09.03.2017 | Հարուցվել է քրեական գործ՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ
2017 թվականի  մարտի 6-ին Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու փաստով:
2017 թվականի փետրվարի 28-ին «Asparez.am» լրատվամիջոցում տպագրված «Դատական նիստի ընթացքում խոչընդոտվել է լրագրողի աշխատանքը» վերտառությամբ հոդվածը առերևույթ պարունակել է հանցագործության հատկանիշներ և դատախազի կողմից ուղարկվել է ՀՀ Ոստիկանության տարածքային բաժին` նյութեր նախապատրաստելու համար:
Ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալներով պարզվել է, որ 2017 թվականի փետրվարի 27-ին Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում հրապարակային դատական քննության ընթացքը, նիստը նախագահող դատավորի թույլտվությամբ, լուսաբանվել է նաև «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ի կողմից: Նիստին ներկա գտնվող և դատավարության մասնակից չհանդիսացող Կ. Ս.-ն, չցանկանալով  որպեսզի դատական նիստի վերաբերյալ տեսանյութերը հրապարակվեն, նախ հորդորել է «Ասպարեզ» օրաթերթի լրագրող Ա. Ս.-ին չլուսաբանել դատաքննության ընթացքը, ապա, մերժում ստանալով, նրա ձեռքից խլել է ֆոտոխցիկը և դուրս եկել դատական նիստերի դահլիճից` այդ կերպ դիտավորությամբ խոչընդոտելով լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Կ. Ս.-ն լրագրող Ա. Ս.-ի ֆոտոխցիկը վերադարձրել է միայն դատական կարգադրիչների միջամտության արդյունքում:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել  է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությանը:

09.03.2017 | A criminal case was initiated on the fact of hindrance to the legal professional activities of a journalist
On  March 6, 2017  a criminal case was initiated under the features of Part 1 Article 164 of the RA criminal code  in the Prosecutor's Office of Shirak region on the fact of hindrance to the legal professional activities of the '' Asparez'' newspaper journalist A. S.
An article entitled " Hindrance to the Activity of the journalist in the course of a trial" published on February 28, 2017 in the media "Asparez.am" apparently contained signs of a crime and was sent by the prosecutor to the territorial department of the RA Police for the preparation of materials. By the obtained factual data it was revealed that on February 27, 2017 in the court of first instance of general jurisdiction of Shirak region, by the permission of the judge presiding over the court session, the process of public trial was covered by the Asparez newspaper journalist A.S.
K. S., who was present at the trial  and was not the participant of it, not willing to publish videos concerning the trial, first urged the journalist of "Asparez" newspaper A. S. not to cover the process of trial, then, receiving a refusal, seized his camera and left the courtroom, thus intentionally hindering to the legal professional activities of a journalist.
К.S.  returned the camera to A.S.  only in the result of intervention of bailiffs.
The preliminary investigation of the criminal case was assigned to the Regional Investigative Department of Shirak of the RA Investigative Committee.