09.12.2018 | ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրն արձանագրվել է ենթադրյալ ընտրական հացնագործության 252 դեպք. 108-ով նախապատրաստվում են նյութեր
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը ուսումնասիրել և ամփոփել է դեկտեմբերի 9-ին ժամը 08.00-ից մինչև 20.00-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին առնչվող առերևույթ ընտրական հանցագործությունների մասին iրավապահ մարմինների ստացած  252 դեպքի մասին ահազանգ:
Դեպքերից 97-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկման, 69-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ ոստիկանություն կամ դատախազություն ներկայացված դիմումների և հաղորդումների, իսկ 86-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից  ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշված բոլոր դեպքերը դատախազության մարզային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀՀ զինվորական դատախազության դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակւմ են ստուգվել հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից:
Մասնավորապես՝ աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրությամբ պարզված՝ վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակող 144 դեպքով իրականացվել կամ իրականացվում են ստուգողական գործողություններ, որոնց արդյունքում մի մասով արդեն իսկ հերքվել են ներկայացված ենթադրյալ հանցագործության փաստերը և թողնվել անհետևանք:
108 դեպքով քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելն ստուգելու նպատակով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստվում են նյութեր:
82-ը վերաբերում է մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձերին,
3-ը վստահված անձի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
5-ը՝ ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն,
2-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն,
10-ը՝ քվերակության գաղտնիությունը խախտելուն,
3-ը՝ ընտրակաշառք տալուն,
3-ը՝ այլ:
Ըստ դատախազության ստորաբաժանումների դատավարական ղեկավարման՝ հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից նախապատրաստվող նյութերով  նշված 108 դեպքերի բաշխվածությունն ունի հետևյալ պատկերը.
ՀՀ զինվորական դատախազություն՝ 9 դեպք,
Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազություն՝ 19 դեպք,
Սյունիքի մարզ՝ 8 դեպք,
Արմավիրի մարզի դատախազություն՝ 9 դեպք,
Լոռու մարզի դատախազություն՝ 2 դեպք,
Շիրակի մարզի դատախազություն՝ 11 դեպք,
Գեղարքունիքի մարզի դատախազություն՝ 11 դեպք,
Տավուշի մարզի դատախազություն՝ 6 դեպք,
Վայոց Ձորի դատախազություն՝ 1 դեպք, Արարատի մարզի դատախազություն՝ 9 դեպք,
Արագածոտնի մարզի դատախազություն՝ 8 դեպք,
Կոտայքի մարզի դատախազություն՝ 15 դեպք:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը շարունակում է ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում  արձանագրված առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերն ուսումնասիրելուն և դրանց հիման վրա իրականացվող ստուգողական գործողությունների, նյութերի նախապատրաստման, ինչպես նաև հարուցված քրեական գործի(երի) նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված աշխատանքները:

09.12.2018 | В день внеочередных выборов в НС РА было зафиксировано 252 случая предполагаемого избирательного преступления – По 108 из них подготавливаются материалы
Рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела и подытожила полученные от правоохранительных органов сообщения о 252 случаях явных избирательных преступлений касательно внеочередных выборов в Национальное Собрание РА в период времени с 08:00 по 20:00 9-го декабря 2018г.
Данные по поводу 97 случаев получены посредством публикаций СМИ, на основе заметок граждан в социальных сетях, которые стали доступны в рамках выполняемого мониторинга рабочей группы Генеральной прокуратуры РА, 69 случаев – посредством заявлений и сообщений в полицию и прокуратуру РА, а 86 – в результате рапортов, предоставленных сотрудниками полиции РА.
Все указанные случаи были проверены и проверяются органами дознания и предварительного следствия под надзором прокуроров областных подразделений прокуратуры РА, а также военной прокуратуры РА.
По поводу 144 случаев, содержащих абстрактные сведения или сведения общего характера, осуществлены и продолжают осуществляться проверочные действия, в результате которых уже были опровергнуты факты предполагаемого преступления.
В установленном статьями 180-181 уголовно-процессуального кодекса РА порядке подготавливаются материалы с целью проверки законности и достаточности оснований для возбуждения уголовных дел по 108 случаям.
82 касаются попыток голосования более чем одного раза или голосования вместо иного лица
3 – воспрепятствования реализации полномочий доверенного лицо
5 - воспрепятствования свободной реализации избирательного права
2 - воспрепятствования реализации свободного волеизъявления избирателя;
10 – нарушения тайны голосования
3 – дачи взятки;
3 – иных случаев.
По процессуальному руководству подразделений прокуратуры касательно 108 случаев, по которым подготавливаются материалы, имеется следующая картина:
Военная прокуратура РА – 9 случая
Прокуратура Еревана и административных округов – 19 случаев
Сюникская область – 8 случаев
Прокуратура Армавирской области – 9 случаев
Прокуратура Лорийской области – 2 случая
Прокуратура Ширакской области – 11 случаев
Прокуратура Гегаркуникской области – 11 случаев
Прокуратура Тавушской области – 6 случаев
Прокуратура Вайоцдзорской области- 1 случай
Прокуратура Араратской области – 9случаев
Прокуратура Арагацотнской области – 8 случаев
Прокуратура Котайкской области – 15 случаев.
Созданная в Генеральной прокуратуре рабочая группа продолжает проверочные работы в связи с поступлениями и сообщениями СМИ и граждан, а также работы, направленные на повышение эффективности прокурорского надзора за предварительным следствием уголовных дел.