ՀՀ գլխավոր դատախազությունը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանություն կատարելու համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Վ. Ղ.-ի վերաբերյալ կայացված դատավճիռը բեկանելու հարցով:
Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2009թ. օգոստոսի 5-ի դատավճռով Վ. Ղ.-ն մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության կատարման համար և դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:
Դատարանը հիմնավորված է համարել, որ 2003թ. մարտի 27-ին Վ. Ղ.-ն սկզբից մեկ այլ անձի հետ, ապա միայնակ՝ Է. Մ-ին ապօրինի կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, ձեռքերով ու ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել վերջինիս, ինչի հետևանքով ստացված բազմաթիվ վնասվածքներից Է.Մ.-ն տեղում մահացել է, իսկ Վ. Ղ.-ն դեպքի վայրից հեռացել է:
Դատավճիռը հետագայում մի քանի անգամ բողաքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ, ՀՀ վճռաբեկ դատարաններում, սակայն տարբեր պատճառաբանություններով, այդ թվում նաև բողոքարկման դատավարական ժամկետների բացթողնման, թողնվել է անփոփոխ:
Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2011թ. հուլիսի 26-ի որոշմամբ, 2003թ. ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 15-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչվելու հիմքով, Վ. Ղ.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2009թ. օգոստոսի 5-ի դատավճիռը համապատասխանեցվել է 2011թ. մայիսի 23-ին «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՕ-143-Ն օրենքով ընդունված և 2011թ. մայիսի 25-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետին, իսկ դատավճռով նշանակված պատիժը թողնվել է անփոփոխ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ Դատարանի կողմից թույլ է տրվել դատական սխալ՝ նյութական և դատավարական իրավունքի այնպիսի խախտումներ, որոնք ազդել են գործի ելքի վրա, իսկ դատավարական իրավունքի հիմնարար խախտումների արդյունքում ընդունված դատական ակտը խաթարում է արդարադատության բուն էությունը:
Մասնավորապես՝ կրկնակիության ինստիտուտի ապաքրեականացման կապակցությամբ վերանայելով կայացված դատավճիռը՝ Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը Վ.Ղ.-ի մեղադրանքից հանել է կրկնակիության ծանրացուցիչ հանգամանքը, այն է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 15-րդ կետը, որից հետո առանց հիմնավոր պատճառաբանության, նրա արարքը համապատասխանեցրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետին:
Մինչդեռ Վ.Ղ-ն ենթակա չի եղել պատժի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով, քանի որ վերջինս իրեն վերագրված հանցանքը կատարել է 2003թ. մարտի 27-ին, այսինքն՝ 1961 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի գործողության ժամանակ: Այդ օրենսգրքով սպանությունը մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից կատարելը չի հանդիսացել սպանության ծանրացուցիչ (որակյալ) հանգամանք: Որպես ծանրացուցիչ հանգամանք այն քրեականացվել է 2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքով:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2018թ. հոկտեմբերի 23-ի թիվ ՍԴՈ-1431 որոշմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 379-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետն այնքանով, որքանով ժամկետային սահմանափակում է նախատեսում անձի իրավական վիճակի բարելավմանն ուղղված առաջին ատյանի դատարանի գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի վերանայման համար, ճանաչվել է ՀՀ սահմանադրությանը հակասող և անվավեր: Դրա արդյունքում անձի վիճակը բարելավող հիմքով բողոք բերելու լիազորությամբ օժտված անձինք այլևս կաշկանդված չեն բողոք բերելու համար նախատեսված ժամկետային սահմանափակմամբ:
Ելնելով գործի վերոնշյալ փաստական հանգամանքներից, ինչպես նաև հիմնվելով ՍԴ նշված որոշման վրա՝ Վ. Ղ.-ի վերաբերյալ ՀՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2009թ. օգոստոսի 5-ի դատավճիռը բեկանելու պահանջով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք:

24.01.2020 | Апелляционная жалоба была подана судом на основании нарушения основного процессуального права по делу осуждённого пожизненно
Генеральная прокуратура РА подала апелляционную жалобу по вопросу отклонения приговора, вынесенного относительно осуждённого пожизненно В. Г.  за убийство при отягчающих обстоятельствах.
Приговором от 05.08.2009г. суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей В. Г. был признан виновным за совершение преступления, предусмотренного п. 7 и п. 15 ч. 2 ст. 104 УК РА и приговорен к пожизненному лишению свободы.
Суд посчитал обоснованным то, что 27-го марта 2003г. В. Г. сначала с другим лицом, затем только с Э.  М. с намерением незаконного лишения жизни нанес последнему удары руками и ногами, и из-за ранений, полученных в результате этого Э. М. скончался на месте, а В. Г. покинул место  преступления.
Приговор в дальнейшем был обжалован несколько раз  в Апелляционном и Кассационном суде РА, однако по разным  причинам, в том числе и по причине пропуска процессуальных сроков обжалования был оставлен без изменений.
Постановлением от 26.07.2011г. суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей, на основании  признания  утратившим силу пункта 15 части 2 статьи 104 УК РА, принятого 18.04.2003г., приговор от 05.08.2009г. суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей согласно п. 15 и п. 7 ч. 2 ст. 104 УК РА в отношении В. Г. был приведен в соответствие с пунктом 7 части 2 статьи 104 УК РА, принятым законом ՀՕ-143-Ն «О внесении изменений и дополнений в УК РА» и вступившим в силу 25.05.2011г., а наказание, назначенное  приговором было оставлено без изменений.
В ходе изучения дела в генеральной прокуратуре РА было установлено, что судом была допущена судебная ошибка - такие нарушения материального и процессуального права, которые повлияли на исход дела, а судебный  акт, принятый в результате основных нарушений процессуального права искажал саму суть правосудия.
В частности, в связи с декриминализацией института рецидива перерассматривая вынесенный приговор суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей исключил из обвинения В. Г. отягчающее обстоятельство рецидива, то есть пункт 15 части 2 статьи 104 УК РА, после чего без основной причины, привел его деяние в соответствие с п. 7 ч. 2 ст. 104 УК РА.
Тем временем как В. Г. не подлежал наказанию согласно п. 7 ч. 2 ст. 104 УК РА, поскольку последний совершил инкриминируемое ему деяние 27.03.2003г., то есть тогда когда действовал принятый в 1961г. УК РА. Этим кодексом совершение убийства группой лиц или организованной группой не являлось отягчающим обстоятельством убийства. В качестве отягчающего обстоятельства совершение убийства было  криминализировано Уголовным кодексом Республики Армения, принятым в 2003 году.
Постановлением от 23.10.2018г. N ՍԴՈ-1431 Конституционного суда РА пункт 2 части 1 статьи 379 УПК РА был признан противоречащим Конституции РА. В результате этого  лица, уполномоченные подать жалобу на основании улучшения состояния лица больше не ограничены сроком, предусмотренным для подачи жалобы.
Исходя из вышеуказанных фактических данных по делу, а также на основании указанного постановления КС относительно В. Г. с требованием  отклонить приговор от 05.08.2009г. суда общей юрисдикции первой инстанции РА, заместитель генерального прокурора РА представил апелляционную жалобу.