19.02.2020 | Տնտեսական հանցագործությունների և դրանցով պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման ցուցանիշներն ավելացել են
ՀՀ գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ամփոփվել են 2018թ. համեմատությամբ 2019թ. ընթացքում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների ընդհանուր միտումների, դրանց բացահայտման ուղղությամբ քրեական հետապնդման մարմինների իրականացրած աշխատանքների, այս բնույթի հանցագործությունների նախնական և դատական քննությունների ընթացքում դատախազական գործառույթների իրականացման արդյունքները:
Ըստ ամփոփման արդյունքների՝ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է 931 քրեական գործ (այդ թվում 279-ը՝ ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում), ինչը մոտ 37% ավելի է 2018թ. համեմատ:  Բացի հարուցված քրեական գործերից, վարույթ է ընդունվել 269 քրեական գործ (2018թ.-177): Վերջինս պայմանավորված է ինչպես իրավապահ մարմինների նկատմամբ հանրային շրջանակների վստահության մակարդակի բարձրացմամբ և վերջինների հետ ակտիվ համագործակցությամբ, այնպես էլ արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների իրականացմամբ:
Ընդհանուր առմամբ 2019թ. վարությում քննվել է նշված բնույթի 1200 քրեական գործ (580-ը ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչության) 2018թ. 857-ի դիմաց: Այսինքն 2019թ. նախաքննական մարմինների և դատախազության ծանրաբեռնվածությունը միայն տնտեսական բնույթի գործերի առումով ավելացել է 40 տոկոսով: Այդ պայմաններում, սակայն, հաջողվել է տարվա ընթացքում ավարտել 2018թ. համեմատ 8.5%-ով ավելի քրեական գործերի քննություններ, այսինքն այդ չափով ավելի քիչ անավարտ գործեր են փոխանցվել հաջորդ տարի:
Վարույթն ավարտված 31 քրեական գործ՝ 39 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Ընդ որում՝ 2018թ. համեմատ (22 գործ՝ 29 անձի վերաբերյալ) հաշվետու տարվա ընթացքում դատարան ուղարկված գործերն ավելացել են 8-ով կամ 36%-ով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 10-ով կամ 34.5%-ով:
Դատարաններում քննված տնտեսական բնույթի գործերից 16-ով 18 անձ դատապարտվել է, որից 14-ը՝ ազատազրկման: Ընդ որում՝ մեղադրական դատավճռով ավարտված գործերը 2018թ. համեմատ ավելի են եղել 23%-ով, իսկ դատապարտված անձինք՝ 29%-ով:
2019թ. ընթացքում միայն տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաքննության, դատաքննության ընթացքում  ավարտված վարույթներով, տարվա ընթացքում քննվող քրեական գործերով հայտնաբեված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 21.1 մլրդ ՀՀ դրամ (որից միայն ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից՝ 15.9մլրդ): Դրանից վերականգնվել է 9.5 մլրդ դրամը (որից միայն ՊԵԿ քննչական վարչության կողմից՝ 8.6մլրդ ՀՀ դրամ): Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. այս բնույթի հանցագործություններով  պետությանը պատճառված՝ բացահայտված վնասը կազմել էր 19.4մլրդ դրամ կամ 8.8 տոկոսով պակաս, որից վերականգնվել է 8.6մլրդ ՀՀ դրամը, կամ 10.5 տոկոսով պակաս:
Պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով 2019թ. ընթացքում տարբեր գործերով ընդհանուր 2.6մլրդ ՀՀ դրամի չափով արգելանքներ են դրվել մեղադրյալների գույքի և դրամական միջոցների վրա:
Բացի վերոնշյալը, քննված ու ավարտված քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դատախազության ստորաբաժանումների կողմից քրեադատավարական կարգով դատարան են ներկայացվել հայցադիմումներ՝ ընդհանուր մոտ 160 մլն ՀՀ դրամ հօգուտ պետբյուջե բռնագանձելու պահանջով, որոնք բավարարվել են:
Տնտեսական հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի վերոնշյալ արդյունքները մեծապես պայմանավորված են եղել մի կողմից ստվերային տնտեսության դեմ տարվող պետական քաղաքականությամբ, մյուս կողմից՝ քրեական հետապնդման մարմինների հետևողական, պլանավորված և համագործակցված գործողություններով:
Հատկանշական է, որ հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չվճարելու հանցագործության հատկանիշներով վարույթում քննվել է 382 գործ, ինչը 188-ով կամ 33%-ով պակաս է 2018թ. ցուցանիշներից: Նվազումը պայմանավորված է մի կողմից իրականացվող արդյունավետ քրեական քաղաքականության, տնտեսվարող սուբյեկտների համար տնեսավարման առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծման, դրանով պայմանավորված՝ նաև հանցավոր ճանապարհով հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների վճարումից խուսափելուց ձեռնպահ մնալու հանգամանքով: Դրան նպաստել են նաև հարկային օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները, որոնց արդյունքում վերացել են որոշ հարկատեսակներ և պարտադիր այլ վճարներ, կամ ֆիզիկական անձիք ազատվել են նախկինում հարկման ենթակա որոշակի գործարքներից: Բացի այդ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում մշակվել են հստակ չափորոշիչներ վերոնշյալ հանցատեսակով վարույթ նախաձեռնելու հիմքերի մասով, որոնց հաղթահարման դեպքում միայն նախապատրաստվել են նյութեր:

The Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia summed up general trends of crimes against economic activity, work carried out by the bodies of criminal prosecution in the direction of their detection, results of the functions of the prosecutor's during the preliminary investigation and trial of crimes of this nature for 2019.
According to the results, based on the materials prepared regarding crimes against the economic activity in the proceedings of the competent authorities of the Republic of Armenia, 931 criminal cases were initiated (including 279 in the Investigative Department of the RA SRC), which is by 37% more than in 2018. 269 criminal cases were commenced into proceedings (in 2018-177). This is due to both an increase of the level of public confidence toward the law enforcement bodies and active cooperation with the latter, as well as the implementation of operational-search actions.
In 2019, 1200 criminal cases were investigated (580 in the Investigative Department of the RA SRC) compared to 857 in 2018. That is, during 2019 concerning the criminal cases of an economic nature, the workload of preliminary investigation bodies and prosecutors was increased by 40%.
31 criminal cases in relation to 39 people with the indictment were sent to court. Moreover, compared with 2018 (22 cases in relation to 29 people) during the reporting year, the number of cases sent to court were increased by 8 or 36%.
From the criminal cases of an economic nature, examined in court by 16 cases, 18 people were convicted, from them 14 were sentenced to imprisonment. Moreover, compared to 2018 the number of completed cases with the indictment was increased by 23%, and convicted people by 29%.
During 2019, the detected damage caused to the state by criminal cases of an economic nature amounted to 21.1 billion AMD (from the mentioned amount 15.9 billion AMD by the Investigative Department of the SRC). From this amount, 9.5 billion AMD were restored (from the mentioned amount, 8.6 billion AMD by the Investigative Department of the SRC). For comparison, we should note that in 2018, the detected damage caused to the state by crimes of this nature amounted to 19.4 billion AMD (or 8.8% less), from the mentioned amount 8.6 billion AMD were restored.
In order to restore the damage caused to the state, in 2019, within the framework of various cases, arrests in the amount of 2.6 billion AMD were imposed on property and money of the accused.
In addition to the above-mentioned, with a view to restore the damage caused to the state by the investigated and completed criminal cases, the subdivisions of the Prosecutor’s Office filed lawsuits with the demand to restore 160 million AMD, which were satisfied.
The above-mentioned results of the criminal-legal fight against economic crimes are mainly conditioned on the one hand by state policy against the shadow economy, and on the other, by the consistent, planned and coordinated action of the bodies of criminal prosecution.
It is noteworthy that, on the basis of non-payment of taxes, duties or other obligatory payments 382 cases were investigated, which is by 188 or 33% less than in 2018. The reduction is due to an effective criminal policy and the creation of favorable economic conditions. This was also due to the changes in tax legislation. Besides, the RA Prosecutor General’s Office elaborated exact standards regarding the grounds for the initiation of proceedings by the above mentioned type of crime, in case of overcoming of which only materials were prepared.