Դատախազության ստորաբաժանումների, մասնավորապես ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և տարածքային դատախազությունների կողմից պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված համակարգված աշխատանքի և նախաձեռնողականության արդյունքում 2018թ. ընթացքում բացահայտվել են հանրապետության գրեթե բոլոր մարզերում հողօգտագործողներին գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով պարարտանյութերի ձեռքբերման, ինչպես նաև սերմերի հատկացման պետական աջակցության ծրագրերի իրագործման գործընթացում տևականորեն գործած կոռուպցիոն չարաշահումների մեխանիզմներ: Բացի այդ, միջոցներ են ձեռնարկվել պարարտանյութի և սերմերի մատակարարմամբ զբաղվող պարտապան ընկերություններից բյուջետային վարկերի վերադարձման ուղղությամբ
Մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2017թ. մարտ ամսվա դրությամբ պարարտանյութ մատակարարող կազմակերպություններին հատկացված բյուջետային վարկերից պետական բյուջե չի վերադարձվել 1 մլրդ. 112 մլն. 415 հազ. դրամ, իսկ սերմերի գծով 673.895.752 ՀՀ դրամ չի վերադարձվել «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդման հիման վրա ՀՀ գյուղատնտեսության և ֆինանսների նախարարությունների կողմից ձեռնարկվել են միջոցառումներ, որի արդյունքում պարարտանյութերի գծով պարտապան ընկերությունների պարտքի մնացորդը 2018թ. մայիսի 2-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 396.000.000 ՀՀ դրամ: Այսինքն ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում շուրջ 700.000.000 ՀՀ դրամ արդեն իսկ վերադարձվել է պետական բյուջե:
Սերմերի գծով «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱԿ-ը դիմել է մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարաններ՝ ՀՀ մարզպետարաններից շուրջ 663.000.000 ՀՀ դրամ բռնագանձելու պահանջով:
Հետագայում, ՀՀ կառավարության որոշմամբ ներվել են հողօգտագործողների պարարտանյութերի գծով շուրջ 165.000.000 ՀՀ դրամի, իսկ սերմերի գծով շուրջ 642.000.000 ՀՀ դրամի չափով պարտավորությունները՝ նույն գումարի չափով նվազեցնելով պետական բյուջեի հանդեպ մատակարար ընկերությունների վարկային պարտավորությունները: Սերմերի գծով 31.847.700 ՀՀ դրամ գումար ՀՀ կառավարության որոշմամբ չի ներվել՝ սահմանված չափաքանակից ավելի հատկացված լինելու պատճառաբանությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության համակարգմամբ ՀՀ մարզերի դատախազությունների և ՀՀ ոստիկանության կողմից ձեռնարկվել են միջոցառումներ՝ շահառուներին պարարտանյութերի և սերմերի տրամադրման, ինչպես նաև պարտավորությունների կատարման գործընթացի արժանահավատությունը ստուգելու վերաբերյալ:
Համագործակցված աշխատանքի արդյունքում պարզվել է, որ ծրագրերի շահառուները բազմաթիվ դեպքերում տեղյակ չեն եղել ծրագրերից և փաստացի դրանց չեն մասնակցել, կամ կատարել են պարտավորությունները, սակայն համայնքների ղեկավարների կողմից դրանք բյուջե չեն մուտքագրվել, իսկ հետագայում կեղծ տեղեկատվություն են ներկայացրել ծրագրին չմասնակցած կամ պարտավորությունները մարած շահառուների ենթադրյալ չկատարված պարտավորությունների վերաբերյալ, որոնք ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ ներվել են:
Բացահայտված առերևույթ հանցագործությունների փաստերով 2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու), 314-րդ հոդվածի (պաշտոնեական կեղծիքի), 315-րդ հոդվածի (պաշտոնեական անփութության), 179-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերի (յուրացնելու կամ վատնելու) հատկանիշներով պարարտանյութերի գծով հարուցվել է 25, իսկ սերմերի գծով՝ 49 քրեական գործ:
Հարուցված քրեական գործերով, առերևույթ հանցագործության հետևանքով պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 92.947.440 ՀՀ դրամ: Քրեական գործերով ձերբակալվել են 4 պաշտոնատար անձինք, քրեական հետապնդում է հարուցվել 18 պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:

01.03.2019 | Based on the research of the prosecutor's office, 700 million drams have been returned to the state budget, and in the process of providing seeds and fertilizers, from the damage caused by corruption schemes in the amount of 93 million drams 32 million drams have been restored.
As a result of the coordinated work and initiative of the units of the prosecutor's office in particular, the Department for the protection of State interests of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and territorial prosecutor's offices in the field of the protection of State property interests,  during 2018  the mechanisms of corruption abuses used in almost all regions of the country, which have been carried out over a long period of time in the process of implementing the State assistance program to provide land and fertilizer users at affordable prices have been disclosed.
In addition, measures are being taken to return budget loans from debtor companies involved in the supply of fertilizers and seeds. In particular, as a result of the research conducted by the State Interests Protection Department of the General Prosecutor’s Office, it turned out that according to data for March 2017, 1 billion 112 million 415 thousand drams have not been returned to the state budget from fertilizer-allocated budget loans to suppliers, and as to the seeds, 673,895.752 drams have  not been returned to the SNCO "Seed Agency"  .
Based on the report  of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia the RA Ministry of Agriculture and Finance have taken  measures as a result, the balance of debt of companies in the field of fertilizers, as of May 2, 2018, has been amounted to about 396,000,000 drams. That is, according to the results of work carried out about 700 000 000 drams have been  returned to the state budget.
SNCO "Seed Agency"  has appealed to regional courts of general instance demanding to recover from the regional administrations about 663 million drams. Subsequently, the government has forgiven debts in the amount of 165 million drams in the area of fertilizers and  642 million drams in the area of seeds, reducing by that amount the credit obligations of suppliers to the State budget. At the same time, the debt in the amount of 31.847.700 drams has not been  forgiven, since it has been  allocated in excess of the stipulated quota.
As a result of the work done, it has turned out that program beneficiaries have  often been unaware of the program and in fact did not participate in it or fulfilled commitments that have  not been  transferred by community leaders to the State budget, after which they have submitted fake data on participation or non-performance of obligations that the government has forgiven.
On the fact of flagrant crimes, 25 criminal cases have been initiated on fertilizer and 49 criminal cases on seeds on the grounds of article 308 (Abuse of official authority), article 314 (official forgery) , article 315  (official negligence), parts 2 and 3 of the  article 179 (squandering or embezzlement)  of the RA Criminal Code.
The amount of damage in the initiated criminal cases has been amounted to about 92,947,440 drams. Four officials have been  detained within the framework of  criminal cases, criminal proceedings have been initiated against 18 officials. The amount of damage compensated during the investigation has been about 32 million drams.