ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: ՀՀ գլխավոր դատախազը կոլեգիայի անդամներին է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազի նորանշանակ տեղակալ, ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանին:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել նախկին ՀՀ զինվորական դատախազ Արտավազդ Հարությունյանին՝ դատախազական համակարգում երկարամյա և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հաջողություններ մաղթելով նորանշանակ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանին՝ Գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել նրա պրոֆեսիոնալիզմը և իրավապահ համակարգում երկարամյա աշխատանքային փորձը՝ վստահություն հայտնելով, որ դատախազական համակարգում նրա գործունեությունը ուղղված կլինի ՀՀ իրավական համակարգի ամրապնդմանը:
Արթուր Դավթյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է զինված ուժերում հանցավորության կանխարգելման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքների անհրաժեշտությունը, ընդգծելով քրեածին պատճառներն ու պայմանները վերացնելու նկատմամբ հետևողականություն ցուցաբերելու կարևորությունը:
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ բանակը ՀՀ անվտանգության երաշխավորն է, միաժամանակ ընդգծելով, որ այս ոլորտում դատախազական աշխատանքն առավել զգայուն և մանրակրկիտ պետք է լինի, քանի որ հայկական զիված ուժերում ծառայող զինվորն իր անսասան ոգու եւ անհաղթ բազկի ուժով փայլուն իրականացնում է հայրենիքի պաշտպանի իր առաքելությունը:
Կենսագրություն
Ծնվել է 1971թ.-ի հունիսի 28-ին Երևանում:
Մասնագիտական գործունեություն
2017թ. մարտի 23-ի ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ զինվորական դատախազ, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ
07.11.2016թ.-23.03.2017թթ ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ /արդարադատության առաջին դասի խորհրդական
04.07.2015-05.11.2016թթ ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության պետ
13.02.2015-04.07.2015թթ. ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության 1-ին վարչության պետի տեղակալ, ինքը և 1-ին բաժնի պետ
31.12.2013-13.02.2015թթ. ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության 1-ին /կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման/ վարչության 1-ին /պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման/ բաժնի պետ
28.12.2013-31.12.2013թթ. ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Արմավիրի մարզի քննչական բաժնի Վաղարշապատի քննչական բաժանմունքի պետ
25.07.2012-05.09.2012թթ. Երևանի կայազորի զինվորական դատախազ
30.11.2007-25.07.2012թթ. Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ
11.01.2007-30.11.2007թթ. ՀՀ գլխավոր դատախազության հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության դատախազ

24.03.2017 | Генеральный прокурор РА представил нового военного прокурора
В Генеральной прокуратуре РА состоялось заседание коллегии, который вел Генеральный прокурор РА Артур Давтян. Генеральный прокурор РА на заседании коллегии представил новоназначенного заместителя, военного прокурора РА Ваге Арутюняна.
Артур Давтян поблагодарил бывшего военного прокурора Артавазда Арутюняна за многолетнюю и эффективную работу в системе Прокуратуры.
Пожелав Ваге Арутюняну успехов на новом посту, Генеральный прокурор высоко оценил его профессионализм и многолетний опыт работы в системе правоохранительных органов и выразил уверенность в том, что деятельность В. Арутюняна в системе Прокуратуры будет направлена на укрепление правоохранительной системы РА.
Артур Давтян еще раз отметил необходимость активной работы в направлении предупреждения преступности в вооруженных силах, отметив важность проявления последовательности в данном вопросе.
Генеральный прокурор подчеркнул, что армия – гарант безопасности РА. При этом он отметил, что прокурорская работа в данной сфере должна быть максимально деликатной и тщательной.
Родился 28-го июня 1971г, в Ереване.
Профессиональная деятельность
23-го марта 2017г. указом Президента РА Ваге Арутюнян назначен военным прокурором РА, заместителем Генерального прокурора РА
07.11.2016-23.03.2017гг.- старший прокурор Генеральной прокуратуры РА /советник юстиции 1-го класса/
04.07.2015-05.11.2016гг.- начальник управления внутренней безопасности полиции РА
13.02.2015-04.07.2015гг. - заместитель начальника 1-го управления Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА и начальник 1-го отдела
31.12.2013-13.02.2015гг.- начальник 1-го отдела /противодействия преступлений, направленных против государственной службы/ 1-го управления /противодействия преступлений коррупционной и экономической направленности /Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА
28.12.2013-31.12.2013гг.- начальник Вагаршапатского следсвенного отделения Армавирского областного следственного отдела ГСУ Полиции РА
25.07.2012-05.09.2012гг.- военный прокурор Ереванского гарнизона
30.11.2007-25.07.2012гг.- заместитель военного прокурора Ереванского гарнизона
11.01.2007-30.11.2007гг.- прокурор управления по надзору за законностью дознания и предварительного следствия Генеральной прокуратуры РА
12.01.1999-11.01.2007гг.- старший следователь прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш