Մարտի 10-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման ընթացքում իրավապահ մարմինների գործունեության վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, Հայաստանում ԵՄ, ԵԽ պատվիրակության, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական խմբի, ՀՀ ԱԺ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող ՀԿ-ների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, ՀՀ Ոստիկանության, ՀՀ քննչական կոմիտեի, Հատուկ քննչական ծառայության ներկայացուցիչները:
Աշխատանքային հանդիպմանը քննարկվել են խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի հրապարակումներին, քաղաքացիների հաղորդումների և ստացված ահազանգերի ուսումնասիրմանը, վերլուծությանը, ըստ ենթակայության ուղարկելու, դրանց հիման վրա ստուգողական գործողություններ կատարելու , նյութերի նախապատրաստման, քրեական գործերի հարուցման և մի շարք այլ հարցերում իրավապահ մարմինների գործառույթների համակարգված իրականացմանը, իրավապահ մարմինների, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, քաղաքացիական հասարակության ու դիտորդական առաքելություն իրականացնող տեղական և միջազգային կազմակերպությունների փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ողջունելով ներկաներին, անդրադարձել է աշխատանքային քննարկման անհրաժեշտությանն ու նպատակներին, և այն միջոցառումներին, որոնք իրականացվելու են խորհրադարանական ընտրությունների ժամանակ՝ իրավապահ բոլոր մարմինների համագործակցությամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը մատնանշելով ընտրական գործընթացներին առնչվող օրենսդրական փոփոխությունները, այդ համատեքստում կարևորել է ՀՀ քրեական օրենսգրքով մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկություն կատարելու դեպքում պատժի խստացումը՝ շեշտադրելով օրենսդրական այս փոփոխության կանխարգելիչ նշանակությունը:
Արթուր Դավթյանը կարևորել է նաև Քրեական օրենսգրքով ընտրակաշառքի դեպքում նախատեսված խրախուսական նորմը, ըստ որի՝ եթե ընտրակաշառք ստացողը եռօրյա ժամկետում, մինչև իրավապահ մարմինների կողմից այդ դեպքի հայտնի դառնալը տեղեկացնի իրավապահ մարմիններին և աջակցի հանցագործության բացահայատմանը, կազատվի քրեական պատասխանատվությունից:
Արթուր Դավթյանի խոսքով ՝ կարևոր է, որ ընտրական հանձնաժողովներում դիմում բողոքների քննարկման ուսումնասիրմամբ զբաղվող անձիք լինեն տեղեկացված, որպեսզի բոլոր հաղորդումները, որոնք կպարունակեն առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ, հասցեագրվեն ՀՀ դատախազություն: Արթուր Դավթյանի դիտարկմամբ՝ պետք է ակտիվացվեն և հստակ կանոնակարգվեն բոլոր մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան ապահովել իրավապահ մարմինների իրազեկվածությունը յուրաքանչյուր դեպքի վերաբերյալ:
Արթուր Դավթյանի խոսքով՝ նման բնույթի աշխատանքային քննարկումներով, այլ նախապատրաստական միջոցառումներով պետք է ապահովել, որպեսզի, հատկապես, ապրիլի 2-ի քվեարկության օրը յուրաքանչյուր դատախազ, քննիչ, օպերատիվ աշխատակից, տեղամասում ծառայություն իրականացնող ոստիկան հստակ տիրապետի իր գործառույթներին, ըստ անհրաժեշտության իրականցվելիք գործողությունների հաջորդականությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտադրել է ընտրական բնույթի յուրաքանչյուր հանցագործության դեպքի հետևողական, բազմակողմանի, լրիվ օպերատիվ և օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու, հանցանք կատարած յուրաքանչյուր անձի պատասխանատվությունն ապահովելու, այդ գործընթացների առավելագույնս թափանցիկ և հասարակության համար նկատելի դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը ներկայացրել է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ՀՀ բոլոր ընտրատեղամասերում տեսախցիկների տեղադրման, տեխնիկական սարքավորումներ սպասարկող մասնագետների ընտրության, այդ անձանց համապատասխան ուսուցման ապահովման իրազեկման ուղղությամբ կատարված այլ աշխատանքները: ԿԸՀ նախագահը անդրադարձել է նաև ընտրական հանձնաժողովների և իրավապահ կառույցների համագործակցությանը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական հարցերով ներկայացուցիչ Անդրեա Խալուպովան ողջունել է ՀՀ ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները՝ հատկապես կարևորելով ընտրատեղամասերում տեսանկարահանող սարքերի տեղադրումն ու ընտրողների ցուցակների հրապարակումը:
Տիկին Խալուպովան անդրադարձել է նաև ընտրություններին դիտորդական խմբերի ներգրավվածությանը, մատնանշել արդար, թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու՝ ՀՀ իշխանությունների դրսևորած կամքը՝ կարևորելով այդ գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի, դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները՝ նախընտրական գործընթացներում առերևույթ ընտրախախտումների հատկանիշներ պարունակող դեպքերի, դրանց ստուգման ընթացակարգերի վերաբերյալ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի տեղակալ Ս. Հովհաննիսյանի կողմից ներկայացվել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ձևավորված աշխատանքային խմբի արձանագրած աշխատանքի արդյունքները, աշխատանքների ակտիվացման ուղղությունները:
Իրավապահ մյուս կառույցների ներկայացուցիչները ևս ներկայացրել են իրենց կողմից մինչ օրս ձեռնարկված քայլերը, իրականացված կազմակերպչական բնույթի աշխատանքները, առաջարկություններ ներկայացրել համագործակցված աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու վերաբերյալ:

10 марта в Генпрокуратуре РА состоялся семинар, посвященный деятельности правоохранительных органов во время парламентских выборов. Председатель ЦИК Тигран Мукучян, представители ЕС, делегации ЕС в Армении, миссия наблюдателей ОБСЕ / БДИПЧ, неправительственных организаций, осуществляющие миссию наблюдателей на парламентских выборах в Республике Армения, Управление по защите прав человека, Полиция РА, Следственный комитет РА, Специальная Следственная служба принимали участие в семинаре.
В ходе рабочей встречи были обсуждены вопросы пресс-релизов потенциальных избирательных правонарушений в ходе подготовки и проведения парламентских выборов, изучения отчетов граждан и полученных звонков, анализа, отправки субординацией, систематического выполнения функций правоохранительных органов на основе О проведении следственных действий, подготовке материалов, возбуждении уголовных дел и ряде других вопросов, систематическом осуществлении функций правоохранительных органов, сотрудничестве между правоохранительными органами, Центральной избирательной комиссией РА, гражданским обществом И местные и международные организации, проводящие наблюдательные миссии.
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян приветствовал участников, коснулся необходимости и целей рабочего обсуждения и мер, которые необходимо принять во время парламентских выборов в сотрудничестве со всеми правоохранительными органами.
Генеральный прокурор РА упомянул о законодательных изменениях в избирательных процессах и дал важное значение наказанию за голосование более одного раза или вместо другого лица, которое стало более жестким в соответствии с Уголовным кодексом РА, сосредоточившись на превентивном значении этого изменения.
Артур Давтян также подчеркнул важность обнадеживающей нормы, предназначенной Уголовным кодексом в случаи взятки, согласно которой, если получатель взятки в течение трех дней, до того как правоохранительным органам станет известно о происшествии, информирует правоохранительные органы и содействует раскрытию преступления, то будет освобожден от уголовной ответственности.
По словам Артура Давтяна важно, чтобы лица занимающийся иследованием обсуждении заявлений- жалоб в избирательных комисиях были информированы, чтобы все заявления, имеющие признаки преступления были адресованы в прокуратуру РА. По наблюдениям Артура Давтяна все механизмы должны быть активированы и правильно регламентированы, чтобы правоохранительные органы могли быть информированы о любом случае.
По словам генерального прокурора РА рабочие обсуждения такого характера, другими подготовительными мерами надо обеспечить, чтобы особенно в день выборов 2 апреля, каждый прокурор, следователь, оперативный сотрудник, полицейский на службе ясно владел своими полномочиями, в соответствии с последовательностью действий, которые необходимо предпринять.
Генеральный прокурор РА подчеркнул необходимость проведения последовательного, полного, оперативного и беспристрастного расследования, обеспечивающего ответственность любого лица, совершившего преступление, и необходимость сделать процесс более прозрачным и более значимым для общества.
Председатель Центральной избирательной комиссии Тигран Мукучян представил другие работы по установке видеокамер на всех избирательных участках, выбору профессионалов, обслуживающих технические средства,обеспечению соответствующего обучения этих лиц во время парламентских выборов. Председатель ЦИК также коснулся сотрудничества избирательных комиссий и правоохранительных органов.
Представитель по политическим вопросам делегации Европейского Союза в Республике Армения Андреа Чалупова приветствовала изменения в избирательном законодательстве Армении, в частности, подчеркнув установку видеокамер на избирательных участках и публикацию списков избирателей.
Г-жа Халупова также подчеркнула участие группы наблюдателей, отметив волю властей Армении провести беспристрастные, прозрачные выборы и усилить веру общества в эти процессы.
В ходе обсуждения представители ЗПЧ РА, неправительственных организаций, осуществляющих наблюдательную миссию представили свои замечания о случаях имеющих заведомые свойства избирательных нарушений в предвыборных процессах, о процедуре их проверки.
Заместитель начальника управления по расследованию особо важных дел генеральной прокуратуры РА С. Ованнисян представил результаты работы рабочей группы созданной в Генеральной прокуратуре РА, направления по активации работ.
Представители других правоохранительных органов также представили предпринятые ими шаги, организационную деятельность, дали предложения по повышению эффективности сотрудничества.