уборщики. Кроме того в качестве обоснования квалификационной критерии «трудовые ресурсы» компания представила документы, обосновывающие, что в компании работают 50 уборщиков, однако в период действия договора было зарегистрировано только 26.
То есть ООО при участии в процессе закупки, организованной для клининговых услуг для фонда представил ложные данные относительно опыта оказания клининговых услуг компанией в период 2014-2016гг. и числа сотрудиков.
Также было установлено, что все уборщики ООО с 29.03.2019г. уволились с работы, однако, ООО оказало фонду клининговые услуги за 9 млн. драмов РА в месяцах апрель-май. Притом у учебного заведения претензий не было относительно качества оказанных служб, оказания клининговых услуг, то есть службы фактически были оказаны. В таких условиях согалсно информации, полученной от КГД РА относительно расчетов налоговых обязательств, за 2017г. как минимум 20 сотрудников не были зарегистрированы ООО, а в период 2018-2019гг. – 17. В результате в государственный бюджет не была уплачена сумма в размере 10 млн. драмов РА.
Другая компания, с которой Фонд в июне 2019г. заключил договор на оказание клининговых услуг за 2 года стоимостью около 111 млн. драмов РА не оказала полным объемом услуги, предусмотренные договором до ноября указанного года. Несмотря на это, ответственными сотрудниками Фонда и представителями указанного ООО в период 2019г. были составлены по количеству 6 протоколов приема-передачи, по которым не осуществленные работы были приняты как осуществленные.
Кроме вышеизложенного согласно изучению СГН РА в июне 2016г. Фонд основал ООО «Школа», которое на территориях, переданных Фонду по праву безвозмездного пользования осуществило деятельность общественного питания.
Было установлено, что сын ректора Фонда, с августа 2019г. сдал в аренду указанные территории за 3.5 млн. драмов РА (буфеты с имуществами) одному гражданину и получил деньги наличными. И чтобы скрыть реальную сделку ложный договор ссуды в размере 35 млн. драмов РА был заключен между его другом и этим гражданином.
Фактически, ответственные лица Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна допустили использование имущества Фонда в инетерсах управляющего Фонда. В результате последний сдал в аренду территории, являющиеся государственной собственностью, переданные Фонду, и наличными получил суммы в особо крупных размерах.
Учитывая то, что в ходе изучений были приобретены данные, содержащие признаки явных преступлений, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 205, ч. 2 ст. 214, ч. 1 ст. 325, ч. 2 ст. 325 УК РА.