Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները: Դատախազությունը միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
2026 թվականի մարտին, դատախազի միջնորդագրերի հիման վրա, ապամոնտաժվել են ևս 11 հողամասերում գտնվող 16 շինություններ, այդ թվում՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին փաստացի պատկանող առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպները և թեքահարթակը (Դատախազությունն առանձնատան վերաբերյալ հայց է ներկայացրել իրավասու դատարան), ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանի որդուն փաստացի պատկանող առանձնատունը:
Այսպիսով, 2025 թվականի դեկտեմբերից առ այսօր՝ Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 34 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է տարբեր անձանց կողմից ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 86 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի փետրվարի 24-ին ապամոնտաժվել են ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի եղբոր կողմից՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասում ապօրինի կառուցված քոթեջը, ինչպես նաև Գեղարքունիքի նախկին մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Ռաֆիկի Գրիգորյանի կողմից ապօրինի կառուցված քոթեջը: Հատկանշական է, որ նշված քոթեջները կառուցված են եղել հողամասերում, որոնց նկատմամբ կառուցապատողները նույնիսկ վարձակալության իրավունք չեն ունեցել:
Դատախազությունը 2026 թվականի փետրվարի 2-ին տեղեկացրել էր նաև, որ 2026 թվականի փետրվարի 2-ին ապամոնտաժվել են ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպը, բետոնե հենապատերը, թեքահարթակը և այլ շինություններ (Դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցով, ի թիվս այլնի, պահանջում է Վլադիմիր Գասպարյանից ու նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել այս առանձնատունը):
Ի պատասխան քաղաքացիների այն մտահոգությանը, թե «ինչո՞ւ եք ապամոնտաժում շենքը, եթե այն կարելի է տալ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին», տեղեկացնենք, որ Սևանա լճի 1905.0 մետր բացարձակ նիշից ցածր տարածքները հանդիսանում են ջրածածկման ենթակա և ափամերձ պահպանության գոտի։ Կառավարության՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ի 1563-Ն որոշմամբ սահմանված է, որ Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ջրածածկման և ողողման ենթակա տարածքները ներառում են «Սևան» ազգային պարկի լճի ջրային սահմանից մինչև 1905.0 մետր բացարձակ նիշը:

11 декабря 2025 года Генеральный прокурор Анна Вардапетян заявила, что начались работы по демонтажу незаконно построенных зданий и сооружений в прибрежных зонах озера Севан — на земельных участках ниже абсолютной отметки. Прокуратура одновременно сообщила, что работы по сносу незаконных построек будут продолжены в 2026 году.
В марте 2026 года на основании ходатайств прокурора были демонтированы еще 16 сооружений, расположенных на 11 земельных участках, включая ограждения и пандус, находящиеся ниже абсолютной отметки, фактически принадлежащего бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну особняка (по данному объекту прокуратура подала иск в компетентный суд), а также коттедж, фактически принадлежащий сыну бывшего председателя Национального собрания РА Самвела Никояна.
Таким образом, с декабря 2025 года по настоящее время в результате исполнения ходатайств прокуратуры на прибрежной территории озера Севан — на 34 земельных участках ниже абсолютной отметки — демонтировано (снесено) 86 незаконно построенных различными лицами основных и вспомогательных зданий и сооружений. Также «Севанский национальный парк» ГНКО расторг (прекратил) 2 договора.
Напомним, что 24 февраля 2026 года были демонтированы коттедж, незаконно построенный на земельном участке ниже абсолютной отметки братом бывшего министра образования и науки РА Армена Ашотяна, а также коттедж, незаконно построенный сыном бывшего губернатора Гегаркуникской области Рафика Григоряна — Кареном Рафиком Григоряном. Примечательно, что указанные коттеджи были построены на участках, на которые у застройщиков даже не было права аренды.
Напомним, что помимо указанных ходатайств в суд поданы иски, касающиеся, в частности:
В результате изучений, проведенных Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры и прокуратурой Гегаркуникской области в рамках полномочий по подаче исков в защиту государственных интересов, были направлены сообщения о преступлениях в следственные органы и инициированы уголовные производства.
В ответ на обеспокоенность граждан о том, «почему вы сносите здание, если его можно передать социально уязвимым семьям», сообщаем, что территории ниже абсолютной отметки 1905,0 метра озера Севан являются зонами возможного затопления и прибрежной охранной зоной. Постановлением Правительства от 18 декабря 2008 года № 1563-Н установлено, что территории, подверженные затоплению и подтоплению в результате повышения уровня озера Севан, включают пространство от водной границы национального парка «Севан» до отметки 1905,0 метра.
Таким образом, предложения о «передаче демонтируемых объектов для иных целей» не имеют правового основания, поскольку: