24.01.2020 | Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական սեփականության գույքն օտարվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե 13 անգամ պակաս գնով
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրվել են ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը պետական սեփականություն հանդիսացած հերթական գույքի օտարման գործընթացի  վերաբերյալ, որի ընթացքում պարզվել են առերևույթ թույլ տրված հանցավոր դրսևորումներ:
Մասնավորապես, ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ ՍՊԸ-ի կողմից 2017թ. մարտին կազմված եզրակացությամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից ներկայացված, ՀՀ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող ք. Երևան, Նոր-Նորք համայնք, Միկոյան փողոց, թիվ 18/2 հասցեում գտնվող 145.2 քմ մակերեսով վարչական մասնաշենք 2-ի, 495.32 քմ մակերեսով ավտոլվացման տեղամասի, 18.9 քմ մակերեսով բենզալցման կայանի, 1062.8 քմ մակերեսով տնտեսական մասնաշենքի, 3687.6 քմ մակերեսով արտադրական մասնաշենքի, 24.5 քմ մակերեսով էլեկտրակայանի, 27.7 քմ մակերեսով տրանսֆորմատորային ենթակայանի, 10.14 քմ մակերեսով արհեստանոցի, 31.36 քմ մակերեսով պահեստի, 220.14 քմ մակերեսով ճաշարանի, 471.22 քմ մակերեսով վարչական մասնաշենք 1-ի, 102 քմ /183.6 խմ/ մակերեսով պարսպի և 24678 քմ մակերեսով հողատարածքի շուկայական արժեքը գնահատվել է ընդամենը 92.4մլն ՀՀ դրամ:
Մինչդեռ ՍՊԸ-ի կողմից գնահատումն իրականացվել է «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, մասնավորապես՝ առանց ծառայությունների մատուցման պայմանագրի կնքման, բացի այդ, գնահատման եզրակացությունը սահմանված կարգով չի հաստատվել Ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի ստորագրությամբ:
Չնայած այս ամենին՝ ՀՀ կառավարության 2017 թվականի ապրիլի 20-ի որոշմամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությանը թույլատրվել է գույքը մրցույթով օտարել՝ հիմք ընդունելով վերջնինիս գնահատման վերոնշյալ արժեքը:  Արդյունքում 2017թ. սեպտեմբերի 4-ին կայացած մրցույթով գույքն օտարվել է 35.5մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2017թ. շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2017թ. մարտ ամսվա դրությամբ կարող էր կազմել 464մլն ՀՀ դրամ, կամ ՍՊԸ-ի կողմից գնահատված արժեքից գրեթե 5 անգամ ավելի։
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, 2017թ. ընթացքում իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառայության շահերին հակառակ, ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել Գույքի գնահատման աշխատանքներ, ապա ապօրինի գործողությունների արդյունքում ընդունել են վերջինիս կողմից կազմված՝ օրենսդրության պահանջներին հակասող անհիմն եզրակացությունը, և դրանով գնահատված՝ հավանական շուկայական արժեքից գրեթե հինգ անգամ պակաս արժեքը հիմք է դարձվել  գույքը հետագայում մրցույթով օտարելիս: Արդյունքում՝ գույքն օտարվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե 13 անգամ պակաս գնով՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, ինչպես նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

24.01.2020 | Путем злоупотребления должностных полномочий имущество государственной собственности было отчуждено по цене ниже вероятной рыночной стоимости примерно в 13 раз
Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены документы, полученные от комитета по управлению государственным имуществом РА относительно процесса отчуждения очередного имущества, являющегося государственной собственностью, в ходе чего и были выявлены преступные проявления.
В частности в ходе изучения было установлено, что согласно составленному в марте 2017г. ООО и представленному комитетом по управлению государственным имуществом РА заключению, рыночная стоимость второго административного корпуса площадью 145.2 кв.м., станции автомойки площадью 495.32 кв.м., станции заправки площадью 18.9 кв.м., экономического корпуса площадью 1062.8 кв.м., производственного корпуса площадью 3687.6 кв.м., электростанции площадью 24.5 кв.м., трансформаторной подстанции площадью 27.7 кв.м., мастерской площадью 10.14 кв.м., склада площадью 31.36 кв.м., столовой площадью 220.14 кв.м., первого административного корпуса площадью 471.22 кв.м., забора площадью 102 кв.м. /183.6 кбм./ и земельного участка площадью 24678 кв.м. /по адресу: г. Ереван, Нор-Норк, ул. Микояна N 18/2/ была оценена в размере 92.4 млн. драмов РА.
Тем временем как, оценка ООО была осуществлена в нарушении требований Закона РА «О деятельности по оценке недвижимого имущества». В частности, без заключения договора по оказанию услуг, кроме того заключение не было подтверждено подписью руководителя исполнительного органа  компании.
Несмотря на это, постановлением от 20.04.2017г. Правительства РА комитету управления государственным имуществом ПП РА было разрешено отчуждать имущество, основываясь на вышеуказанную стоимость. В результате посредством конкурса, состоявшегося 04-го сентября 2017 года имущество было отчуждено в размере 35.5 млн. драмов РА.
В дальнейшем был осуществлён анализ рыночной стоимости вышеуказанного имущества  по состоянию на 2017г., в результате чего было установлено, что  рыночная стоимость отчуждённого имущества по состоянию на март 2017г. могла составлять 464 млн. драмов РА, или в 5 раз выше стоимости, оцененной ООО.
Таким образом, констатированные факты свидетельствуют о том, что ответственные должностные лица  управления государственным имуществом РА, в период 2017г., использовав должностное положение вопреки интересам службы, предложили ООО осуществить работы по оценке имущества, затем  в результате незаконных деяний приняли составленное ООО, противоречащее требованиям законодательства  необоснованное заключение. В результате имущество было отчуждено по цене ниже вероятной рыночной стоимости примерно в 13 раз, что и повлекло за собой тяжкие последствия для государства.
По результатам изучения, осуществлённого комитетом по управлению государственным имуществом РА, а также управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 308 УК РА.