Գլխավոր դատախազությունը երեք հայցադիմումով պահանջում է Արագածոտնի նախկին մարզպետից, ԱԺ նախկին պատգամավորից և բաժնետիրական ընկերության նախկին գլխավոր հաշվապահից բռնագանձել անշարժ և շարժական գույքեր, դրամական միջոցներ
12/03/2024
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի փետրվարի 27-ին, մարտի 5-ին և մարտի 7-ին վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ երեք հայցադիմումները (վարույթ ընդունված հայցադիմումների քանակը՝ 102):
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 4 անշարժ գույք.
• 121 մլն 258 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
• 133 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության նախկին գլխավոր հաշվապահ Իշխան Վահրադյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 1 անշարժ գույքի գնման իրավունք.
• «Լյուքս Կապիտալ» ՍՊ ընկերությանը տրամադրած փոխառության պահանջի իրավունքի ապօրինի մասը՝ 4 մլն 267 հազար դրամ.
• 2 մլրդ 254 մլն 304 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2004-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերեղի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
• 744 մլն 846 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Նաիրի Սահակյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն
• Վահագնի թաղամասում գտնվող բնակելի տան ներկայիս շուկայական արժեքի 71 տոկոսը.
• 602 մլն 789 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.

On February 27, March 5 and March 7, 2024 the Anti-corruption court accepted into the proceedings three statements of claim on the confiscation of property of illicit origin (102 statements of claim are accepted into the proceedings).
- The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Sargis Sahakyants, the former governor of Aragatsotn region, and related persons in favor of the Republic of Armenia:
- 4 immovable properties,
- 1 transportation means,
- AMD 121 million 258 thousand, which is not substantiated by the lawful income of the person, had an illicit origin and was transferred to the bona fide purchaser or could not be identified and confiscated,
- AMD 133 thousand as a remainder of an income received from the use of property of illicit origin.
- The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Ishkhan Vahradyants, the former Chief Accountant of the “National Center for Infectious Diseases” CJSC and related persons in favor of the Republic of Armenia:
- Right to 1 immovable property,
- AMD 4 million 267 thousand, constituting illicit part of the right to claim a loan provided to “Luxe Capital” LLC,
- AMD 254 billion 304 thousand, which is not substantiated by the lawful income of the person, had an illicit origin and was transferred to the bona fide purchaser during 2004-2022 or could not be identified and confiscated.
- AMD 744 million 846 thousand as a remainder of illicit income and funds.
- The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Nairi Sahakyan, former deputy of the RA National Assembly and related persons in favor of the Republic of Armenia
- 3 immovable properties,
- 1 share in a legal person
- 71 % of the market value of a dwelling house located at Vahagni district
- AMD 602 million 789 thousand, which is not substantiated by the lawful income of the person, had an illicit origin and was transferred to the bona fide purchaser or could not be identified and confiscated.
- AMD 371 million 783 thousand as a remainder of an income received from the use of property of illicit origin.