21.10.2016 | Հաղորդագրություն
Գործի փաստական հանգամանքներով պայմանավորված, բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ՀՀ քննչական կոմիտեի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի քննիչի վարույթից վերցվել և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների վարույթին է հանձնվել ոստիկանության աշխատակցի նկատմամբ Ս.Ա.-ի կողմից առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը՝ նկատի ունենալով, որ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ձերբակալված անձանց պահելու վայր և ՀՀ ԱՆ Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկ ընդունելիս Ս.Ա.-ի մոտ հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ, որոնց կապակցությամբ վերջինս հաղորդմամբ հայտնել է, որ այդպիսիք պատճառվել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից բռնության ենթարկվելու արդյունքում:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննարկմանն է ուղարկվել նաև Ս.Ա.-ին առերևույթ խոշտանգելու վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդումը:

Исходя из необходимости обеспечения всестороннего, полного и объективного расследования дела, обусловленного фактическими обстоятельствами, Генеральным прокурором РА было изъято уголовное дело, возбужденное по признакам ч. 1 ст. 316 УК РА, по поводу применения насилия, не опасного для здоровья С.А. в отношении сотрудника полиции, из производства следователя следственного отдела Следственного Комитета РА по административным округам Ачапняк и Давташен города Еревана и передано в производство следователей Специальной следственной службы РА, имея в виду, что во время приёма С.А. в месте содержания под стражей Управления города Еревана Полиции РА и Уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен” Министерства юстиции РА, у С.А. были обнаружены телесные повреждения, по поводу которых последний сообщил, что они были нанесены в результате применения насилия сотрудниками полиции.
На рассмотрение Специальной следственной службы РА было также отправлено сообщение Защитника прав человека РА о явном подвергании С.А. пыткам.