ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ Գևորգ Բաղդասարյանն ընդունել է «Դատական ճակատագրական սխալների ուղղման ամերիկյան փորձը» ծրագրի փորձագետներ «Ջեֆրի Դեսկովիչը՝ հանուն արդարության» հիմնադրամի հիմնադիր նախագահ Ջեֆրի Դեսկովիչին, ԱՄՆ-ում գործող «Անմեղության ծրագիր» Այդահո նահանգի գրասենյակի ղեկավար Գրեգ Համփիկյանին և «Անմեղության հայկական ծրագիր» ՀԿ նախագահ Զարուհի Մեջլումյանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական սխալների շտկման, օրինական ուժ ստացած դատական ակտերի վերանայման հայկական և ամերիկյան փորձը, երկու երկրներում գործող դատավարական մեխանիզմների առանձնահատկությունները: ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ Գ. Բաղդասարյանը կարևորել է հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունն ու վերահաստատել քրեական դատավարության խնդիրների առավել արդյունավետ լուծմանն ուղղված առաջարկությունների քննարկման դատախազության պատրաստակամությունը:
ԱՄՆ փորձագետները ներկայացրել են ոլորտին առնչվող իրենց ուսումնասիրությունները, ծանոթացել հայաստանյան փորձին: Քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

22.12.2016 | Meeting at the Prosecutor General’s Office
Head of the Department for Charge Defense and Appealing of Judicial Acts of the RA Prosecutor General’s Office- Gevorg Baghdasaryan has held a reception for the experts of the program of “American experience in correcting of wrongful convictions” Jeffrey Deskovich founder of “The Jeffrey Deskovic Foundation For Justice”, Head of the office of Idaho “Innocence Project” Greg Hampikyan and the Head of the NGO “Armenian Program of Innocence” Zaruhi Mejlumyan.
During the meeting they have discussed American and Armenian practice of reviewing the judicial acts that have entered into force, features of judicial mechanisms operating in both countries. The Head of the Department for Charge Defense and Appealing of Judicial Acts of the RA Prosecutor General’s Office Gevorg Baghdasaryan has attached the importance of cooperation with NGOs and has reasserted the commitment of the Prosecutor’s Office to discuss the proposals aimed at solving the problems of criminal procedure more effectively.
US experts have presented their studies relating the sphere and got acquainted with the Armenian practice. Both sides have discussed a wide range of issues of mutual interest.