Գլխավոր դատախազի հրամաններով տեղի են ունեցել կադրային բարեփոխումներ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի և 2024 թվականի հունվարի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Աղաջանյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազ Աղավնի Մադոյանը փոխադրվել է ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Աբգար Առաքելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գագիկ Աղասյանն ազատվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Լուսինե Ասլանյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի հաստիքին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Թագուհի Հարությունյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Հայկանուշ Ավալյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Աննա Մկրտչյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Ռոլանդ Գրիգորյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Սարգիս Պետրոսյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Տարոն Մխիթարյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Մանե Սաֆարյանը նշանակվել է Լոռու մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Շուշան Հոդաբաշյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Հայկուհի Մարտիկյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Ահարոն Սաֆարյանը փոխադրվել է նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Լիլիթ Նիկողոսյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Աիդա Հակոբյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Տիգրան Մուրադյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Խալուհի Մովսիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արսեն Ավետիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արմավիրի մարզի դատախազի տեղակալ Կարեն Խաչատրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Վազգեն Աբրահամյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Դիանա Կյուրեղյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Ղազարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Տիգրան Սուքիասյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Յուրիկ Սրապիոնյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Գոհար Ղուկասյանը նշանակվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին և գործուղվել Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի թափուր հաստիքին` 2024 թվականի հունվարի 9-ից 2025 թվականի հունվարի 9-ը՝ ներառյալ:
• Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Էդմոնդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Եսայի Աբովյանը փոխադրվել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Լիանա Քոչարյանը փոխադրվել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:

По приказу Генерального прокурора проведены кадровые реформы
Согласно приказам Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в декабре 2023 года и январе 2024 года было проведено ряд кадровых изменений.
• Заместитель начальника управления по надзору за законностью досудебного производства в Службе национальной безопасности Республики Армения Генеральной прокуратуры РА Давид Агаджанян был переведен на должность прокурора административных районов Аван и Нор Норк с 9 января 2024 года.
• Старший прокурор управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА Агавни Мадоян был переведена на должность старшего прокурора Центральной военной прокуратуры РА с 9 января 2024 года.
• Заместитель начальника управления по преступлениям против общественной безопасности Генеральной прокуратуры Абгар Аракелян был переведен на должность заместителя начальника управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры с 9 января 2024 года.
• Гагик Агасян освобожден от должности старшего прокурора Управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры.
• Лусине Асланян назначена на должность прокурора отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры с 9 января 2024 года.
• Прокурор прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк Тагуи Арутюнян переведена на должность прокурора прокуратуры Ширакской области с 9 января 2024 года.
• Прокурор прокуратуры Ширакской области Айкануш Авалян переведена на должность прокурора прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк Еревана с 9 января 2024 года.
• Анна Мкртчян была назначена на должность прокурора прокуратуры Ширакской области с 9 января 2024 года.
• Роланд Григорян был назначен на должность прокурора прокуратуры Ширакской области с 9 января 2024 г.
• Саргис Петросян был назначен на должность старшего прокурора прокуратуры Ширакской области, освободившись от должности прокурора прокуратуры той же области.
• Прокурор прокуратуры Лорийской области Тарон Мхитарян переведен на должность прокурора прокуратуры административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Еревана с 9 января 2024 года.
• Манэ Сафарян назначена на должность прокурора прокуратуры Лорийской области с 9 января 2024 года.
• Прокурор военной прокуратуры Ереванского гарнизона Шушан Ходабашян была переведена на должность прокурора военной прокуратуры Лорийского гарнизона с 9 января 2024 года.
• Айкуи Мартикян была назначена на должность прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона с 9 января 2024 года.
• Старший прокурор прокуратуры Араратской области Аарон Сафарян переведен на должность прокурора прокуратуры Араратской области.
• Прокурор прокуратуры административных районов Ачапняк и Давташен Лилит Никогосян переведена на должность прокурора прокуратуры Араратской области с 9 января 2024 года.
• Прокурор прокуратуры Араратской области Аида Акопян была переведена на должность прокурора административных округов Ачапняк и Давташен Еревана с 9 января 2024 года.
• Тигран Мурадян был назначен на должность прокурора прокуратуры Араратской области с 9 января 2024 года.
• Халуи Мовсисян назначена на должность прокурора прокуратуры Гегаркуникской области с 9 января 2024 года.
• Арсен Аветисян назначен на должность прокурора прокуратуры Гегаркуникской области с 9 января 2024 года.
• Заместитель прокурора Армавирской области Карен Хачатрян была освобождена от должности.
• Вазген Абрамян назначен на должность прокурора прокуратуры Армавирской области с 9 января 2024 года.
• Диана Кюрегян была назначена на должность прокурора прокуратуры Армавирской области с 9 января 2024 года.
• Старший прокурор военной прокуратуры Сюникского гарнизона Карен Казарян освобожден от занимаемой должности.
• Прокурор военной прокуратуры Сюникского гарнизона Тигран Сукиасян был освобожден от занимаемой должности.
• Юрик Срапионян назначен на должность прокурора прокуратуры Сюникской области с 9 января 2024 года.
• Гоар Гукасян была назначена на должность прокурора военной прокуратуры Сюникского гарнизона и откомандирована на вакантную должность прокурора Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры с 9 января 2024 года по 9 января 2025 года включительно.
• Старший прокурор прокуратуры Котайкской области Эдмонд Григорян был переведен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун г. Еревана с 9 января 2024 года.
• Прокурор прокуратуры административных округов Эребуни и Нубарашен города Ереван Есаи Абовян переведен на должность прокурора Прокуратуры прокурора административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун г. Еревана с 9 января 2024 года.
• Прокурор прокуратуры прокурора административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун г. Еревана Лиана Кочарян была переведена на должность прокурора прокуратуры административных районов Эребуни и Нубарашен с 9 января 2024 года.