2016թ. հոկտեմբերի 2-ին Վանաձոր քաղաքի թիվ 30/47 ընտրատեղամասում նույն քաղաքի բնակչուհի Մ.Ա.-ի կողմից «Araratnews.am» լրատվական կայքի լրագրող Շ.Գ.-ի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու և Գեղարքունիքի մարզի Կուտական համայնքի ղեկավարի թեկնածու Մ.Խ.-ի կողմից ընտրության նախօրեին նույն համայնքի բնակիչ Լ.Մ.-ին՝ իր օգտին քվեարկելու համար 20.000 ՀՀ դրամ ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու և ՀՀ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչություններում նախապատրաստվող նյութերը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից պահանջվել և ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով ընթացք տալու հանձնարարությամբ:
03.10.2016 | Լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու և ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ նախապատրաստվող նյութերը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից պահանջվել և ուղարկվել են ՀՔԾ

With the instruction to start the investigation, the materials prepared in the Department of Lori Region of the RA Investigative Committee and Gegharkunik Regional Department of the RA Police, concerning the impediment by the resident of Vanadzor M.A. to lawful professional activities of Sh. G.- journalist of “Araratnews” website, on October 2, 2016, in the polling station 30/47 of the same city and regarding the bribery of the resident of the same community L.M. on the eve of election day, in the amount of 20.000 AMD by the candidate for the head of Kutakan community of Gegharkunik Region M. Kh. to vote in his favour, were requested by the RA Prosecutor General's Office and were sent to the Special Investigative Service with the instruction to start a proceeding in the order envisaged by the Articles 180-181 of the RA Criminal Procedure Code.
03.10.2016 | The materials for impeding the lawful professional activities of journalist and bribing voters have been requested by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia and have been sent to the Special Investigative Service of the RA