22.03.2017 | Հանդիպում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում  ստեղծված աշխատանքային խմբի ղեկավար Հայկ Ասլանյանն ընդունել է ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած  ԱՊՀ դիտորդական  խմբի ղեկավարի տեղակալ պարոն Եվգենի Սլաբադային:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման ու անցկացման խնդիրներին, ինչպես նաև Ընտրական օրենսգրքով  ամրագրված փոփոխություններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Հայկ Ասլանյանը, կարևորելով ԱՊՀ դիտորդների կողմից իրականացվող դիտորդական առաքելությունների դերը,  վստահեցրել է, որ  դատախազությունն իր լիազորությունների շրջանակում, կանի ամեն ինչ,  որպեսզի առաջիկա ընտրությունները անցկացվեն օրենքի շրջանակում  և միջազգային նորմերին համապատսխան:
ԱՊՀ  դիտորդական խմբի ղեկավարի տեղակալը ներկայացրել է իրենց դիտորդական առաքելության  իրականացման ընթացքը, նշել , որ արդեն այցելել են Հայաստանի մի շարք մարզեր՝ տեղում ծանոթանալու բուն քվեարկության գործընթացին:
ԱՊՀ դիտորդը, կարևորելով մամուլի ազատությունը մեր երկրում,  նշել է, որ նախնական դիտարկումներով նախընտրական քարոզարշավը անցնում է օրենքի տառին համապատասխան:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ գլխավոր դատախազության  ՀԿԳ վարչության պետի տեղակալ, աշխատանքային խմբի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը,  ներկայացրել է ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները եւ ՀՀ գլխավոր դատախազության թեժ գծով ստացված ահազանգերը ուսումնասիրելու նպատակով դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի՝ մինչ  այժմ իրականացրած աշխատանքները:

22.03.2017 | Встреча в Генеральной прокуратуре РА
Заместитель Генерального прокурора РА, руководитель рабочей группой, созданной в Генеральной прокуратуре РА, Айк Асланян встретился с Евгением Слободой,   заместителем руководителя наблюдательской миссии СНГ, который прибыл в Армению с целью выполнения наблюдательской миссии во время парламентскиих выборов, которые состоятся 2-го апреля.
Во время встречи обсуждались вопросы, касающиеся организации и проведения парламентских выборов, а также зафиксированных в избирательном кодексе изменений.
Заместитель Генерального прокурора РА Айк Асланян, подчеркнув важность  наблюдательской миссии, которая осуществляется наблюдателями СНГ, отметил, что прокуратура в рамках своих полномочий сделает все, чтобы предстоящие выборы проходили в рамках закона и в соответствии с международными нормами.
Заместитель руководителя наблюдательской миссии СНГ представил ход выполнения их наблюдательской миссии, указав, что уже успела побывать в нескольких областях Армении для того, чтобы на месте ознакомиться с подготовительным процессом голосования.
Наблюдатель СНГ, подчеркнув важность свободы прессы в нашей стране, отметил, что по предварительным наблюдениям предвыборная кампания проходит в соответствии с буквой закона.
Присутствующий во время встречи заместитель начальника управления по расследованию особо важных дел, член рабочей группы Севак Оганнисян представил до сих пор осуществленные работы рабочей группы прокуратуры, целью которой является рассмотрение публикаций прессы и СМИ об избирательных правонарушениях, сообщений граждан и звонков, поступивших на горячую линию Генеральной прокуратуры РА.