25.08.2017 | Առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, պաշտոնեական անփութության դեպքերով հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից «Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական  լեզվահասարակա-գիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2016թ. դեկտեմբերին համալսարանում անցկացված տարեկան գույքագրման արդյունքում արձանագրվել է համալսարանի աշխատակիցներին հանձնված գույքի ընդհանուր 30.209.096,9 ՀՀ դրամի չափով պակասորդ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2009-2015 թվականներին համալսարանի իրավասու պաշտոնատար անձինք գույքագրումներն անցկացրել, ինչպես նաև պակասորդ ապրանքների հաշվապահական ձևակերպումներն իրականացրել են ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի խախտումներով, ինչը հանգեցրել է նրան, որ պակասորդ գույքը տարիներ շարունակ չի հայտնաբերվել:
Նկատի ունենալով, որ հայտնաբերված ընդհանուր՝ 30.209.096,9 ՀՀ դրամ արժողության միջոցների պակասորդի փաստն առերևույթ պարունակում է յուրացման կամ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու հանցագործության, իսկ իրավասու պաշտոնատար անձանց ոչ պատշաճ գործողությունները՝ պաշտոնեական անփութության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

During the investigation conducted by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office of the RA in Yerevan State University of Languages and Social Sciences named after V. Brusov it has been found out that the annual inventory of property in December 2016 recorded a shortfall in the amount of AMD 30.209.096.9.
Besides it has also been found out that during the period of 2009-2015, the competent authorities of the university has conducted an inventory, as well as filling of the accounting records of the missing property with violations of the legal acts regulating the field, which has led to the fact that the missing property hasn’t been detected for several years.
Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office of the RA has initiated a criminal case under Article 179, Part 3, Point 1 and Article 315, Part 1 of the RA Criminal Code. Preliminary investigation of the case has been instructed to the IC of the RA.