22.03.2017 | ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը ուսումնասիրել է 176 հաղորդում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը 2017 թվականի մարտի 21-ի դրությամբ ուսումնասիրել է 02.04.2017թ. կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման փուլում տեղի ունեցած առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 173 հրապարակում, ՀՀ ոստիկանությունում ստացված մեկ անանուն և ՀՀ գլխավոր դատախազության թեժ գծով ստացված 2 ահազանգ:
Ուսումնասիրված 176 հաղորդումներից 38-ը պարունակել  են առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Նշված 38 հաղորդումներն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության համապատասխան տարածքային բաժիններ՝ դրանցում նշված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով, որոնցից 35-ով ստուգմամբ դրանցում նշված փաստերը հերքվել կամ չեն հաստատվել, իսկ մյուսներով ստուգողական գործողությունները շարունակվում են:

22.03.2017 | Созданная в Генеральной прокуратуре рабочая группа рассмотрела 176 сообщений
По состоянию на 21 марта 2017 года рабочей группой, созданной в Генеральной прокуратуре РА, былo рассмотренo 173 публикаций прессы, один анонимный звонок в полицию РА и два звонка, поступивших на горячую линию Генеральной прокуратуры РА по поводу явных избирательных правонарушений, совершенных на этапе подготовки к предстоящим  парламентским выборам, которые состоятся 02.04.2017г.
Из рассмотренных 176 сообщений, только 38 содержали информацию о явных признаках преступлений избирательного характера.
Указанные 38 сообщений были направлены в соответствующие территориальные отделы полиции РА для проверки указанных в них сведений, по итогам проверок факты, указанные в 35 сообщениях, были опровергнуты или не подтвердились, а по остальным сообщениям проверки еще продолжаются.