ՀՀ առողջապահության նախարարությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է Արտաշատ քաղաքում գործող ատամնաբուժական ծառայություններ մատուցող փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից՝ պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման համար հատկացված պետական միջոցների օգտագործման օրինականությունն ու հիմնավորվածությունը:
Պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության և տվյալ ՓԲԸ-ի միջև 2016, 2017 և 2018 թվականներին կնքվել են բնակչությանը պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման մասին պայմանագրեր:
Պայմանագրով ընկերության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությունների արժանահավատությունը պարզելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից նախորդ տարի կատարված ստուգումների, ապա նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից դրանց առնչվող փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ 2016 թվականին՝ թվով 88, 2017 թվականին՝ թվով 168, և 2018 թվականին՝ թվով 219 ամբուլատոր քարտում բացակայել են մատուցված ծառայությունները հիմնավորող գրառումները՝ կապված պացիենտների առողջության, զննման և ստոմատոլոգիական կարգավիճակի, ինչպես նաև բուժման գործընթացի հետ:
Ընկերության ղեկավարությունը այլ եղանակներով, մասնավորապես, օգտագործված դեղորայքի և անհրաժեշտ նյութերի ծախսի միջոցով, ևս չի հիմնավորել վերոնշյալ 475 դեպքով պացիետներին պետպատվերի շրջանակներում բժշկական օգնություն մատուցած լինելու հանգամանքը:
Մինչդեռ Առողջապահության նախարարության պետական առողջապահական գործակալություն է ներկայացրել այդ 475 դեպքի համար փոխհատուցում ստանալու վերաբերյալ բովանդակային առումով կեղծ հաշվետվություններ, ինչի արդյունքում չհիմնավորված ծավալով ծառայությունների մատուցման դիմաց ընկերությանը պետական բյուջեից շուրջ 14 մլն ՀՀ դրամի չափով ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել ընկերության համապատասխան պաշտոնատար անձի կողմից առերևույթ պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու, ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթն օգտագործելու միջոցով իր կարգադրիչ լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու արդյունքում պետությանը շուրջ 14մլն ՀՀ դրամի չափով վնաս պատճառելու հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Based on the documents received from the RA Ministry of Health within the framework of a lawsuit to protect state interests, the RA Prosecutor General’s Office examined the legality of the application of state measures allocated for medical care and services by the closed joint-stock company providing dental services and operating in Artashat city.
It was found out that between the RA Ministry of Health and the mentioned CJSC in 2016, 2017, and 2018 agreements were concluded on the provision of medical care and free services to the population under privileged conditions guaranteed by the state.
To verify the reliability of the reports submitted regarding the fulfillment of the obligations assumed by the company on the basis of the results of inspections carried out by the RA Ministry of Health last year, and then also on the basis of the examination of the documents related to it by the Prosecutor General 's Office, it was found out that in 2016 - 88, in 2017 - 168 and in 2018 - 219 medical records did not contain records substantiating the provision of services related to the health, examination and dental condition of patients, as well as the treatment process.
The company's management by other variants, in particular by the expenditure of necessary materials, also did not justify the circumstance of providing medical assistance to patients by 475 cases.
Meanwhile, State Health Agency of the RA Ministry of Health presented false reports on the receipt of compensation for these 475 cases, as a result of which 14 million AMD were allocated from the state budget to the company for the provision of services.
Taking into account that in the course of the study, data were obtained containing signs of falsification of official documents by the relevant company official, and damage caused to the state in the amount of 14 million AMD as a result of using his managerial powers contrary to the interests of the company in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General’s Office a criminal case was initiated under Part 2 of Article 214 of the RA Criminal Code.
With the instruction to carry out the preliminary investigation, the criminal case was sent to the RA IC.