15.02.2017 | Ամփոփվել է ՀՀ զինվորական դատախազության 2016թ.-ի աշխատանքը
Փետրվարի 14-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ զինվորական դատախազությունում` ամփոփելով 2016թ.-ի ընթացքում կատարված աշխատանքները: Խորհրդակցությանը մասնակցել են  ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության, կայազորների զինվորական դատախազները, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության և ռազմական ոստիկանության պատասխանատուները:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր  դատախազի տեղակալ Արտավազդ Հարությունյանը ներկայացրել է 2016թ-ին  Զինված ուժերում օրինականության պահպանման, հանցագործությունների դեմ պայքարի, պետական շահերի պաշտպանության, զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության և դատախազությանը վերապահված մյուս լիազորությունների իրականացման ոլորտներում  կատարված աշխատանքները:
ՀՀ գլխավոր դատախազն, անդրադառնալով 2016թ. ընթացքում Զինված ուժերում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերին, հանձնարարել է առավել հետևողական լինել դրանց կանխման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներում, ապահովել  հատկապես համածառայակիցների կողմից կատարված սպանությունների, ինքնասպանության հասցնելու վերաբերյալ քրեական գործերի քննության լրիվությունը, օբյեկտիվությունը և բազմակողմանիությունը, դրանցով պարտադիր քննության առարկա դարձնել նաև նշված դեպքերին նախորդած իրադարձությունները:
Արթուր Դավթյանը հատուկ անդրադարձել է Զինված ուժերում հանցավորության կանխարգելման խնդրին` կարևորելով քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները պարզելու և դրանք հետագայում վերացնելու ուղղությամբ դատախազական ներգործության միջոցներ ձեռնարկելու, մասնավորապես, համապատասխան պատկան մարմիններին միջնորդագրեր ներկայացնելու և դրանց քննարկման, քրեածին պատճառներն ու պայմանները վերացնելու նկատմամբ հետևողականություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը:
Կարևորելով քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության կանխատեսելիությունն ու որոշակիությունը, ինչպես նաև վարույթի մասնակից զինծառայողների իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը` գլխավոր դատախազը հանձնարարել է դատախազներին ավելի հաճախ կազմակերպել վարույթի մասնակիցների, նրանց ներկայացուցիչների ընդունելություն` անձամբ նախաձեռնություն ցուցաբերելով:
Անդրադառնալով բանակում պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտին` ՀՀ գլխավոր դատախազը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել այդ ոլորտում դատախազական  գործառույթներն ակտիվացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վ.Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ զինվորական դատախազության աշխատակիցներին կատարված աշխատանքի համար և, ընդգծելով իր և պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար կազմի շահագրգռվածությունը բանակում արձանագրված հանցավոր երևույթների կանխման, խախտում թույլ տված անձանց անխուսափելի  պատասխանավտության ապահովման հարցում, պատրաստակամություն է հայտնել այդ երևույթների դեմ պայքարում դատախազության հետ ջանքերի համատեղման հարցում:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման, առկա խնդիրների համակարգված լուծման ուղղությամբ տվել է այլ հանձնարարականներ:

14 февраля Генеральный прокурор РА Артур Давтян провел совещание в военной прокуратуре РА, подводя итоги работ, проделанных в течение 2016 года. В совещании приняли участие министр обороны РА Виген Саргсян, прокуроры центральной военной прокуратуры, военные прокуроры гарнизонов, ответственные за Главное военное следственное управление Следственного комитета РА и военной полиции РА.
В ходе совещания военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Артавазд Арутюнян представил проделанные работы за 2016г. в сферах охраны законности в вооруженных силах, борьбы с преступностью, защиты государственных интересов, защиты прав военнослужащих и осуществления других полномочий, предоставленных прокуратуре.
Коснувшись случаев со смертельным исходом, зарегистрированных в вооруженных силах за 2016 г., Генеральный прокурор РА поручил быть более последовательным к работам по их предотвращению, обеспечить полноту, объективность и всесторонность следствия уголовных дел, в частности, убийств совершенных сослуживцами, по факту доведения до самоубийства, также сделать обязательным предметом расследования события, предшествующие вышеуказанным случаям.
Артур Давтян, в частности, коснулся вопросов предупреждения преступности в вооруженных силах, подчеркивая необходимость выяснения обстоятельств в ходе предварительного следствия уголовных дел, которые способствуют осуществлению преступления, и принятии мер прокурорского воздействия направленных на их устранение, в особенности, обеспечения последовательности, по представлению ходатайства в соответствующие органы, их рассмотрения, устранения криминогенных факторов.
Подчеркивая важность предсказуемости и определенности деятельности органов уголовного преследования, а также надлежащую защиту прав военнослужащих, участвующих в судопроизводстве, генеральный прокурор поручил прокурорам чаще организовывать прием участников процесса и их представителей, лично демонстрируя инициативу.
Обращаясь к сфере защиты имущественных интересов государства в армии, генеральный прокурор РА дал конкретные инструкции по активации прокурорских функции в этой области.
Министр обороны РА В. Саргсян поблагодарил работников военной прокуратуры РА за проделанную работу и подчеркивая заинтересованность свою и руководящего состава оборонного ведомства в вопросе предотвращения преступных явлений в армии, в обеспечении неизбежной ответственности лиц, совершивших нарушение, выразил готовность объединить усилия с прокуратурой, в борьбе с этими явлениями.
Подводя итоги совещания, Генеральный прокурор РА дал поручения по повышению эффективности работ, координированному решению текущих проблем.