19.09.2016 | Կոլեգիայի նիստ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը Կոլեգիայի անդամներին, մարզերի, կայազորների դատախազներին, ստորաբաժանումների ղեկավարներին ներկայացրել է դատախազական գործունեության կազմակերպման և իրականացման մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է մինչդատական վարույթում դատավարության մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության երաշխավորումն ու մինչդատական վարույթի արդյունավետության, որակի ապահովումը՝ այս հարցում կարևորելով իրավապահ բոլոր մարմինների՝ հանցավորության դեմ օբյեկտիվ պայքարի արդյունավետությամբ շահագրգիռ, առողջ և հետևողական համագործակցության ապահովումը: Ա. Դավթյանն առանցքային խնդիր է համարել նաև դատախազական գործառույթների իրականացման կանխատեսելիության, միասնականության, դրանով իսկ իրավական որոշակիության ապահովումը:
Գլխավոր դատախազը շեշտել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում դատախազության ջանքերն առավել ակտիվացնելու, ինչպես դատախազության համակարգում, այնպես էլ հասարակական հարաբերությունների այլ ոլորտներում,  այդ նպատակով  իր զինանոցում եղած ողջ գործիքակազմը օգտագործելու անհրաժեշտությունը:
Դատախազական համակարգի  գործունեության առաջնահերթությունների շարքում ընդգծվել է համակարգի աշխատանքի հրապարակայնության, թափանցիկության, օրենքով թույլատրելի առավելագույն մակարդակի ապահովումը: Նիստի ընթացքում քննարկվել է համակարգի աշխատանքի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

A board meeting took place in the RA Prosecutor General’s Office which was chaired by the Prosecutor General Artur Davtyan.
The Prosecutor General presented the directions of improvement mechanisms of organization and implementation of prosecutorial activity to the members of the Board, prosecutors of Regions, garrisons and the heads of departments.
The Prosecutor General noted the importance of guaranteeing the protection of the rights of trial parties in pretrial proceedings and ensuring efficiency and quality of pretrial proceedings in this regard signifying the importance of provision of cooperation between all law enforcement authorities in the fight against crime in a more effective, robustly and consistent way. A. Davtyan also considered a key issue of the predictability of the exercise of prosecutorial functions and unity, thus ensuring the legal certainty.
The Prosecutor General emphasized the necessity of intensifying efforts of the Prosecutor's Office to fight corruption and for this purpose using all the tools in its arsenal both in the prosecution system and other areas of public relations.
Among the priorities of the prosecutorial system the ensuring of publicity, transparency, to the maximum extent permissible by law, of the work of the system were emphasized. A wide range of issues concerning the organization of the work of system in a more effective way was discussed during the meeting.