22.03.2017 | Հանդիպում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում  ստեղծված աշխատանքային խմբի ղեկավար Հայկ Ասլանյանն ընդունել է ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած  ԱՊՀ դիտորդական  խմբի ղեկավարի տեղակալ պարոն Եվգենի Սլաբադային:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման ու անցկացման խնդիրներին, ինչպես նաև Ընտրական օրենսգրքով  ամրագրված փոփոխություններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Հայկ Ասլանյանը, կարևորելով ԱՊՀ դիտորդների կողմից իրականացվող դիտորդական առաքելությունների դերը,  վստահեցրել է, որ  դատախազությունն իր լիազորությունների շրջանակում, կանի ամեն ինչ,  որպեսզի առաջիկա ընտրությունները անցկացվեն օրենքի շրջանակում  և միջազգային նորմերին համապատսխան:
ԱՊՀ  դիտորդական խմբի ղեկավարի տեղակալը ներկայացրել է իրենց դիտորդական առաքելության  իրականացման ընթացքը, նշել , որ արդեն այցելել են Հայաստանի մի շարք մարզեր՝ տեղում ծանոթանալու բուն քվեարկության գործընթացին:
ԱՊՀ դիտորդը, կարևորելով մամուլի ազատությունը մեր երկրում,  նշել է, որ նախնական դիտարկումներով նախընտրական քարոզարշավը անցնում է օրենքի տառին համապատասխան:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ գլխավոր դատախազության  ՀԿԳ վարչության պետի տեղակալ, աշխատանքային խմբի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը,  ներկայացրել է ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները եւ ՀՀ գլխավոր դատախազության թեժ գծով ստացված ահազանգերը ուսումնասիրելու նպատակով դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի՝ մինչ  այժմ իրականացրած աշխատանքները:

The RA Deputy Prosecutor General, leader of the working group formed at the RA Prosecutor General’s Office Hayk Aslanyan met with the deputy head of the CIS observation mission Yevgeni Sloboda who arrived in Armenia with the aim of conducting election observation mission for 2 April parliamentary elections.
During the meeting issues concerning the organization and the implementation of the parliamentary elections, as well as the amendments fixed in the Election code, have been discussed.
The RA Deputy Prosecutor General Hayk Aslanyan outlined the importance of the role of the CIS observation mission. He confirmed that the Prosecutor’s Office within its competence will do everything to help conducting the upcoming elections in line with law and in accordance with the international norms.
The Deputy Head of the CIS observation mission presented the process of their observation mission monitoring and mentioned that they have already visited the Regions of Armenia with the aim of reviewing the pre-electoral organization process on site.
The CIS observer stressed the importance of the freedom of press in our state and pointed out that by preliminary monitoring the pre-electoral campaign is carried out in line with law.
Deputy Head of the department for investigation of EIC, a member of the working group Sevak Hovhannisyan presented the work of the group that has already been done concerning the study of the press and mass media publications, citizens’ reports and calls that have been received by hotline of the Prosecutor’s office.