ՀՀ առողջապահության նախարարությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է Արտաշատ քաղաքում գործող ատամնաբուժական ծառայություններ մատուցող փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից՝ պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման համար հատկացված պետական միջոցների օգտագործման օրինականությունն ու հիմնավորվածությունը:
Պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության և տվյալ ՓԲԸ-ի միջև 2016, 2017 և 2018 թվականներին կնքվել են բնակչությանը պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման մասին պայմանագրեր:
Պայմանագրով ընկերության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ներկայացված հաշվետվությունների արժանահավատությունը պարզելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից նախորդ տարի կատարված ստուգումների, ապա նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից դրանց առնչվող փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ 2016 թվականին՝ թվով 88, 2017 թվականին՝ թվով 168, և 2018 թվականին՝ թվով 219 ամբուլատոր քարտում բացակայել են մատուցված ծառայությունները հիմնավորող գրառումները՝ կապված պացիենտների առողջության, զննման և ստոմատոլոգիական կարգավիճակի, ինչպես նաև բուժման գործընթացի հետ:
Ընկերության ղեկավարությունը այլ եղանակներով, մասնավորապես, օգտագործված դեղորայքի և անհրաժեշտ նյութերի ծախսի միջոցով, ևս չի հիմնավորել վերոնշյալ 475 դեպքով պացիետներին պետպատվերի շրջանակներում բժշկական օգնություն մատուցած լինելու հանգամանքը:
Մինչդեռ Առողջապահության նախարարության պետական առողջապահական գործակալություն է ներկայացրել այդ 475 դեպքի համար փոխհատուցում ստանալու վերաբերյալ բովանդակային առումով կեղծ հաշվետվություններ, ինչի արդյունքում չհիմնավորված ծավալով ծառայությունների մատուցման դիմաց ընկերությանը պետական բյուջեից շուրջ 14 մլն ՀՀ դրամի չափով ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել ընկերության համապատասխան պաշտոնատար անձի կողմից առերևույթ պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու, ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթն օգտագործելու միջոցով իր կարգադրիչ լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու արդյունքում պետությանը շուրջ 14մլն ՀՀ դրամի չափով վնաս պատճառելու հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

18.03.2020 | Ущерб в размере 14 млн. драмов РА по злоупотреблениями, совершенными в процессе оказания стоматологических услуг в рамках госзаказа
На основании документов, полученных от Министерства здравоохранения РА  в рамках возбуждения иска по защите государственных интересов  в Генеральной прокуратуре РА были изучены законность и обоснованность использования государственных мер, выделенных для медицинской помощи и обслуживания в привилегированных и бесплатных условиях, гарантированных государством действующим в г. Арташат закрытым акционерным обществом, оказывающим стоматологические услуги.
Было установлено, что между Министерством здравоохранения РА и данным ЗАО в 2016г., 2017г. и 2018г. были заключены договоры об оказании населению медицинской помощи и обслуживания в привилегированных и бесплатных условиях, гарантированных государством.
Для установления достоверности  отчётов, представленных относительно выполнения взятых договором на себя обязанностей со стороны компании по результатам проверок, проведенных Министерством здравоохранения РА в прошлом году, затем и также по результатам изучений связанных с ним документов Генеральной прокуратурой РА было установлено, что в 2016г. по количеству в 88, в 2017г. – в 168 и в 2018г. – в 219 медицинских карточках отсутствовали записи, обосновывающие оказанные услуги, связанные со здоровьем, осмотром и   стоматологическим состоянием пациентов, а также с процессом лечения.
Руководство компании другими способами, в частности посредством расходов необходимых материалов тоже не обосновало обстоятельство об оказании в рамках госзаказа медицинской помощи пациентам по 475 делам.
Тем временем как государственное агентство здравоохранения  Министерства здравоохранения РА представило ложные отчеты о получении возмещения за эти 475 дел, в результате чего за оказание услуг для компании из государственного бюджета были выделены финансовые средства в размере около 14 млн. драмов РА.
Учитывая то, что в ходе изучения были  получены данные, содержащие признаки фальсификации официальных документов соответствующим должностным лицом компании, нанесения ущерба государству в размере 14 млн. драмов РА в результате использования своих распорядительских полномочий путем использования заведомо ложного документа вопреки интересам компании  в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 214 УК РА.