Դատախազը 2026 թվականի փետրվարի 24-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի կնոջ՝ Ռ. Խ.-ի, Կ.Մ.-ի և Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին պատկանող գույքերի առնչությամբ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով՝ նախկին նախարարին պատկանող և ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր էին դիտվել նաև նրա կնոջ՝ Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի անվամբ գրանցված՝ Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գտնվող երկու անշարժ գույքերը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից ներկայացված դիմումների հիման վրա՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի` 2021 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 23-ի որոշումներով, վերոնշյալ երկու անշարժ գույքերի նկատմամբ հայցի նախնական ապահովման միջոցներ էին կիրառվել՝ արգելելով Ա.Բ.-ին որևէ գործողություն կատարել դրանց տնօրինման հետ կապված: Դատարանի որոշումների հիման վրա՝ Արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում նշված գույքերի նկատմամբ կիրառվել էին օտարման սահմանափակումներ, որի վերաբերյալ որոշումը հանձնվել էր Ա.Բ.-ին:
Վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների վերջնական ամփոփման վերաբերյալ կազմված եզրակացության հիման վրա՝ 2022 թվականի ապրիլի 27-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում էր ներկայացվել Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել Ա.Բ.-ի անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին պատկանող վերոնշյալ անշարժ գույքերի՝ օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող մասերը:
Ռ.Խ.-ն Սեյրան Օհանյանի հետ համատեղ ամուսնական կյանքի ընթացքում ձեռք բերված և իրենց կողմից փաստացի տնօրինվող ապօրինի ծագում ունեցող, քրոջ դստեր՝ Ա.Բ.-ի անվամբ ձևականորեն գրանցված՝ Նալբանդյան փողոցում գտնվող անշարժ գույքերը պետության կողմից բռնագանձելու համար իրավական խոչընդոտներ առաջացնելու նպատակով՝ որոշել է այդ գույքերը ձևականորեն օտարել իր ցանկալի անձ Կ.Մ.-ին: Ռ.Խ.-ի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ 2021 թվականի դեկտեմբերի 13-ից 2022 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում Ա.Բ.-ն և Կ.Մ.-ն, քաղաքացիական դատարան ներկայացնելու դիտավորությամբ, կեղծել են ապացույց: Մասնավորապես՝ հետին ամսաթվով՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ի թվագրմամբ, կազմել և առանց նոտարական վավերացման կնքել են Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գտնվող երկու անշարժ գույքերի առուվաճառքի պայմանագրեր: Պայմանագրերի համաձայն՝ նշված անշարժ գույքերը՝ համապատասխանաբար 502 միլիոն 220 հազար դրամ և 123 միլիոն 250 հազար դրամ արժեքով օտարվել են Կ.Մ.-ին: 2022 թվականի հունիսի 23-ին, Կ.Մ.-ն հայցադիմումի հիմքում դնելով նշված կեղծ ապացույցը՝ իր և Ա.Բ.-ի միջև կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրերը, դրանք ներկայացրել է քաղաքացիական դատարան: Դատարանի՝ 2023 թվականի ապրիլի 27-ի վճռով՝ Կ.Մ.-ի հայցադիմումը բավարարվել է, այդ գույքերի նկատմամբ ճանաչվել է Կ.Մ.-ի սեփականության իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի հաղորդման հիման վրա Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ Ռ.Խ.-ն 2022-2024 թվականներին, լինելով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, իր կողմից ներկայացված հայտարարագրերում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա 2 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքերի չհայտարարագրմանը:
2026 թվականի փետրվարի 3-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ռ.Խ.-ի նկատմամբ` 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 38-349-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույց կեղծելը կազմակերպելը), գործող Քրեական օրենսգրքի 46-509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողություններ կազմակերպելը) և 444-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը): Հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույց կեղծելը), գործող Քրեական օրենսգրքի 509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողությունները) և Կ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 1-ին մասով և գործող Քրեական օրենսգրքի 46-509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողություններին օժանդակելը):

Along with an indictment approved on February 24, 2026, the prosecutor submitted to the court the files of the criminal proceedings concerning the wife of the former RA Minister of Defense — R. Kh., K. M. and R. Kh.’s niece — A. B.
Based on the results of a examination conducted by the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office regarding assets belonging to the former RA Minister of Defense Seyran Ohanyan, two real estate properties located on Nalbandyan street in Yerevan, registered in the name of his wife R. Kh.’s niece — A. B., were also considered to be assets belonging to the former Minister and of illicit origin.
Based on the motions filed by the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office, the Court of General Jurisdiction of the Yerevan city, by its decisions of November 10 and November 23, 2021, applied interim measures to secure the claim with respect to the above-mentioned two real estate properties, prohibiting A. B. from taking any actions related to their disposal. Pursuant to the court decisions, restrictions on the alienation of the said properties were imposed by the Compulsory Enforcement Service of the Ministry of Justice and the relevant decision was served on A. B.
Based on the conclusion summarizing the final results of the examination conducted by the Department, on April 27, 2022, a statement of claim for the confiscation of property of illicit origin was filed with the Anti-Corruption Civil Court, demanding the confiscation of the portions of the above-mentioned real estate properties—registered in the name of A. B., but in fact belonging to former RA Minister of Defense Seyran Ohanyan, in favor of the Republic of Armenia.
In order to create legal obstacles to the state for the confiscation of the illicitly acquired real estate properties located on Nalbandyan street—formally registered in the name of her niece A. B., but in fact acquired during her marriage to Seyran Ohanyan and actually possessed by them both—R. Kh. decided to formally alienate those properties to a person of her choosing — K. M. Between December 13, 2021 and June 23, 2022, at the organization and coordination of R. Kh., A. B. and K. M., with the intent to submit it to the civil court, forged evidence. In particular, they drafted and signed, without notarial certification, backdated sale and purchase agreements dated September 1, 2021, concerning the two real estate properties located on Nalbandyan Street in Yerevan. According to the contracts, the properties were sold to K. M. for AMD 502,220,000 and AMD 123,250,000, respectively. On June 23, 2022, K. M., relying on the aforementioned forged evidence—the property sale and purchase agreements concluded between him and A. B.—submitted them to the civil court as the basis of his claim. By the court’s judgment of April 27, 2023, K. M.’s claim was grabted and his ownership right over the properties was recognized.
Within the framework of criminal proceedings initiated at the Investigative Committee on the basis of a report submitted by a prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office, it was also established that in 2022–2024, R. Kh., being a person obliged to submit asset declarations, concealed in her submitted declarations information regarding two real estate properties subject to declaration, which resulted in the non-declaration of property in especially large amounts.
On February 3, 2026, the supervising prosecutor initiated public criminal prosecution against R. Kh. under Article 38-349(1) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (organizing the falsification of evidence), Article 46-509(1)(2) of the current Criminal Code (organizing illegal actions in relation to property under seizure), and Article 444(2) (concealment of data subject to declaration). Public criminal prosecutions were also initiated against R. Kh.’s niece — A. B., under Article 349(1) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (falsification of evidence) and Article 509(1)(2) of the current Criminal Code (illegal actions in relation to property under seizure), as well as against K. M. under Article 349(1) of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 and Article 46-509(1)(2) of the current Criminal Code (aiding illegal actions in relation to property under seizure).
Along with the indictment approved on February 24, 2026, the prosecutor submitted to the court the files of the criminal proceedings concerning the wife of former RA Minister of Defense Seyran Ohanyan, R. Kh., K. M. and R. Kh.’s niece — A. B.