13.01.2020 | ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում հետևել է զորակոչի կազմակերպման գործընթացին
2020 թվականի հունվարի 13-ին ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը, ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանի ուղեկցությամբ, այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան, որտեղ ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել զորակոչի կազմակերպման գործընթացին, անձամբ հետևել է անցկացվող վիճակահանությանը, դրա անցկացման կարգին և պայմաններին:
Կենտրոնական հավաքակայանում զինվորական դատախազը հանդիպել է զորակոչիկների և նրանց ուղեկցող հարազատների հետ, լսել բարձրաձայնած մտահոգությունները և առաջարկությունները: Զինվորական դատախազը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ծնողների և զորակոչիկների կողմից վիճակահանության անաչառության վերաբերյալ մտահոգություններ կամ դժգոհություններ չեն ներկայացվել:
Վահե Հարությունյանը ներկա է գտնվել նաև հավաքակայանում անցկացվող բժշկական հետազոտությունների կազմակերպման աշխատանքներին, որի ընթացքում առանձնազրույց է ունեցել ինչպես տարբեր բժիշկ-մասնագետների, այնպես էլ հետազոտվող զորակոչիկների հետ, լսել վերջիններիս ներկայացրած առողջական գանգատները: Անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ ունեցած կասկածները փարատելու համար ՀՀ զինվորական դատախազը հանձնարարել է այդ զորակոչիկներին կրկնակի ու ավելի մանրազնին հետազոտության ենթարկել:
Ընդհանրացնելով իրեն ներկայացված առաջարկությունները, գանգատներն ու մտահոգությունները՝ ՀՀ զինվորական դատախազը զորակոչի գործընթացը և կազմակերպչական հարցերն առավել բարելավելուն ուղղված իր նկատառումներն է ներկայացրել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետին:
Ընդհանուր առմամբ զորակոչի կազմակերպման գործընթացը  գնահատելով բավարար՝ այցի վերջում Վահե Հարությունյանը բարի և անվտանգ ծառայություն է մաղթել ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրող երիտասարդներին:

13.01.2020 | Военный прокурор РА В. Арутюнян в центральном сборном пункте МО РА наблюдал за процессом организации военного призыва
13-го января 2020г. военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА  В. Арутюнян в сопровождении начальника службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА А. Автандиляна посетил центральный сборный пункт МО РА, где военный прокурор РА присутствовал на процессе оргазнизации военного призыва и лично наблюдал за жеребьевкой, порядком проведения и условий жеребьевки.
В центральном сброном пункте военный прокурор встретился с призывниками и их родственниками, услышал их беспокойствия и предложения. Военный прокурор отметил важность того обстоятельства, что жалоб на беспристрастность  жеребьевки со стороны родителей и призывников не было.
В. Арутюнян также присутствовал на работах организации медицинских обследований сборного пункта, в ходе этого и состоялась беседа как с докторами-специалистами, так и с  призывниками, проходящими обследование, услышал представленные последными проблемы со здоровьем. Чтобы развеять сомнения относительно состояния здоровья лиц, военный прокурор РА поручил повторно и более тщательное обследовать этих призывников.
Обобщая представленные ему предложения, жалобы и опасения, военный прокурор РА представил начальнику службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА свои замечания, направленные на улучшение организационных вопросов.
В целом оценив достаточным процесс оргазнизации военного призыва, в конце визита В. Арутюнян пожелал хорошей и безопасной службы молодым людям, пополняющим  ряды Вооруженных сил РА.