21.07.2017 | Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ վատնում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ Տավուշի մարզի դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով վատնում կատարելու դեպքի առթիվ:
2017 թվականի հուլիսի 20-ին ստացված օպերատիվ տեղեկություններն իրացնելիս ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի հետաքննության խմբի տեսուչի կողմից Տավուշի մարզի Հովք գյուղի սկզբնամասում հայտնաբերվել է փայտանյութով բարձված «Գազ-66» մակնիշի առանց հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենա, որի աջակողմյան հատվածում ևս թափված է եղել փայտանյութ: Նշված ավտոմեքենայի վարորդ Վ. Խ-ն ներկայացրել է 2017 թվականի հունիսի 27-ին Իջևանի անտառտնտեսության կողմից տրված թափուկ վառելափայտի տոմս և հայտնել, որ փայտանյութը ձեռք է բերել օրինական թույլտվությամբ:
Սակայն նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության «Հայանտառ» ՊՈԱ կազմակերպության «Իջևանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի անտառապահ Ս. Խ-ն, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2017 թ. հուլիս ամսվա սկզբին իր հորեղբոր որդուն՝ Վ. Խ-ին, բացի 2017 թվականի հունիսի 27-ին Իջևանի անտառտնտեսության կողմից տրված տոմսով թափուկ վառելափայտից, թույլատրել է իր պահպանությանը հանձնված պահաբաժնից ևս երկու անգամ դուրս բերել նախապես չթույլատրված թափուկ վառելափայտ՝ վատնելով իրեն վստահված պետական գույքը:
Հաշվի առնելով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ Տավուշի մարզի դատախազության կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցել քրեական գործ և այն ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչություն` վարույթ ընդունելու և նախաքննություն կատարելու համար:

21.07.2017 | A criminal case was initiated on the fact of embezzlement with abuse of official position.
In the Prosecutor's Office of the RA Таvush region a criminal case was initiated on the fact of the embezzlement with the abuse of official position.
According to the prepared materials, it was revealed that a forester of the  "Ijevan forestry" SNCO "Hayantar" of the RA Ministry of Agriculture S. Kh.  with the  abuse of official position, at the beginning of July 2017 in addition to firewood for a ticket issued by the Ijevan Forest Enterprise on June 27, 2017 allowed his nephew V. Kh. two more times to remove the wood previously unauthorized waste, from the storage place that was transferred to his defense.
Taking into consideration the fact that the prepared materials contain flagrant signs of crime, Prosecutor's Office of Tavush region of RA decided to initiate a criminal case under p. 1 p. 2 Art. 179 of the RA Criminal Code send it to the Tavush regional investigative department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia for taking into proceedings and conducting the preliminary investigation.