02.04.2017թ. ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրված և առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակող բոլոր հաղորդումներով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հարուցվել է 19 քրեական գործ:
1. 12-ը հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ և 34-153-րդ հոդվածի հատկանիշներով (մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ):
Նշված հոդվածով հարուցված քրեական գործերից՝
- մեկով քրեական գործի վարույթը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով.
- մեկ քրեական գործ մեկ անձի վերաբերյալ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոց կիրառելու միջնորդությամբ ուղարկվել է դատարան.
- 10 քրեական գործով 11 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից
- 8 քրեական գործ 8 անձի վերաբերյալ դատարան է ուղարկվել մեղադրական եզրակացությամբ.
- 2 անձի վերաբերյալ մեկ քրեական գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ.
- մեկ քրեական գործի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է:
2. 3-ը հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի հատկանիշներով (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը):
Նշված գործերից մեկով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել և երեք գործերով էլ նախաքննությունը շարունակվում է:
3. 3-ը հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի հատկանիշներով (լրագրողի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը):
Նշված գործերից 2-ը նախաքննության ընթացքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիմքով միացվել են և երկու անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան, իսկ մեկ քրեական գործի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է:
4. 1-ը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (թեկնածուների, կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների), հանրաքվեի քարոզչական նախաձեռնությունների կողմից ընտրողներին կաշառք տալը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը): Սույն գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձ չկա, նախաքննությունը շարունակվում է:

В результате рассмотрения и следственных и оперативно - розыскных мероприятий, предпринятых рабочей группой РА по поводу сообщений, содержащих явные признаки преступлений избирательного характера в ходе подготовки к парламентским выборам и в день выборов (02.04.2017г.) было возбуждено 19 уголовных дел.
1) 12 дел возбуждено по признакам преступлений, предусмотренных ст. 153 и 34-153 УК РА (касательно случаев повторного голосования или попытки голосовать вместо другого лица). Из них в 1 случае дело прекращено за отсутствием состава преступления, в 1 случае дело направлено в суд - с ходатайством о применении принудительного лечения, в 10 случаях 11 лицам предъявлены обвинения, из них 8 дел в отношении 8 лиц направлено в суд с обвинительным заключением, в 1 случае предварительное следствие дела в отношении 2 лиц закончилось, по одному - расследование продолжается.
2) 3 дела возбуждены по признакам преступления, предусмотренного ст. 154 УК РА (нарушение правил секретности голосования). Из них в 1 случае одному лицу было предъявлено обвинение, по 3 - расследование продолжается.
3) 3 дела возбуждены по признакам преступления, предусмотренного ст. 149 УК РА (препятствование деятельности журналистов). В ходе предварительного следствия на основании ч. 1 ст. 28 УПК РА из них 2 дела объединены и направлены в суд с обвинительным заключением, по одному - расследование продолжается.
4) 1 дело возбуждено по признакам преступления, предусмотренного ст. 154.2 УК РА (дача взятки избирателям кандидатами, партиями (союзами партий), инициативными группами по проведению референдумов или препятствование проявлению свободной воли избирателя). По этому делу обвиняемого нет, расследование продолжается.