19.02.2020 | Տնտեսական հանցագործությունների և դրանցով պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման ցուցանիշներն ավելացել են
ՀՀ գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ամփոփվել են 2018թ. համեմատությամբ 2019թ. ընթացքում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների ընդհանուր միտումների, դրանց բացահայտման ուղղությամբ քրեական հետապնդման մարմինների իրականացրած աշխատանքների, այս բնույթի հանցագործությունների նախնական և դատական քննությունների ընթացքում դատախազական գործառույթների իրականացման արդյունքները:
Ըստ ամփոփման արդյունքների՝ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է 931 քրեական գործ (այդ թվում 279-ը՝ ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում), ինչը մոտ 37% ավելի է 2018թ. համեմատ:  Բացի հարուցված քրեական գործերից, վարույթ է ընդունվել 269 քրեական գործ (2018թ.-177): Վերջինս պայմանավորված է ինչպես իրավապահ մարմինների նկատմամբ հանրային շրջանակների վստահության մակարդակի բարձրացմամբ և վերջինների հետ ակտիվ համագործակցությամբ, այնպես էլ արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների իրականացմամբ:
Ընդհանուր առմամբ 2019թ. վարությում քննվել է նշված բնույթի 1200 քրեական գործ (580-ը ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչության) 2018թ. 857-ի դիմաց: Այսինքն 2019թ. նախաքննական մարմինների և դատախազության ծանրաբեռնվածությունը միայն տնտեսական բնույթի գործերի առումով ավելացել է 40 տոկոսով: Այդ պայմաններում, սակայն, հաջողվել է տարվա ընթացքում ավարտել 2018թ. համեմատ 8.5%-ով ավելի քրեական գործերի քննություններ, այսինքն այդ չափով ավելի քիչ անավարտ գործեր են փոխանցվել հաջորդ տարի:
Վարույթն ավարտված 31 քրեական գործ՝ 39 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Ընդ որում՝ 2018թ. համեմատ (22 գործ՝ 29 անձի վերաբերյալ) հաշվետու տարվա ընթացքում դատարան ուղարկված գործերն ավելացել են 8-ով կամ 36%-ով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 10-ով կամ 34.5%-ով:
Դատարաններում քննված տնտեսական բնույթի գործերից 16-ով 18 անձ դատապարտվել է, որից 14-ը՝ ազատազրկման: Ընդ որում՝ մեղադրական դատավճռով ավարտված գործերը 2018թ. համեմատ ավելի են եղել 23%-ով, իսկ դատապարտված անձինք՝ 29%-ով:
2019թ. ընթացքում միայն տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաքննության, դատաքննության ընթացքում  ավարտված վարույթներով, տարվա ընթացքում քննվող քրեական գործերով հայտնաբեված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 21.1 մլրդ ՀՀ դրամ (որից միայն ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից՝ 15.9մլրդ): Դրանից վերականգնվել է 9.5 մլրդ դրամը (որից միայն ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից՝ 8.6մլրդ ՀՀ դրամ): Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. այս բնույթի հանցագործություններով  պետությանը պատճառված՝ բացահայտված վնասը կազմել էր 19.4մլրդ դրամ կամ 8.8 տոկոսով պակաս, որից վերականգնվել է 8.6մլրդ ՀՀ դրամը, կամ 10.5 տոկոսով պակաս:
Պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով 2019թ. ընթացքում տարբեր գործերով ընդհանուր 2.6մլրդ ՀՀ դրամի չափով արգելանքներ են դրվել մեղադրյալների գույքի և դրամական միջոցների վրա:
Բացի վերոնշյալը, քննված ու ավարտված քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դատախազության ստորաբաժանումների կողմից քրեադատավարական կարգով դատարան են ներկայացվել հայցադիմումներ՝ ընդհանուր մոտ 160 մլն ՀՀ դրամ հօգուտ պետբյուջե բռնագանձելու պահանջով, որոնք բավարարվել են:
Տնտեսական հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի վերոնշյալ արդյունքները մեծապես պայմանավորված են եղել մի կողմից ստվերային տնտեսության դեմ տարվող պետական քաղաքականությամբ, մյուս կողմից՝ քրեական հետապնդման մարմինների հետևողական, պլանավորված և համագործակցված գործողություններով:
Հատկանշական է, որ հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չվճարելու հանցագործության հատկանիշներով վարույթում քննվել է 382 գործ, ինչը 188-ով կամ 33%-ով պակաս է 2018թ. ցուցանիշներից: Նվազումը պայմանավորված է մի կողմից իրականացվող արդյունավետ քրեական քաղաքականության, տնտեսվարող սուբյեկտների համար տնեսավարման առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծման, դրանով պայմանավորված՝ նաև հանցավոր ճանապարհով հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների վճարումից խուսափելուց ձեռնպահ մնալու հանգամանքով: Դրան նպաստել են նաև հարկային օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները, որոնց արդյունքում վերացել են որոշ հարկատեսակներ և պարտադիր այլ վճարներ, կամ ֆիզիկական անձիք ազատվել են նախկինում հարկման ենթակա որոշակի գործարքներից: Բացի այդ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում մշակվել են հստակ չափորոշիչներ վերոնշյալ հանցատեսակով վարույթ նախաձեռնելու հիմքերի մասով, որոնց հաղթահարման դեպքում միայն նախապատրաստվել են նյութեր:

19.02.2020 | Показатели по выявлению экономических преступлений и ущерба, нанесенного государству по указанным преступлениям увеличились
В управление по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры РА были подведены итоги общих тенденций преступлений против экономической деятельности, работ, осуществлённых по направлению их выявления      органами, уголовного преследования, результатов осуществления прокурорских функций в ходе  предварительного расследования и судебного разбирательства преступлений подобного характера за 2019г.
По итогам, по материалам, подготовленным относительно преступлений, направленных против экономической деятельности в производствах компетентных органов РА было возбуждено 931 уголовное дело (в том числе 279 в следственном управлении КГД РА)  что на 37% больше, по сравнению с 2018 г. Помимо возбужденных уголовных дел, к производству было принято 269 уголовных дел (2018г.-177). Что и обусловлено как повышением уровня доверия общественных кругов в отношении правоохранительных органов и активным сотрудничеством  с последними, так и осуществлением оперативно-розыскных действий.
В общей сложности, в 2019 году было расследовано 1200 уголовных дел (580 в следственном управлении КГД РА) по сравнению с 857 2018г. То есть в течение  2019г. по части уголовных дел экономической направленности загруженность органов предварительного следствия и прокуратуры увеличилась на 40%. Однако в этих условиях в 2019, по сравнению с 2018 на 8.5% увеличился показатель уголовных дел, по которым удалось завершить расследование.
31 уголовное дело в отношении 39 лиц с обвинительным заключением было направлено в суд.  При этом по сравнению  с 2018г.  (22 дела в отношении 29 лиц) в период отчетного года показатель дел, направленных в суд увеличился на 8  или 36%, а число лиц, проходящих по делу в суде увеличилось на 10 или 34.5%.
Из  уголовных дел экономической направленности, рассмотренных в суде  по 16 делам 18 лиц были осуждены, из них 14 – к лишению свободы. При этом, по сравнению  с 2018г. количество завершенных дел с обвинительным заключением  увеличилось на 23%, а осужденных лиц на 29%.
В течение 2019 г. выявленный ущерб, нанесенный государству по уголовным делам, экономической направленности составил 21.1 млрд. драмов РА (из указанной суммы 15.9 млрд. драмов РА следственным управлением КГД). Из этой суммы было восстановлено 9.5 млрд драмов РА (из указанной суммы 8.6 млрд. драмов РА следственным управлением КГД).  Для сравнения отметим, что в 2018 году выявленный ущерб, нанесенный государству преступлениями этой направленности, составил 19.4 млрд. драмов РА (или на 8.8% меньше), из суммы было восстановлено 8.6 млрд. драмов РА.
С целью восстановления нанесенного государству ущерба, в 2019 году, по разным делам были наложены аресты на имущество и денежные средства обвиняемых в размере 2.6 млрд. драмов РА.
Кроме вышеизложенного, для восстановления ущерба, нанесенного государству по расследованным и завершенным уголовным делам, подразделениями прокуратуры в уголовно-процессуальном порядке в суд были поданы исковые заявления с требованием взыскать в государственный бюджет около 160 млн. драмов РА, которые были удовлетворены.
Вышеупомянутые результаты уголовно-правовой борьбы против преступлений экономической направленности в основном обусловлены с одной стороны государственной политикой против теневой экономики, а  с другой последовательным, спланированным и скоординированным действием органов, уголовного преследования.
Примечательно, что по признакам неуплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей в производстве было рассмотрено 382 дела, что на 188 или на 33% меньше, чем в 2018 году. Сокращение обусловлено с одной стороны эффективной уголовной политикой, созданием благоприятных хозяйственных условий. Этому также способствовали изменения, внесенные в налоговое законодательство. Кроме того в генеральной прокуратуре РА были разработаны точные стандарты по части оснований для инициации производства по вышеуказанным видом преступления, в случае преодоления которых были подготовлены только материалы.