24.02.2020 | Չարաշահումներ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող շահառուներին աջակցող միջոցների տրամադրման գործընթացում․ Լոռու մարզի դատախազությունում քրեական գործեր են հարուցվել
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված հաղորդման հիման վրա Լոռու մարզի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության շրջանակներում կատարվել են ուսումնասիրություններ՝ պետական հավաստագրերի հիման վրա շահառու՝ հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց աջակցող միջոցների տրամադրման, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ պետական միջոցների նպատակայնության և արդյունավետության վիճակը պարզելու ուղղությամբ։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ որակավորման ընթացակարգի արդյունքում ընտրված և պատվիրատուի՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ կնքված պայմանագրերի հիման վրա երկու կազմակերպություն պարտավորվել են պետական հավաստագրերի հիման վրա ՀՀ կառավարության 2015թ. սեպտեմբերի 10-ի N 1035-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով շահառու անձանց տրամադրել պատշաճ որակի աջակցող միջոցներ, դրանք շահառուին տրամադրել՝ վերջինիս կարիքներին վերջնականապես հարմարեցնելուց, տրամադրելուց և նրա գրավոր համաձայնությունը ստանալուց հետո, սովորեցնել դրանք օգտագործելու ձևը՝ միաժամանակ ստանձնելով նաև պայմանագրով նախատեսված պարտավորություններն առանց կանխավճարի կատարելու պարտավորություն։
Մինչդեռ պարզվել է, որ այդ կազմակերպություններից մեկի իրավասու անձինք, ի սկզբանե խարդախությամբ զգալի չափերի գումար հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, մեկ միասնական դիտավորությամբ 2019թ. հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին 3 շահառուների չեն հանձնել վերջիններիս պրոթեզաօրթոպեդիկ և վերականգնողական պարագաներ, պետական հավաստագրերի գնին համարժեք վերականգնմանն աջակցող այլ տեխնիկական միջոցներ:
Եվ առանց դրանք տրամադրելու՝ կազմել, հաստատել և պատվիրատուին՝ նախարարությանը ներկայացրել են ծառայությունների դիմաց անկանխիկ փոխանցման համար հիմք հանդիսացող բովանդակությամբ կեղծ ստացականներ, հաշվետվություններ, հանձնման-ընդունման ակտեր, հաշիվ-ապրանքագրեր՝ այդ կերպ մոլորության մեջ գցելով պատվիրատուին:
Մյուս կազմակերպության իրավասու անձինք, դարձյալ օգտվելով նախարարության հետ կնքված պայմանագրի հնարավորությունից, նպատակ ունենալով խարդախությամբ զգալի չափերի գումարներ հափշտակել, ձեռք են բերել անորակ և շահագործման համար ոչ պիտանի աջակցող միջոցներ, որոնք 2019թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին պետական բյուջեով նախատեսված միջոցների շրջանակներում տրամադրված պետական հավաստագրերի հիման վրա հատկացրել են 6 շահառուների: Այնուհետև շահառուներից, ինչպես նաև պատվիրատուից թաքցնելով աջակցող միջոցների անորակ կամ շահագործման համար ոչ պիտանի լինելու փաստը՝ կազմել, հաստատել և պատվիրատուին են ներկայացրել հիշյալ շահառուներին պայմանագրով ամրագրված տեխնիկական բնութագրերին համապատասխանելու վերաբերյալ ծառայությունների դիմաց անկանխիկ փոխանցման համար հիմք հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ ստացականներ, հանձնման-ընդունման ակտեր, և այլ փաստաթղթեր՝ այդ կերպ մոլորության մեջ գցելով պատվիրատուին:
Արդյունքում կազմակերպությունների հաշվարկային հաշիվներին անհիմն փոխանցվել են զգալի չափերի գումարներ, որոնք ընկերությունների իրավասու անձանց կողմից, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, խարդախությամբ հափշտակվել են:
Նկատի առնելով, որ ուսումնասիրություների արդյունքում ի հայտ են եկել պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի զգալի չափերով հափշտակության, ինչպես նաև  փաստաթղթեր կեղծելու, իրացնելու կամ օգտագործելու առերևույթ հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ վերոհիշյալ փաստերի առթիվ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1․1-րդ կետի և  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է երկու քրեական գործ:

24.02.2020 | Злоупотребления в процессе предоставления средств поддержки бенефициарам с опорно-двигательными проблемами
На основании сообщения, адресованного генеральному прокурору РА министром труда и социальных вопросов РА в рамках защиты государственных интересов в прокуратуре Лорийской области были осуществлены изучения по направлению выявления состояния предоставления на основании государственных сертификатов средств поддержки лицам, имеющим   опорно-двигательные проблемы, а также целенаправленности и эффективности государственных средств по этому направлению.
В ходе изучения было установлено, что на основании договора, выбранного в результате процедуры квалификации и заключенного с заказчиком-Министерством труда и социальных вопросов РА, 2 организации обязались на основании государственных сертификатов, постановлением Правительства РА от 10.09.2015г. N 1035-Ն в предусмотренном порядке надлежащим образом предоставить бенефициарам средства поддержки, предоставить средства бенефициару после письменного согласия последнего, научить способ их использования, одновременно принимая обязательство осуществления предусмотренных договором обязанностей без предоплаты.
Тем временем как было установлено, что компетентные лица одной из указанных организации первоначально из-за корыстных побуждений  хищения значительной суммы денег, в октябрь-ноябрь месяцах 2019г. 3 бенефициарам не предоставили протезно-ортопедические и реабилитационные принадлежности, другие технические средства поддержки, эквивалентные стоимости суммы государственных сертификатов.
И без их предоставления составили, утвердили и представили заказчику- министерству ложные квитанции, отчеты, акты приема-передачи, счет-фактуры, являющиеся основой для безналичного перевода за услуги, и таким образом ввели в заблуждение заказчика.
Компетентные органы другой организации, опять воспользовавшись возможности договора, заключенного с министерством, с целью хищения денег, приобрели некачественные и непригодные для использования средства поддержки, которые, на основании государственных сертификатов, предоставленных в рамках средств, предусмотренных государственным бюджетом в март-апрель месяцах 2019г. были выданы 6 бенефициарам. Затем от бенефициаров и заказчика скрыв факт о некачественности или непригодности для использования средств поддержки составили, утвердили и представили заказчику ложные квитанции, акты приема-передачи и другие документы, являющиеся основой для безналичного перевода за услуги по соответствию техническим характеристикам, закрепленным договором, таким образом, ввели в заблуждение заказчика.
В результате значительные суммы денег были необоснованно переведены на платежные счета организаций, которые путем мошенничества были похищены сотрудниками правоохранительных органов с использованием служебного положения.
Учитывая то, что в результате изучений были получены данные, содержащие признаки хищения чужого имущества  с использованием служебного положения, путем обмана или  злоупотребления доверием, а также фальсификации или использования документов, по вышеуказанным фактам в прокуратуре Лорийской области согласно п. 1.1 ч. 2 ст. 178 и ч. 1 ст. 325 УК РА было возбуждено 2 уголовных дела.
Осуществление предварительного следствия было поручено следственному управлению Лорийской области СК РА.