2017թ. ապրիլի 5-ին՝ ժամը 18:00-ին, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի մարզային վարչության Վաղարշապատի բաժին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ նույն հիմնարկի դատապարտյալ Հրաչյա Հենզելի Գևորգյանը ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ի բնակելի գոտու միջանցքում հանկարծամահ է եղել:
Հրաչյա Գևորգյանի մահվան փաստի առթիվ նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ դատապարտյալը՝ «աստենո-նևրոտիկ սինդրոմ, էնցեֆալոպատիա, գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարում» ախտորոշմամբ, 2017թ. մարտի 31-ին տեղափոխվել է նախ, ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ, այնուհետև՝ «Սուրբ Գ.Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջինիս մոտ ախտորոշվել են «հեպատիտ C», «լյարդ-բջջային անբավարարություն», «հոգեկան և վարքային խանգարումներ՝ կապված նարկոմանիայի հետ» հիվանդությունները: Ընդամենը մեկ օր անց՝ 2017թ. ապրիլի 1-ին, «Սուրբ Գ.Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնից դատապարտյալը դուրս է գրվել և կրկին տեղափոխվել ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:
2017թ. ապրիլի 1-ին դատապարտյալ Հրաչյա Գևորգյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում ենթարկվել է բուժզննության, որի արդյունքում նրա մոտ ախտորոշվել է «հոգեկան և վարքային խանգարումներ՝ նարկոմանիայի հետ կապված» հիվանդությունը, նշվել, որ ստացիոնար բուժման կարիք չունի և նրա մոտ նկատվում են «Ագրավացիայի» երևույթներ, որպիսի հիմնավորմամբ նույն օրը դատապարտյալը տեղափոխվել է ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ, որտեղ 2017թ. ապրիլի 5-ին՝ ժամը 17:05-ին, մահացել է:
Նկատի ունենալով այն, որ նյութերում առկա փաստական տվյալներն առերևույթ հիմք են տալիս ենթադրելու, որ հնարավոր է դատապարտյալի մահն անզգուշությամբ առաջացած լինի բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու` դրանց նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետեւանքով, որպիսի հանգամանքը ենթակա է ստուգման լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննությամբ, 2017թ. ապրիլի 7-ին Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի կողմից կայացվել է որոշում՝ Հրաչյա Գևորգյանի մահվան փաստի առթիվ նախապատրաստված նյութերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին:
Քրեական գործով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
Ինչ վերաբերում է ԶԼՄ-ներով դատապարտյալի պաշտպանի և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հրապարակած այն տեղեկություններին, թե նախկինում Հրաչյա Գևորգյանը նշել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում իրեն թունավորելու մասին, ապա հայտնվում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված՝ որդու առողջական վիճակը վատթարացնելու, նրան պատշաճ բժշկական օգնություն չցուցաբերելու վերաբերյալ դատապարտյալի մոր դիմումների կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով դեռևս 2016թ. մարտի 22-ին Երևան քաղաքի դատախազի կողմից կայացվել է որոշում՝ նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին հետաքննության մարմնի 2016թ. փետրվարի 26-ի որոշումը վերացնելու և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթում քննվող այդ քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար 2016թ. սեպտեմբերի 13-ին նշանակվել է հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:

On April 5, 2017 at 18:00 the division of the Vagharshapat Armavir regional department of the RA Police received a call from the criminal correctional institution "Armavir" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, that the convict of the same institution Hrachya Henzel Gevorgyan suddenly died in the corridor of the residential area of the criminal correctional institution "Armavir" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
By the prepared materials regarding the death of Hrachya Gevorgyan it was revealed that on March 31, 2017 the convicted, with a diagnosis of "astheno-neurotic syndrome, encephalopathy, acute disorder of cerebral circulation" was taken first to the penitentiary institution "Hospital for convicts" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, then to the medical center "St. Gregory the Enlightener", where he was diagnosed with diseases "hepatitis C", "hepatic-cellular insufficiency," "mental and behavioral disorders associated with drug addiction."
Just one day later, on April 1, 2017 the convict was discharged from the medical center "St. Gregory the Enlightener" and was again transferred to the penitentiary institution "Hospital for Convicts" of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
On April 1, 2017 the convicted Hrachya Gevorgyan passed a medical examination in the penitentiary institution "Hospital for Convicts", as a result of which he was diagnosed with the disease "mental and behavioral disorders associated with drug addiction" , it was noted that he does not need in-patient treatment and he has the phenomenon of Aggravation, by the same reason on the same day the convict was moved to the criminal correctional institution "Armavir" of the РА Ministry of Justice, where on April 5, 2017, at 17:05 he died.
Considering the fact that the factual data contained in the materials knowingly give grounds for believing that it is possible that the death of a convicted person could be negligently caused by default or improper performance of professional duties of medical care and service performers, as a result of negligent or careless attitude towards them, and this fact is a subject to verification by a full, impartial and thorough investigation.
According to the prepared materials on the fact of the death of Hrachya Gevorgyan on April 7, 2017 , the decision was made by the prosecutor of Prosecutor's office of Armavir region about initiating a criminal case under part 2 article 130 of the RA Criminal code.
Due to the necessity to ensure full, objective and comprehensive examination of the criminal case, the RA Prosecutor General assigned the preliminary investigation to the RA Special Investigation Service .
As for the information published in mass media by representatives of the convict's lawyer and human rights organizations, that allegedly Hrachya Gevorgyan mentioned about his poisoning in the penitentiary institution "Hospital for convicts" , it is reported that in connection with the materials prepared by the statements of the mother of the convict, addressed to the RA Prosecutor General about the deterioration of her son's health, about rendering him inadequate medical care, yet on March 22, 2016, a decision was made by the prosecutor of Yerevan city to eliminate the decision of the body of inquiry dated 26 February 2016 to reject the initiation of criminal case on the basis of materials and on the initiation of criminal case on the grounds of Part 1, Art. 130 of the RA Criminal Code.
To clarify a number of circumstances of particular importance in this criminal case, which is being investigated in the investigation department of Kentron and Nork-Marash administrative districts of the Investigation Department of Yerevan city of the RA Investigative Committee on September 13, 2016 a forensic medical examination was appointed.