ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահ, Արդարադատության ակադեմիայի խորհրդի նախագահ Դուրո Սեսայի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԽՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գորդանա Հարամինա Հրանիլովիչը, ԽՀ արդարադատության ակադեիայի տնօրեն Անդրեա Պոսավեց Ֆրանիչը և այլոք: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանը և ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը:
Քննարկվել են դատական և իրավապահ համակարգերի ներկայացուցիչների վերապատրաստման, որակավորման բարձրացման ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման և այդ շրջանակներում արդարադատության ակադեմիաների ներուժի արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, կարևորելով պատվիրակության այցը Երևան, նշել է, որ Հայաստանում ընթացող դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսվում է նաև խորքային փոփոխությունների և նորացման ենթարկել քրեական և քրեադատավարական օրենսդրությունը: Այս հանգամանքը լավագույն լուծումները գտնելու տեսանկյունից առավել արդիական ու կարևոր է դարձնում հատկապես գործընկեր երկրների համապատասխան գիտաուսումնական, փորձագիտական կենտրոնների հետ ինտենսիվ շփումները:
Ըստ Արթուր Դավթյանի, Հայաստանը և Խորվաթիան համակարգային լուծումների էական նմանություններ ունեն հատկապես դատավորների, դատախազների և քննիչների վերապատրաստման, ուսուցման գործընթացի միասնականացման առումով, որը ևս նպաստավոր նախադրյալներ է ստեղծում գործակցության ընդլայնման, եվրոպական փորձն ավելի օգտակար և կիրառելի դարձնելու համար: Գլխավոր դատախազը հավելել է, որ անհրաժեշտ է իրավունքի զարգացման տեմպերին համահունչ կատարելագործել ոչ միայն քրաիրավական ոլորտի մասնագետների վերապատրաստումների և որակավորման ծրագրերն ու նյութը, այլ նաև ուսուցման, գիտելիքների և հմտությունների փոխանցման մեթոդներն ու եղանակները:
Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահԴուրո Սեսան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Խորվաթիայում Արդարադատության ակադեմիայի հենքին դատավորների և դատախազների վերապատրաստման և ուսուցման ինստիտուցոնալ, կառուցվածքային և կազմակերպական առանձնահատկությունները: Նա կարևորել է դատավորների և դատախազների համար աշխատանքային և սոցիալական երաշխիքների միասնականացման, ինչպես նաև նրանց մասնագիտական զարգացմանն ուղղված ընդհանուր դասընթացների ծրագրերի իրականացումը, ինչը բխում է նաև Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հանձնարարականներից: Նա հույս է հայտնել, որ փոխայցելությունները կնպաստեն այդ կառուցակարգերի ամրապնդմանը, երկու երկների արդարադատության ակադեմիաների միջև տեղեկատության փոխանակման դյուրացմանը, ինչպես նաև համատեղ գիտագործնական ծրագրերի իրականացմանը:

Prosecutor General of the Republic of Armenia Artur Davtyan today has received a delegation led by the President of the Supreme Court of the Republic of Croatia, the head of the Council of the Academy of Justice Duro Sessa. Deputy Prosecutor General of the Republic of Croatia Hara Gordana Kharamina Khranilovich, Chairman of the Academy of Justice of the Republic of Croatia Andrea Posavets Franich have also been included in the delegation. Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia, Chairman of the Council of the RA Academy of Justice Armen Harutyunyan and Rector of the Academy of Justice of the Republic of Armenia Sergey Arakelyan have also taken part in the meeting.
During the meeting, questions have been discussed regarding the retraining of representatives of the judicial and law enforcement systems, the expansion of cooperation between countries in the field of advanced training and effectiveness of the potential of the Academies of Justice.
Prosecutor General of the Republic of Armenia, Artur Davtyan by emphasizing the importance of the delegation’s visit to Yerevan, has noted that within the framework of the ongoing judicial and legal reforms, amendments and additions to the criminal and criminal procedure codes are also envisaged. From the point of view of finding the best solutions, this circumstance is more relevant and it attaches importance to the intensive communication with the scientific and expert centers of the respective partner countries.
According to Artur Davtyan, Armenia and Croatia have significant similarities with system solutions, especially in terms of retraining prosecutors and investigators, combining the educational process, which also creates favorable conditions for expanding cooperation, making European experience more useful and applicable. The Prosecutor General has added that in accordance with the development of law, it is necessary to improve not only the preparatory and qualification programs and materials of criminal law experts, but also the methods and ways of transferring knowledge and skills.
The President of the Supreme Court of the Republic of Croatia Duro Sessa has thanked for the reception and presented the institutional, structural and organizational features of the retraining of judges and prosecutors at the Academy of Justice of Croatia. He has emphasized the importance of combining social guarantees for judges and prosecutors, as well as developing common training programs aimed at their professional development. He has expressed hope that such visits will help strengthen relations between structures, facilitate the exchange of information between the academies of justice of the two countries, and will allow the implementation of a number of joint research projects.