Գլխավոր դատախազի հրամաններով տեղի են ունեցել կադրային բարեփոխումներ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի և 2024 թվականի հունվարի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
• Գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Աղաջանյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազ Աղավնի Մադոյանը փոխադրվել է ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Աբգար Առաքելյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Գագիկ Աղասյանն ազատվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Լուսինե Ասլանյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի հաստիքին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Թագուհի Հարությունյանը փոխադրվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Շիրակի մարզի դատախազության դատախազ Հայկանուշ Ավալյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Աննա Մկրտչյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Ռոլանդ Գրիգորյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Սարգիս Պետրոսյանը նշանակվել է Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Լոռու մարզի դատախազության դատախազ Տարոն Մխիթարյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Մանե Սաֆարյանը նշանակվել է Լոռու մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Շուշան Հոդաբաշյանը փոխադրվել է Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Հայկուհի Մարտիկյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արարատի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Ահարոն Սաֆարյանը փոխադրվել է նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Լիլիթ Նիկողոսյանը փոխադրվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Աիդա Հակոբյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Տիգրան Մուրադյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Խալուհի Մովսիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արսեն Ավետիսյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Արմավիրի մարզի դատախազի տեղակալ Կարեն Խաչատրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Վազգեն Աբրահամյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Դիանա Կյուրեղյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Ղազարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Տիգրան Սուքիասյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Յուրիկ Սրապիոնյանը նշանակվել է Սյունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Գոհար Ղուկասյանը նշանակվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին և գործուղվել Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի թափուր հաստիքին` 2024 թվականի հունվարի 9-ից 2025 թվականի հունվարի 9-ը՝ ներառյալ:
• Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Էդմոնդ Գրիգորյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի  հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Եսայի Աբովյանը փոխադրվել է Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:
• Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Լիանա Քոչարյանը փոխադրվել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի հունվարի 9-ից:

Several staff reforms took place in the Prosecutor's office based on the orders of Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia of December 2023 and January 2024.
- Davit Aghajanyan, Deputy Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA NSS of the Prosecutor General’s Office has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of the city of Yerevan since January 9, 2024.
- Aghavni Madoyan, Senior Prosecutor of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’sOffice has been transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Central Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia since January 9, 2024.
- Abgar Arakelyan, Deputy Head of the Department of Crimes against Public Security of the Prosecutor General’s Office has been transferred to the position of the Deputy Head of the Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office since January 9, 2024.
- Gagik Aghasyan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of the Department of Crimes against Property of the Prosecutor General’s Office.
- Lusine Aslanyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service since January 9, 2024.
- Taguhi Harutyunyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan city has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region since January 9, 2024.
- Haykanush Avalyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.
- Anna Mkrtchyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region since January 9, 2024.
- Roland Grigoryan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region since January 9, 2024.
- Sargis Petrosyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region and appointed to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of the same region.
- Taron Mkhitaryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori region has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.
- Mane Safaryan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori region since January 9, 2024.
- Shushan Hodabashyan, Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office has been transferred to the position of the Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office since January 9, 2024.
- Haykuhi Martikyan has been appointed to the position of the Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office since January 9, 2024.
- Aharon Safaryan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region was transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of the same region.
- Lilit Nikoghosyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan city has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region since January 9, 2024.
- Aida Hakobyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.
- Tigran Muradyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ararat region since January 9, 2024.
- Khaluhi Movsisyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region since January 9, 2024.
- Arsen Avetisyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Gegharkunik region since January 9, 2024.
- Karen Khachatryan was dismissed from the position of the Deputy Prosecutor of Armavir region.
- Vazgen Abrahamyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir region since January 9, 2024.
- Diana Kyureghyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir region since January 9, 2024.
- Karen Ghazaryan was dismissed from the position of the Senior Prosecutor of Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Tigran Sukiasyan was dismissed from the position of the Prosecutor of Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Yurik Srapionyan has been appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Syunik region since January 9, 2024.
- Gohar Ghukasyan was appointed to the position of the Prosecutor of Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office and was seconded to the vacant position of the Prosecutor of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office from January 9, 2024 until January 9, 2025.
- Edmond Grigoryan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk region has been transferred to the position of the Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.
- Yesayi Abovyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of Yerevan city has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.
- Liana Kocharyan Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan city has been transferred to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Erebuni and Nubarashen Administrative Districts of Yerevan city since January 9, 2024.