14.05.2017թ. «Azatutyun.am» լրատվական կայքում հրապարակվել էր «Շիրակի 3 հասցեում գտնվող թիվ 52 հիմնական դպրոցում տեղակայված թիվ 8/54 ընտրատեղամասում ընտրողներին քվեարկված քվեաթերթիկներ են տվել» վերտառությամբ հոդված:
Հրապարակման առթիվ ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, կատարվել են անհրաժեշտ անհետաձգելի քննչական, դատավարական գործողություններ:
Նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել այլ անձի կողմից քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ, որի առիթով Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի կողմից 19.05.2017թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:

14.05.2017г. на сайте “Azatutyun.am” была опубликована статья под названием “в избирательном участке 8/54 по адресу ул. Ширака 3 избирателям раздали проголосованные бюллетени”.
По поводу публикации в отделе Шенгавита полиции РА были подготовлены материалы, проведены необходимие следственные и процессуальные действия.
Подготовленными материалами были получены сведения по поводу воспрепятствования со стороны другого лица свободной реализации избирательного права граждан, в связи с чем 19.05.2017г. прокурором административного округа Шенгавит возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 149 УК РА. Предварительное следствие дела поручено Специальной следственной службе РА.