ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Բիշքեկում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից-երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 29-րդ նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են կոռուպցիայի, մարդկանց առևտրի, անօրինական միգրացիայի, ահաբեկչության և բռնության այլ ձևերով արտահայտվող ծայրահեղականության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կատարվող հանցագործությունների դեմ ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության ծրագրերի կատարման 2018թ. արդյունքները, իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև 2019-2023թթ. հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի պլանները: Նիստի ընթացքում ներկայացվել է ԱՊՀ անդամ երկրներում իրավապահ գործունեության դատավարական հիմքերի արդիականացման, գողացված ակտիվների վերադարձման և այլ ոլորտներում դատախազական գործառույթների արդյունավետության բարձրացման, միջազգային համագործակցության ակտիվացման պրակտիկան և փորձը:
Այս շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է Հայաստանում կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ դատարան ներկայացնող միջնորդությունների հիմնավորվածության ապահովման ուղղությամբ ՀՀ դատախազության նախաձեռնությամբ Հայաստանի, այնպես էլ այլ պետությունների դեմ ՄԻԵԴ կայացված որոշումների, ներպետական իրավակիրառ պրակտիկայի համակողմանի ուսումնասիրության արդյունքում կատարված քայլերը և դրանց արդյունքները:
«Նախորդ տարվա համեմատ 2018թ. հարուցված քրեական գործերի 22 տոկոսով ավելացման պայմաններում 217-ով կամ 20 տոկոսով նվազել են կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունները (2017թ.-1087, 2018թ.-870): Դրան զուգահեռ 63 տոկոսով ավելացել են կալանքին այլընտրանք հանդիսացող գրավի կիրառման դեպքերը՝ հատկապես կապված կալանքի ժամկետների երկարաձգման հարցերի քննության հետ»,-ասել է Արթուր Դավթյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է արձանագրած առաջընթացի փորձով կիսվել գործընկեր երկրների հետ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը Բիշքեկում մասնակցել է նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների 17-րդ նիստի աշխատանքներին, որտեղ Հայաստանն ունի երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ: Նիստի օրակարգում քննարկվել են մաքսանենգությանը, թմրանյութերի, հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում կազմակերպության մասնակից և գործընկեր երկրների գործակցության ամրապնդման մեխանիզմները:
Արթուր Դավթյանն իր ելույթում անդրադարձել է ներպետական և անդրազգային մակարդակներում այս վտանգավոր և այլ հանցատեսակներ ծնող հանցագործության դեմ պայքարի հիմնական բարդություններին և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ՀՀ-ում իրականացված համակարգային միջոցառումներին: ՀՀ գլխավոր դատախազը, մասնավորապես նշել է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունից բխող համակարգային միջոցառումների շրջանակներում նախորդ տարիներին էականորեն բարելավվել է այս հանցատեսակի դեմ պայքարի արդյունավետությունը, ինչի շնորհիվ հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակությամբ թմրամիջոցներ, որոնց առյուծի բաժինը նախատեսված է եղել տարանցման համար:
Բիշքեկ կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազը առանձին երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել գործընկեր երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների, գլխավոր դատախազների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության ոլորտում գործակցության, դատախազական կառույցների միջև համագործակցության ընդլայնման ուղղություններին ու հնարավորություններին վերաբերող հացրեր:
Արթուր Դավթյանի և Ուզբեկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիգմաթիլլա Իյուլդաշևի երկկողմ հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է հանցավորության վիճակի և այլ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, իրավական հարցերով խորհրդատվությունների, քրեական գործերով իրավական օգնություն ցույց տալու և հանձնման մասին հարցումների շրջանակներում հաղորդակցության արդյունավետության բարձրացման, դատախազական մարմինների գործունեության հարցերով գիտագործնական համատեղ միջոցառումներ անցկացնելու և այլ ուղղություններով երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության հուշագիր:

02.10.2019 | Генеральный прокурор РА в Бишкеке принял участие в заседаниях генеральных прокуроров стран СНГ и ШОС
Генеральный прокурор РА Артур Давтян в Бишкеке принял участие в 29-ом заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ.
В ходе заседания были обсуждены результаты 2018 г. по осуществлению программ сотрудничества государств-участников СНГ против радикализма, выраженного коррупцией,  торговлей людьми, незаконной миграцией, терроризмом или другими видами насилия и преступлений, совершаемых с применением  информационных технологий, а также процесс по осуществлению программ и планы по совместной борьбе с преступностью на 2019-2023гг.  В ходе заседания также были представлены практика и опыт модернизации процессуальных основ правоохранительной деятельности в государствах-участниках СНГ, возврата похищенных активов и повышения эффективности прокурорских функций в других сферах, активизации международного сотрудничества.
В рамках этого, генеральный прокурор РА Артур Давтян представил шаги, принятые по инициативе прокуратуры РА в результате всестороннего исследования внутригосударственной право применяемой практики, постановлений ЕСПЧ против Армении и других государств по направлению обеспечения обоснованности ходатайств, представленных в суд относительно применения заключения под стражу в качестве меры пресечения в Армении, а также их результаты.
По сравнению с  2018г. в условиях роста на 22% числа возбужденных уголовных дел на 217 или 20% сократились ходатайства об избрании заключения под стражу в качестве меры пресечения (в 2017 - 1087, в 2018 - 870). Параллельно на 63% увеличилось число случаев с применением залога /в качестве альтернативной меры/, особенно в связи с расследованием вопросов по продлению срока заключения под стражу – сообщил Артур Давтян, добавив, что Армения готова поделиться опытом прогресса со странами-партнерами.
Генеральный прокурор РА также принял участие в работах 17-го заседания генеральных прокуроров государств-участников ШОС, где у Армении статус партнера по диалогу. В повестке дня заседания также были обсуждены механизмы укрепления сотрудничества между государств-участниками и организациями в борьбе с контрабандой, незаконным оборотом наркотиков и психотропных веществ.
В своем выступлении Артур Давтян затронул вопрос системных мероприятий, осуществлённых в РА по направлению основных  трудностей в борьбе с преступлением   на национальном и транснациональном уровне. Генеральный прокурор РА в частности отметил, что в рамках системных мероприятий, вытекающих из стратегии национальной безопасности РА, в предыдущие годы эффективность борьбы с преступностью такого типа существенно повысилась, и благодаря этому было обнаружено и изъято большое количество наркотиков, большая часть которых была предназначена для транзита.
В рамках визита в Бишкек  генеральный прокурор РА провел ряд двусторонних встреч с главами делегаций государств-участников, генеральными прокурорами, и в ходе встреч были обсуждены вопросы, связанные с возможностями и направлениями по расширению сотрудничества между  структурами прокурорской системы в сфере правовой помощи.
По итогам двусторонней встречи с генеральным прокурором Республики Узбекистан  Н. Июлдашевым был подписан Меморандум о сотрудничестве между Генеральными прокуратурами двух стран по обмену информацией о состоянии преступности и по другим вопросам, консультациям по правовым вопросам, и в рамках оказания правовой помощи по уголовным делам и вопросам экстрадиции по проведению совместных научно-практических мероприятий по вопросам повышения эффективности коммуникации и деятельности прокурорских органов.