31.10.2019 | Թափոնաջրերի խողովակի վնասման և Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ խողովակաշարի վնասման և թափոնաջրերով Ողջի գետի աղտոտման դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 284-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (Վտանգավոր քիմիական և կենսաբանական նյութերի ու թափոնների հետ վարվելու անվտանգության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է շրջակա միջավայրի աղտոտում):
Մարզի դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ համապատասխան աշխատակիցների կողմից արտադրված թափոնների տեղափոխման կանոններն առերևույթ խախտելու հետևանքով Սյունիքի մարզի Ներքին Գերաթաղ գյուղի տարածքով անցնող՝ նշված ընկերության թիվ 2-րդ դյուկերի տարածքում վնասվել է 1020մմ տրամագծով 31-րդ խողովակաշարը: Դրա հետևանքով խողովակաշարով անցնող թափոնաջրերը, լցվելով նշված տարածքով հոսող վտակը, թափվել են Ողջի գետ՝ անզգուշությամբ աղտոտելով շրջակա միջավայրը:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությանը: Նախաքննության շրջանակներում կպարզվեն ինչպես դեպքի լիարժեք հանգամանքներն ու պատճառները, այնպես էլ շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի ամբողջական և վերջնական չափերը:

On October 17, 2019 the Prosecutor's Office of Syunik Region has initiated a criminal case under Point 1 of Part 2 of Art. 284 of the RA Criminal Code on the fact of pipeline damage of “Zangezur Copper Molybdenum” CJSC and pollution of Voghji River (violation of safety rules while handling with hazardous chemical or biological substances).
During the preparation of materials by Kapan Division of Syunik Region Department of the RA Police, it has been found out that as a result of the violation of waste transportation rules by the appropriate employees of “Zangezur Copper Molybdenum” CJSC, in the territory of the village of Nerkin Geratagh of Syunik Region, pipeline N 31 with a diameter of 1020 mm. has been damaged. As a result, the environment has been polluted.
The preliminary investigation of the criminal case has been entrusted to the Investigative Department of Syunik Region of the RA IC. Within the framework of the preliminary investigation circumstances and causes of case and final amount of damage caused to the environment will be detected.