Գլխավոր դատախազությունը երեք հայցադիմումով պահանջում է Արագածոտնի նախկին մարզպետից, ԱԺ նախկին պատգամավորից և բաժնետիրական ընկերության նախկին գլխավոր հաշվապահից բռնագանձել անշարժ և շարժական գույքեր, դրամական միջոցներ
12/03/2024
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի փետրվարի 27-ին, մարտի 5-ին և մարտի 7-ին վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ երեք հայցադիմումները (վարույթ ընդունված հայցադիմումների քանակը՝ 102):
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 4 անշարժ գույք.
• 121 մլն 258 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
• 133 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերության նախկին գլխավոր հաշվապահ Իշխան Վահրադյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 1 անշարժ գույքի գնման իրավունք.
• «Լյուքս Կապիտալ» ՍՊ ընկերությանը տրամադրած փոխառության պահանջի իրավունքի ապօրինի մասը՝ 4 մլն 267 հազար դրամ.
• 2 մլրդ 254 մլն 304 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2004-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերեղի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
• 744 մլն 846 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Նաիրի Սահակյանից և նրան փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն
• Վահագնի թաղամասում գտնվող բնակելի տան ներկայիս շուկայական արժեքի 71 տոկոսը.
• 602 մլն 789 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.

Генеральная прокуратура требует от бывшего губернатора Арагацотна, бывшего депутата Национального собрания и бывшего главного бухгалтера АО конфисковать недвижимое и движимое имущество, денежные средства
12/03/2024
27 февраля, 5 и 7 марта 2024 года Антикоррупционный суд рассмотрел три иска о конфискации имущества незаконного происхождения (количество рассмотренных исков: 102).
1. Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры направило в суд требование о конфискации у бывшего губернатора Арагацотнской области, Саргиса Саакяна, и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
• 4 объекта недвижимости;
• 1 автомобиль;
• 121 миллион 258 тысяч драм, которые обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы;
• 133 тыс. драм - остаток доходов, полученных от использования имущества незаконного происхождения.
1. Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры направило в суд требование о конфискации у бывшего главного бухгалтера компании ЗАО «Национальный центр инфекционных заболеваний» Ишхана Ваградяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
• 1 право на покупку недвижимости;
• Незаконная часть права требования кредита, предоставленного компании ООО «Люкс Капитал» - 4 миллиона 267 тысяч драмов.
• 2 миллиарда 254 миллиона 304 тысяч драм, которые не были обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю в период 2004-2022 годов или не могут быть идентифицированы и конфискованы;
• 744 миллиона 846 тысяч драм как остаток незаконных доходов и средств.
1. Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием о конфискации у бывшего депутата Национального Собрания РА Наири Саакяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
• Участие в 1 юридическом лице;
• 71 процент от текущей рыночной стоимости жилого дома в районе Ваагни;
• 602 миллиона 789 тысяч драм, что не обосновано законными доходами лица, имеет незаконное происхождение, передано добросовестному приобретателю или не может быть идентифицировано и конфисковано;
• 371 миллион 783 тысяч драмов - остаток доходов, полученных от использования имущества незаконного происхождения.