Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի շուրջ 131 միլիոն դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցը բավարարվել է
04/06/2026
Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 131 միլիոն 358 հազար դրամ. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է:
Վճռով անվավեր է ճանաչվել 2005 թվականի ապրիլի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության անունից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի լիազորված անձի և «Արարատ Մոթորս» ՍՊ ընկերության միջև կնքված՝ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի Ծովակալ Իսակովի 16/4 հասցեում գտնվող՝ 0.40935 հա մակերեսով հողամասի առուվաճառքի պայմանագիրը:
Նկատի ունենալով, որ առկա է նշված հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, վճիռն օրինակ ուժի մեջ մտնելուց հետո, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ ՍՊ ընկերությունից կբռնագանձվի 131 միլիոն 358 հազար դրամ:

В пользу Республики Армения будет взыскано около 131 миллиона драмов. Иск Прокуратуры о защите государственных интересов был удовлетворен
04/06/2026
В пользу Республики Армения будет взыскано 131 миллион 358 тысяч драмов. Был удовлетворен очередной иск Прокуратуры о защите государственных интересов.
Решением суда признан недействительным договор купли-продажи земельного участка площадью 0,40935 га, расположенного по адресу Адмирала Исакова 16/4 в общине Малатия-Себастия города Ереван, заключенный 26 апреля 2005 года между уполномоченным лицом министра обороны Республики Армения Сержа Саргсяна и ООО «Арарат Моторс».
Учитывая, что существует невозможность возврата указанного земельного участка, например, после вступления решения в силу, в результате недействительности договора, с ООО будет взыскано 131 миллион 358 тысяч драмов.