ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը խորհրդակցություններ է անցկացրել Երևանի, Շիրակի, Լոռու, Սևանի կայազորների զինվորական դատախազություններում: Խորհրդակցությանը ներկա են եղել վերոնշյալ մարզերի իրավապահ մյուս համակարգերի պատասխանատուները:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կայազորների զինվորական դատախազները զեկուցել են հանցավորության վիճակի, շարժընթացի, ինչպես նաև հանցագործությունների բացահայտման վերաբերյալ տվյալների մասին, ներկայացրել դրանց բարելավման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանն, անդրադառնալով պետության սեփականության դեմ ուղղված հանցատեսակների բացահայտման ցուցանիշներին, հանձնարարել է առավել հետևողական լինել դրանց կանխման ուղղությամբ կատարվող միջոցառումների, հատկապես ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի քննության լրիվության, օբյեկտիվության, բազմակողմանիության և արդյունավետության ապահովման նկատմամբ:
Զինդատախազի խոսքով՝ այդ հանցագործություններից չբացահայտվածները առանձին դեպքերում օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների կատարման հապաղումների, դրանք չպլանավորված և չհամակարգված իրականացնելու հետևանք են:
Անդրադառնալով հանցավորության կանխման խնդիրներին՝ Վահե Հարությունյանը կարևորել է յուրաքանչյուր դեպքում հանցագործության պատճառները և դրան նպաստող պայմանները քրեական գործի նախաքննությամբ պարզելու, դրանք վերացնելու ուղղությամբ դատախազական ներգործության միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Զինվորական դատախազը հանձնարարել է ակտիվացնել ջանքերը՝ քրեական վարույթի շրջանակներում մարդու իրավունքներն ու ազատությունները երաշխավորելու, դրանց անհիմն սահմանափակումները բացառելու ուղղությամբ՝ այդ նպատակով կիրառելով դատախազական ներգործության բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելով իրավական լուծումների միասնականությունն ու որոշակիությունը:
Կատարած աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման նպատակով ՀՀ զինվորական դատախազը կարևորել է իրավապահ մարմինների աշխատանքի համակարգվածության, միասնականության, կանխատեսելիության և հրապարակայնության ապահովման անհրաժեշտությունը:

RA Military Prosecutor has had a meeting at the Military Prosecutor’s Offices of Shirak, Lori and Sevan Garrisons. The representatives of other law-enforcement agencies of the above-mentioned regions have also participated in the meeting.
During the meeting Military Prosecutor’s of the Garrisons have reported about the state and motives of the crime as well as presented data on the detection of crimes and work aimed at their improvement.
Regarding the figures detecting crimes against state property, RA Military Prosecutor Vahe Harutyunyan has given recomenndations to be more consistent with the measures aimed at their prevention, especially with the aim of ensuring effective, full, complete and objective investigation of criminal cases of grave and especially grave crimes.
According to the Military Prosecutor, not detected crimes are the result of investigative actions and operative - search measure delays.
Referring to the problems of crime prevention, Vahe Harutyunyan has emphasized the importance of revealing in each case during the preliminary investigation the reasons and circumstances, contributing to the commitment of the crime and the necessity to take prosecutorial actions with the aim to eliminate them.
In order to increase the efficiency of the performed work, RA Military Prosecutor attached importance to the coordination, unity, predictability and publicity of the work of law enforcement agencies.