10.04.2017 | Փարպիում կայացած քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու փաստի առթիվ դատախազի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, նույն կուսակցության նախընտրական շտաբի պատասխանատու Աղվան Վարդանյանը 02.04.2017թ.-ին ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված գրությամբ հայտնել է, որ Արագածոտնի մարզի Փարպի համայնքում տեղակայված 17/21 ընտրատեղամասում քվեարկությունը կատարվում է ուղղորդված և բաց, քվեախցիկ են մտնում մեկից ավելի անձինք և վերահսկվում է ընտրողի կողմից կատարված քվեարկությունը:
Նույն օրը հիշյալ գրությունն ուղարկվել է Արագածոտնի  մարզային քննչական վարչություն’ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով նախատեսված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու հանձնարարությամբ:
07.04.2017թ.֊ին Արագածոտնի մարզի դատախազություն է ստացվել թիվ 17 տարածքային ընտրական հանձնաժողովի թիվ 6-Ա որոշումն' Արագածոտնի մարզի Փարպի համայնքի թիվ 17/21 ընտրական տեղամասում քվեարկության արդյունքները անվավեր ճանաչելու մասին, որի հիմքում դրվել է այն հանգամանքը, որ հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով հիշյալ ընտրական տեղամասում քվեարկության ընթացքի վերաբերյալ տեսանկարահանող սարքերի արխիվային նյութերը' արձանագրել է, որ թիվ 17/21 ընտրատեղամասում առկա են բազմաթիվ ընտրողներ, բաց քվեարկություններ և ընտրողների կամքի ազատ արտահայտման նկատմամբ վերահսկողություն և հետևության է հանգել, որ տեղի է ունեցել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի պահանջների խախտում:
Փաստի առթիվ նախապատրաստված նյութերով 06.04.17թ. կայացված որոշումը Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալի կողմից 07.04.2017թ. վերացվել է և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի հատկանիշներով /քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը/ հարուցվել է քրեական գործ, որն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու:

10.04.2017 | Решением прокурора возбуждено уголовное дело по факту нарушения конфиденциальности голосования, состоявшегося в Парпи
Представитель верховного органа партии <<Армянская Революционная Федерация>> / Дашнакцутюн/, ответственный предвыборного штаба той же партии Агван Варданян 02.04.2017г. письмом к генеральному прокурору заявил, что в общине Парпи Арагацотнской области, на избирательном участке 17/21 голосование проходит направленно, открыто, в избирательную кабину заходят несколько лиц и контролируют сделанный избирателем выбор.
В тот же день упомянутое письмо было направлено в следственное управление Арагацотнской области с поручением подготовить материалы и дать соответствующий ход в порядке,  предусмотренном статьями 180-181 уголовно-процессуального кодекса РА.
07.04.2017г. в прокуратуру Арагацотнской области поступило решение за номером 6-А территориальной избирательной комиссии номер 17 о признании недействительными результатов выборов на избирательном участке 17/21 общины Парпи Арагацотнской области, в основе которого лежит то обстоятельство, что комиссия, рассмотрев архивные материалы видеокамер о ходе голосования на упомянутом избирательном участке, зафиксировала, что на и/у 17/21 находилось множество избирателей, голосование проходило открытым образом, прослеживалось свободное выражение воли избирателей, пришла к выводу, что произошло нарушение требований статьи 6 избирательного кодекса РА.
По подготовленным материалам принятое 06.04.2017г. решение было отменено заместителем прокурора Арагацотнской области 07.04.2017г. и по признакам статьи 154 уголовного кодекса РА /нарушение тайны голосования/ было возбуждено уголовное дело, которое было направлено в следственное управление Арагацотнской области СК РА для проведения предварительного следствия.