Դատախազության ստորաբաժանումների, մասնավորապես ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և տարածքային դատախազությունների կողմից պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված համակարգված աշխատանքի և նախաձեռնողականության արդյունքում 2018թ. ընթացքում բացահայտվել են հանրապետության գրեթե բոլոր մարզերում հողօգտագործողներին գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով պարարտանյութերի ձեռքբերման, ինչպես նաև սերմերի հատկացման պետական աջակցության ծրագրերի իրագործման գործընթացում տևականորեն գործած կոռուպցիոն չարաշահումների մեխանիզմներ: Բացի այդ, միջոցներ են ձեռնարկվել պարարտանյութի և սերմերի մատակարարմամբ զբաղվող պարտապան ընկերություններից բյուջետային վարկերի վերադարձման ուղղությամբ
Մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2017թ. մարտ ամսվա դրությամբ պարարտանյութ մատակարարող կազմակերպություններին հատկացված բյուջետային վարկերից պետական բյուջե չի վերադարձվել 1 մլրդ. 112 մլն. 415 հազ. դրամ, իսկ սերմերի գծով 673.895.752 ՀՀ դրամ չի վերադարձվել «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդման հիման վրա ՀՀ գյուղատնտեսության և ֆինանսների նախարարությունների կողմից ձեռնարկվել են միջոցառումներ, որի արդյունքում պարարտանյութերի գծով պարտապան ընկերությունների պարտքի մնացորդը 2018թ. մայիսի 2-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 396.000.000 ՀՀ դրամ: Այսինքն ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում շուրջ 700.000.000 ՀՀ դրամ արդեն իսկ վերադարձվել է պետական բյուջե:
Սերմերի գծով «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ը դիմել է մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարաններ՝ ՀՀ մարզպետարաններից շուրջ 663.000.000 ՀՀ դրամ բռնագանձելու պահանջով:
Հետագայում, ՀՀ կառավարության որոշմամբ ներվել են հողօգտագործողների պարարտանյութերի գծով շուրջ 165.000.000 ՀՀ դրամի, իսկ սերմերի գծով շուրջ 642.000.000 ՀՀ դրամի չափով պարտավորությունները՝ նույն գումարի չափով նվազեցնելով պետական բյուջեի հանդեպ մատակարար ընկերությունների վարկային պարտավորությունները: Սերմերի գծով 31.847.700 ՀՀ դրամ գումար ՀՀ կառավարության որոշմամբ չի ներվել՝ սահմանված չափաքանակից ավելի հատկացված լինելու պատճառաբանությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության համակարգմամբ ՀՀ մարզերի դատախազությունների և ՀՀ ոստիկանության կողմից ձեռնարկվել են միջոցառումներ՝ շահառուներին պարարտանյութերի և սերմերի տրամադրման, ինչպես նաև պարտավորությունների կատարման գործընթացի արժանահավատությունը ստուգելու վերաբերյալ:
Համագործակցված աշխատանքի արդյունքում պարզվել է, որ ծրագրերի շահառուները բազմաթիվ դեպքերում տեղյակ չեն եղել ծրագրերից և փաստացի դրանց չեն մասնակցել, կամ կատարել են պարտավորությունները, սակայն համայնքների ղեկավարների կողմից դրանք բյուջե չեն մուտքագրվել, իսկ հետագայում կեղծ տեղեկատվություն են ներկայացրել ծրագրին չմասնակցած կամ պարտավորությունները մարած շահառուների ենթադրյալ չկատարված պարտավորությունների վերաբերյալ, որոնք ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ ներվել են:
Բացահայտված առերևույթ հանցագործությունների փաստերով 2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու), 314-րդ հոդվածի (պաշտոնեական կեղծիքի), 315-րդ հոդվածի (պաշտոնեական անփութության), 179-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերի (յուրացնելու կամ վատնելու) հատկանիշներով պարարտանյութերի գծով հարուցվել է 25, իսկ սերմերի գծով՝ 49 քրեական գործ:
Հարուցված քրեական գործերով, առերևույթ հանցագործության հետևանքով պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 92.947.440 ՀՀ դրամ: Քրեական գործերով ձերբակալվել են 4 պաշտոնատար անձինք, քրեական հետապնդում է հարուցվել 18 պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:

01.03.2019 | На основании исследований прокуратуры 700 миллионов драмов было возвращено в государственный бюджет, а в процессе предоставления семян и удобрений из ущерба нанесённого коррупционными схемами в размере 93 миллиона драмов было восстановлено 32 миллиона
В результате слаженной работы и инициативы подразделений прокуратуры, в частности  управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА  и территориальных прокуратур  в области защиты интересов государственной собственности  в течение 2018г.  раскрыты используемые почти во всех областях страны механизмы коррупционных злоупотреблений, которые осуществлялись в течение длительного периода времени в процессе реализации программы государственного содействия по предоставлению землепользователям семян и удобрений по доступным ценам.  Кроме того, предпринимаются меры по возвращению бюджетных кредитов от компаний-должников, занимающихся поставками удобрений и семян. В частности, в результате проведённых управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры исследований выяснилось, что по данным на март 2017 года из выделенных поставщикам удобрений бюджетных кредитов в государственный бюджет не было возвращено 1 миллиард 112 миллионов 415 тысяч драмов , а по линии семян - 673 895,752 драмов не было возвращено ГНКО "Агентство семян".
На основании сообщения  Генеральной прокуратуры РА Министерства  сельского хозяйства и финансов РА  приняли меры, в результате которых остаток по задолженности компаний в сфере удобрений по данным на 2 мая 2018 года составил порядка 396 000 000 драмов . То есть, по итогам проведённых работ в государственный бюджет было возвращено около 700 000 000  драмов.
По линии семян ГНКО "Агентство семян" обратилось в региональные суды общей инстанции с требованием взыскать с областных администраций порядка 663 млн. драмов.
Впоследствии правительство простило задолженности в размере 165 млн. драмов по линии удобрений и 642 млн. драмов по линии семян, снизив на такую сумму кредитные обязательства поставщиков перед государственным бюджетом. При этом задолженность на сумму в 31.847.700  драмов не была прощена, поскольку была выделена сверх предусмотренной квоты.
По координации управления  по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА прокуратурами областей  и полиции РА были инициированы  шаги для проверки достоверности процесса предоставления удобрения и семян, а также выполнения обязательств со стороны поставщиков.
В результате проведённых работ выяснилось, что бенефициарии программы зачастую не были осведомлены о программе и фактически не принимали в ней участия или выполняли обязательства, которые руководителями общин не перечислялись в государственный бюджет, после чего представляли поддельные данные об участии или непогашении обязательств, которые правительство простило.
По факту выявленных заведомых преступлений возбуждено 25 уголовных дел по линии удобрений и 49 уголовных дел по линии семян по признакам статьи 308-й (Злоупотребление должностными полномочиями), статьи 314-й (служебный подлог), статьи 315-й (служебная халатность), частям 2-ой и 3-ей статьи 179-й (присвоение или растрата) Уголовного кодекса РА.
Размер ущерба по возбуждённым уголовным делам составил порядка 92 947 440 драмов . По уголовным делам задержаны четверо официальных лиц, уголовное преследование возбуждено в отношении 18 должностных лиц. Размер компенсированного в ходе следствия ущерба составил порядка 32 млн. драмов .