11.10.2016 | Պարզաբանում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արձագանքելով ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Է. Մարուքյանի կողմից ՀՀ Վանաձոր համայնքի ղեկավարի քվեարկության ընթացքում արված հայտարարությանը, թե «...Դատախազությունից մարդ է եղել այստեղ, մոտեցել է մեր կուսակցության անդամներին ու ասել՝ բաց չքվեարկեք, քրեական գործ կհարուցենք ձեզ վրա։ Հենց էստեղ տեղում են ճնշել։ Ոմն դատախազ Ասրյան էր այստեղ աշխատում... »,  տեղեկացնում է.
Նշված տեղեկատվությունը զուրկ է հիմնավորումներից և չի համապատասխանում իրականությանը` առնվազն այն պարզ պատճառով, որ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում Ասրյան ազգանունով  (ինչպես նշել է Է. Մարուքյանը)  դատախազ չի աշխատում, հետևաբար նա չէր կարող մասնակցել վերոնշյալ գործընթացին:
Դատախազի վարքագծի կանոնագիրքը հստակ սահմանում է. «...Դատախազը չի կարող լինել քաղաքական կազմակերպության անդամ, ինչպես նաև որևէ կերպ զբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ: Նա չպետք է հովանավորչություն դրսևորի որևէ քաղաքական կուսակցության նկատմամբ...»:  Դատախազությունը հետևողական է, բոլոր աշխատակիցների կողմից սույն կանոնի խստիվ պահպանմանը:
Անընդունելի համարելով հանրության շրջանում թյուրընկալումների տեղիք տվող, չփաստարկված և վարկաբեկող տեղեկատվության տարածումը, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հորդորում է  քաղաքացիներին, պաշտոնյաններին, առավել ևս՝ իրավաբաններին, որոնք տիրապետում են իրավական բոլոր ընթացակարգերին, զերծ մնալ չհիմնավորված և ոչ փաստարկված հայտարարություններից, որևէ դատախազի գործունեության վերաբերյալ առերևույթ իր լիազորությունները շրջանցելու հիմնավոր տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝  վստահեցնելով, որ ներկայացված տեղեկատվությունն օրենքով սահմանված կարգով քննարկման և իրավական գնահատականի կարժանանա:

Генеральная прокуратура РА ответила на заявление депутата НС РА Э. Марукяна, сделанное во время выборов мэра Ванадзора, касательно того, что «Кто-то из Прокуратуры был здесь, он подходил к членам нашей партии и говорил не голосуйте открыто, мы возбудим против вас уголовное дело. Давление оказывалось именно здесь, на месте. Здесь работал некий прокурор Асрян».
В связи с этим Генеральная прокуратура РА сообщает, что данная информация безосновательна и не соответствует действительности по той простой причине, что в Прокуратуре Лорийской области РА никакого прокурора по фамилии Асрян (как указал Э. Марукян) не работает, соответственно он не мог участвовать в указанном процессе.
Кодекс поведения прокурора устанавливает “ Прокурор не может являться членом какой-либо политической организации или заниматься политической деятельностью иным образом. Прокурор не может проявлять покровительство в отношении какой-либо политической партии”
Прокуратура последовательно следит за строжайшим соблюдением данного закона.
Генеральная прокуратура РА, считая неприемлемым распространение в обществе вводящей в заблуждение, необоснованной и компрометирующей информации, призывает граждан, должностных лиц и тем более юристов, которые в курсе всех правовых порядков, воздержаться от безосновательных и не подтвержденных фактами заявлений, а при наличии аргументированных данных касательно явного невыполнения каким-либо прокурором своих полномочий представить их в Генеральную прокуратуру РА. Заверяем, что представленная информация будет рассмотрена в установленном порядке и получит соответствующую правовую оценку.