Երևանում անցկացվող «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարում իրավապահ մարմինների գործունեության նկատմամբ իրականացվող դատախազական հսկողության փորձի փոխանակում» թեմայով սեմինարի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ընդունել է ՌԴ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված և կիբեռհանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը և ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության պետ Եղիազար Ավագյանը:
Հանդիպմանը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դ. Մելքոնյանը միջազգային կառույցների հետ փոխգործակցության շրջանակում կարևորել է հատկապես ՌԴ գլխավոր դատախազության հետ արդեն իսկ ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցությունը:
Երկու երկրների դատախազությունների ներկայացուցիչները ընդգծել են նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը, նշել, որ դրանք կնպաստեն դատաիրավական ոլորտում համակարգերի առավել սերտ համագործակցությանը:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև համագործակցության համաձայնագրի կնքման կարևորությանը՝ Դ. Մելքոնյանը նշել է, որ ներկայումս ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների կողմից մշակվում է 2018-2020թթ.-ի համար նախանշված նոր համաձայնագրի նախագիծը:

В рамках семинара на тему ''Обмен опытом в области прокурорского надзора за деятельностью правоохранительных органов в борьбе с преступлениями, совершенными с использованием информационных технологий ", проходящего в Ереване, заместитель генерального прокурора РА Давит Мелконян принял представителей генеральной прокуратуры РФ в генеральной прокуратуре РА.
На встрече также приняли участие начальник управления по делам, расследуемым в органах национальной безопасноти РА, связанных с незаконным оборотом наркотических средств и по делам киберпреступлений Армен Паносян и начальник управления международно - правового сотрудничества Егиазар Авагян.
На встрече, в рамках сотрудничества с международными организациями, заместитель генерального прокурора РА Давит Мелконян подчеркнул важность уже сформировавшегося высокого уровеня сотрудничества с Генеральной прокуратурой РФ.
Представители прокуратур двух стран подчеркнули важность встреч в этом формате, отметив, что это будет способствовать более тесному сотрудничеству между системами в судебно-правовой сфере.
Затронув вопрос о важности подписания соглашения о сотрудничестве между двумя странами, Д. Мелконян отметил, что в настоящее время генеральными прокуратурами РА и РФ разрабатывается проект нового соглашения на 2018-2020 годы.