09.03.2017 | Հարուցվել է քրեական գործ՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ
2017 թվականի  մարտի 6-ին Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստով:
2017 թվականի փետրվարի 28-ին «Asparez.am» լրատվամիջոցում տպագրված «Դատական նիստի ընթացքում խոչընդոտվել է լրագրողի աշխատանքը» վերտառությամբ հոդվածը առերևույթ պարունակել է հանցագործության հատկանիշներ և դատախազի կողմից ուղարկվել է ՀՀ Ոստիկանության տարածքային բաժին` նյութեր նախապատրաստելու համար:
Ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալներով պարզվել է, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում հրապարակային դատական քննության ընթացքը, նիստը նախագահող դատավորի թույլտվությամբ, լուսաբանվել է նաև «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ի կողմից: Նիստին ներկա գտնվող և դատավարության մասնակից չհանդիսացող Կ. Ս.-ն, չցանկանալով  որպեսզի դատական նիստի վերաբերյալ տեսանյութերը հրապարակվեն, նախ հորդորել է «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ին չլուսաբանել դատաքննության ընթացքը, ապա, մերժում ստանալով, նրա ձեռքից խլել է ֆոտոխցիկը և դուրս եկել դատական նիստերի դահլիճից` այդ կերպ դիտավորությամբ խոչընդոտելով լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Կ. Ս.-ն լրագրող Ա. Ս.-ի ֆոտոխցիկը վերադարձրել է միայն դատական կարգադրիչների միջամտության արդյունքում:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել  է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությանը:

6 марта 2017 года, в прокуратуре Ширакской области по признакам ч. 1 ст. 164 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналиста газеты "Аспарез" А. С. Статья под названием " Воспрепятствование деятельности журналиста в ходе судебного процесса " опубликованная 28 февраля 2017 года в СМИ «Asparez.am» заведомо содержало признаки преступления и была отправлена прокурором в территориальный отдел полиции РА для подготовки материалов.
Полученными достаточными фактическими данными было выявлено, что 27 февраля 2017 года в суде первой инстанции общей юрисдикции Ширакской области, процесс публичного судебного следствия, разрешением судьи председательствующим на судебным заседанием, был освещен журналистом газеты Аспарез А. С.
К. С. присутствующий на заседании и не являющимся участниками судебного процесса, не желая, чтобы были опубликованы видеозаписи судебного заседания, сперва призвал журналиста газеты Аспарез А. С не освещать процесс судебного следствия, затем,получив отказ отобрал у него камеру и и вышел из зала судебных заседаний, таким образом, намеренно воспрепятствуя законной профессиональной деятельности журналиста.
К. С. вернул камеру А. С. только в результате вмешательства судебных приставов.
Предварительное следствие уголовного дела было поручено следственному областному управлению по Ширакской области следственного комитета РА.