09.12.2018 | ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրն արձանագրվել է ենթադրյալ ընտրական հացնագործության 252 դեպք. 108-ով նախապատրաստվում են նյութեր
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը ուսումնասիրել և ամփոփել է դեկտեմբերի 9-ին ժամը 08.00-ից մինչև 20.00-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին առնչվող առերևույթ ընտրական հանցագործությունների մասին iրավապահ մարմինների ստացած  252 դեպքի մասին ահազանգ:
Դեպքերից 97-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկման, 69-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ ոստիկանություն կամ դատախազություն ներկայացված դիմումների և հաղորդումների, իսկ 86-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից  ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշված բոլոր դեպքերը դատախազության մարզային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀՀ զինվորական դատախազության դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակւմ են ստուգվել հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից:
Մասնավորապես՝ աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրությամբ պարզված՝ վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակող 144 դեպքով իրականացվել կամ իրականացվում են ստուգողական գործողություններ, որոնց արդյունքում մի մասով արդեն իսկ հերքվել են ներկայացված ենթադրյալ հանցագործության փաստերը և թողնվել անհետևանք:
108 դեպքով քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելն ստուգելու նպատակով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստվում են նյութեր:
82-ը վերաբերում է մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձերին,
3-ը վստահված անձի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն,
5-ը՝ ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն,
2-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն,
10-ը՝ քվերակության գաղտնիությունը խախտելուն,
3-ը՝ ընտրակաշառք տալուն,
3-ը՝ այլ:
Ըստ դատախազության ստորաբաժանումների դատավարական ղեկավարման՝ հետաքննության և նախաքննության մարմինների կողմից նախապատրաստվող նյութերով  նշված 108 դեպքերի բաշխվածությունն ունի հետևյալ պատկերը.
ՀՀ զինվորական դատախազություն՝ 9 դեպք,
Երևան քաղաքի և վարչական շրջանների դատախազություն՝ 19 դեպք,
Սյունիքի մարզ՝ 8 դեպք,
Արմավիրի մարզի դատախազություն՝ 9 դեպք,
Լոռու մարզի դատախազություն՝ 2 դեպք,
Շիրակի մարզի դատախազություն՝ 11 դեպք,
Գեղարքունիքի մարզի դատախազություն՝ 11 դեպք,
Տավուշի մարզի դատախազություն՝ 6 դեպք,
Վայոց Ձորի դատախազություն՝ 1 դեպք, Արարատի մարզի դատախազություն՝ 9 դեպք,
Արագածոտնի մարզի դատախազություն՝ 8 դեպք,
Կոտայքի մարզի դատախազություն՝ 15 դեպք:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը շարունակում է ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում  արձանագրված առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերն ուսումնասիրելուն և դրանց հիման վրա իրականացվող ստուգողական գործողությունների, նյութերի նախապատրաստման, ինչպես նաև հարուցված քրեական գործի(երի) նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված աշխատանքները:

The working group of the RA Prosecutor General's Office reviewed and summarized reports received from law enforcement agencies on 252 cases of alleged flagrant electoral crimes regarding elections to the RA National Assembly in the period from 08:00 to 20:00 on December 9, 2018.
Data on 97 cases were obtained through media publications, on the basis of citizen’s posts in social networks that became available as part of the monitoring carried out by the working group of the RA Prosecutor General’s Office, 69 cases through statements and reports to the RA police and prosecutor’s office, and 86 as a result of reports provided by the RA police officers.
All these cases were checked and verified by the bodies of inquiry and preliminary investigation under the supervision of prosecutors of the regional divisions of the RA Prosecutor’s Office, as well as the RA Military Prosecutor’s Office.
Regarding 144 cases containing abstract or general information, verification activities have been carried out and continue to be carried out, as a result of which the facts of the alleged crime have already been refuted.
In accordance with the procedure established by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181, materials are prepared to verify the legality and sufficiency of the grounds for initiating criminal cases on 108 cases.
82 relate to the attempts to vote more than once or to vote instead of another person;
3 - impeding the exercise of powers of a proxy;
5 - impeding the free exercise of suffrage;
2 - impeding the implementation of free will of the voter;
10 - violation of the secrecy of the vote;
3 - giving bribes;
3 - other cases.
Regarding the procedural guidance of the units of the prosecutor's office, the following picture is presented regarding 108 cases for which materials are prepared:
RA Military Prosecutor's Office - 9 cases
Yerevan Prosecutor’s Office and administrative districts - 19 cases
Syunik region - 8 cases
The Prosecutor's office of Armavir region - 9 cases
The Prosecutor's Office of Lori Region - 2 cases
The Prosecutor's Office of the Shirak region - 11 cases
The Prosecutor's Office of the Gegharkunik Region - 11 cases
The Prosecutor's Office of the Tavush region - 6 cases
The Prosecutor's Office of the Vayots Dzor region- 1 case
The Prosecutor's Office of Ararat region - 9 cases
The Prosecutor's office of Aragatsotn region - 8 cases
The Prosecutor's office of Kotayk region - 15 cases.
The working group established in the RA Prosecutor General’s Office continues to carry out verification activities in connection with the messages, calls and reports of the media and citizens, as well as activities aimed at increasing the effectiveness of the prosecutor’s supervision over the preliminary investigation of criminal cases.