ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հովածի 1-ին մասով քննվող քրեական գործի քննության ընթացքում պարզվել է, որ Ա.Մ.-ն և Դ.Ս.-ն 2017 թվականի մարտի 13-ին կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն են գործադրել իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող՝ ՀՀ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի ՀՈ բաժանմունքի տեսուչ Ա.Ս-ի նկատմամբ՝ կապված վերջինիս կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, իսկ Հ.Չ-ն կյանքի և առողջության համար բռնություն գործադրելու սպառնալիք է տվել իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող՝ ՀՀ ոստիկանության ՀՈ բաժանմունքի տեսուչ Ա.Ս-ին և նրա եղբորը՝ ՀՀ ոստիկանության ավագ տեսուչին՝ չենթարկվելով վերջիններիս իրավաչափ և օրինական պահանջներին՝ մոտեցել է իրեն պատկանող ավտոմեքենային, սրահից վերցրել գազային ատրճանակը, վերալիցքավորել այն, պահել ոստիկանության աշխատակիցների ուղղությամբ և տվել սպառնալիքներ։
2017 թվականի մարտի 14-ին Հ.Չ-ն, Դ.Ս-նը և Ա.Մ-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են, 16.03.2017 թվականին վերջիններիս նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, միաժամանակ դատարանի որոշմամբ կալանքից գրավով ազատվելը ճանաչվել է թույլատրելի:
Նախաքննության ընթացքում Հ.Չ-ն հաղորդում է տվել այն մասին, որ միջադեպի ժամանակ ոստիկանության աշխատակիցների և իր ընկերներ Դ.Ս-ի ու Ա.Մ-ի միջև վիճաբանություն է առաջացել, որի ընթացքում վիճաբանության մասնակիցները միմյանց հարվածներ են հասցրել։
ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից գործի փաստական հանգամանքներով պայմանավորված բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով քրեական գործը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ պարբերությամբ սահմանված կարգով հանձնվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների վարույթին։

24.03.2017 | With the aim to carry complete, full and objective investigation, by the instruction of the RA Prosecutor General the case was sent to the SIS
During the investigation of the criminal case initiated under Article 316 Part 1 of the RA Criminal Code, the Investigative Division of Avan and Nor - Nork Administrative Districts of Yerevan Investigative Department of the RA IC found out, that on 13.03.2017 A. M. and D. S. used violence - not dangerous for life and health, against the representative of the authority of the MPI of  Nor- Nork division of the RA Police - A.S. (in connection with the performance of his duties) and H. Ch. threatened to use violence - dangerous for life and health against the representative of the authority of the MPI of  Nor- Nork division of RA Police - A.S. and his brother - senior inspector of the RA Police, refusing to obey the legal requirements of the latter, approached to his car, took a gas pistol, loaded it and pointed the weapon at the police officers and threatened them.
On 14.03.2017 H. Ch., D. S. and A. M were arrested on the suspicion of committing a crime, envisaged by  Article 316, Part 1 of the RA Criminal Code, on 16.03.2017 detention as a measure of restraint was chosen against the latter, at the same time by the judgement of the court the request for release on bail has been allowed.
During the preliminary investigation H. Ch. reported that during the incident the police officers and his friends D. S. and A. M. had a quarrel, during which they struck each other.
Conditioned with the factual circumstances of the case, to insure comprehensive, complete and objective investigation, RA Prosecutor General assigned the case to the proceedings of the investigators of RA Special Investigation Service according to Paragraph 2, Part 6, Article 190 of the RA CPC.