05.03.2019 | Զորամասի հրամանատարն առերևույթ չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը. ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության կողմից համատեղ ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների  արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ թիկունքային N զորամասի հրամանատարը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հրամանին հակառակ հրաման է արձակել, որի համաձայն՝ իր ենթակայության տակ գտնվող զորամասի տարածքում գտնվող շինության ապամոնտաժման արդյունքում պիտանի նյութական միջոցները՝ երկաթբետոնե սալիկներն ու տուֆ քարերը, զորամասի ԿՇԾ պահեստ մուտքագրվելու փոխարեն՝ հատկացվել են մասնավոր անձանց՝ պատճառելով էական վնաս:
Բացի այդ, հրամանատարը, պարզելով, որ զորամասի տարածքում առկա 2 կունգերը չեն գտնվում զորամասի հաշվեկշռում, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, չարաշահելով պաշտոնեական դիրքը, հանձնարարել և կազմակերպել է նյութական միջոցները եղբոր կողմից օգտագործվող հողամաս տեղափոխելու գործընթացը՝ պատճառելով էական վնաս:
ՀՀ զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը) հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությանը:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых совместно центральной военной прокуратурой Республики Армения и военной полицией Министерства обороны Республики Армения, выяснилось, что командир тыла N воинской части Министерства обороны РА , вопреки приказу начальника штаба Вооружённых сил РА издал приказ, согласно которому в результате демонтажа здания, расположенного на территории подчинённого ему подразделения подходящие средства- железобетонные плиты и туфовые камни, вместо входа в склад воинской части были выделены частным лицам нанося этим значительный ущерб.
Кроме того, командир выяснив, что 2 кунги на территории воинской части не находятся на балансе воинской части, из-за личного интереса, злоупотребляя своим официальным положением дал указание и организовал процесс перевода материальных средств на землю, используемую братом, нанося этим значительный ущерб.
В военной прокуратуре Республики Армения согласно ч. 1 ст. 375 Уголовного кодекса РА (Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти) было возбуждено уголовное дело, предварительное следствие которого было поручено Главному военному следственному управлению Следственного комитета РА.