Դատախազը 2026 թվականի փետրվարի 24-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի կնոջ՝ Ռ. Խ.-ի, Կ.Մ.-ի և Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին պատկանող գույքերի առնչությամբ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով՝ նախկին նախարարին պատկանող և ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր էին դիտվել նաև նրա կնոջ՝ Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի անվամբ գրանցված՝ Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գտնվող երկու անշարժ գույքերը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից ներկայացված դիմումների հիման վրա՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի` 2021 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 23-ի որոշումներով, վերոնշյալ երկու անշարժ գույքերի նկատմամբ հայցի նախնական ապահովման միջոցներ էին կիրառվել՝ արգելելով Ա.Բ.-ին որևէ գործողություն կատարել դրանց տնօրինման հետ կապված: Դատարանի որոշումների հիման վրա՝ Արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում նշված գույքերի նկատմամբ կիրառվել էին օտարման սահմանափակումներ, որի վերաբերյալ որոշումը հանձնվել էր Ա.Բ.-ին:
Վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների վերջնական ամփոփման վերաբերյալ կազմված եզրակացության հիման վրա՝ 2022 թվականի ապրիլի 27-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում էր ներկայացվել Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել Ա.Բ.-ի անվամբ գրանցված, սակայն փաստացի ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին պատկանող վերոնշյալ անշարժ գույքերի՝ օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող մասերը:
Ռ.Խ.-ն Սեյրան Օհանյանի հետ համատեղ ամուսնական կյանքի ընթացքում ձեռք բերված և իրենց կողմից փաստացի տնօրինվող ապօրինի ծագում ունեցող, քրոջ դստեր՝ Ա.Բ.-ի անվամբ ձևականորեն գրանցված՝ Նալբանդյան փողոցում գտնվող անշարժ գույքերը պետության կողմից բռնագանձելու համար իրավական խոչընդոտներ առաջացնելու նպատակով՝ որոշել է այդ գույքերը ձևականորեն օտարել իր ցանկալի անձ Կ.Մ.-ին: Ռ.Խ.-ի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ 2021 թվականի դեկտեմբերի 13-ից 2022 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում Ա.Բ.-ն և Կ.Մ.-ն, քաղաքացիական դատարան ներկայացնելու դիտավորությամբ, կեղծել են ապացույց: Մասնավորապես՝ հետին ամսաթվով՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ի թվագրմամբ, կազմել և առանց նոտարական վավերացման կնքել են Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գտնվող երկու անշարժ գույքերի առուվաճառքի պայմանագրեր: Պայմանագրերի համաձայն՝ նշված անշարժ գույքերը՝ համապատասխանաբար 502 միլիոն 220 հազար դրամ և 123 միլիոն 250 հազար դրամ արժեքով օտարվել են Կ.Մ.-ին: 2022 թվականի հունիսի 23-ին, Կ.Մ.-ն հայցադիմումի հիմքում դնելով նշված կեղծ ապացույցը՝ իր և Ա.Բ.-ի միջև կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրերը, դրանք ներկայացրել է քաղաքացիական դատարան: Դատարանի՝ 2023 թվականի ապրիլի 27-ի վճռով՝ Կ.Մ.-ի հայցադիմումը բավարարվել է, այդ գույքերի նկատմամբ ճանաչվել է Կ.Մ.-ի սեփականության իրավունքը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի հաղորդման հիման վրա Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ Ռ.Խ.-ն 2022-2024 թվականներին, լինելով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, իր կողմից ներկայացված հայտարարագրերում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա 2 անշարժ գույքերի վերաբերյալ տվյալները, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքերի չհայտարարագրմանը:
2026 թվականի փետրվարի 3-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ռ.Խ.-ի նկատմամբ` 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 38-349-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույց կեղծելը կազմակերպելը), գործող Քրեական օրենսգրքի 46-509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողություններ կազմակերպելը) և 444-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը): Հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև Ռ.Խ.-ի քրոջ աղջկա՝ Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապացույց կեղծելը), գործող Քրեական օրենսգրքի 509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողությունները) և Կ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 1-ին մասով և գործող Քրեական օրենսգրքի 46-509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի գործողություններին օժանդակելը):

Прокурор передал в суд материалы уголовного производства в отношении жены бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна
24/02/2026
Прокурор передал в суд материалы уголовного производства в отношении жены бывшего министра обороны РА Р.Х., К.М. и на дочери сестры его жены Р.Х. - А.Б., с обвинительным заключением, утвержденным от 24 февраля 2026 года.
По результатам расследования, проведенного Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры в отношении имущества, принадлежащего бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну, два объекта недвижимости, зарегистрированные на имя дочери сестры его жены Р.Х. - А.Б., расположенные на улице Налбандян в городе Ереване, также были признаны имуществом бывшего министра и незаконно приобретенными.
На основании заявлений, представленных Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, решениями Гражданского суда общей юрисдикции города Еревана от 10 и 23 ноября 2021 года в отношении вышеуказанных двух объектов недвижимости были применены меры предварительного обеспечения иска, запретив А.Б. предпринимать какие-либо действия, связанные с их распоряжением. На основании решений суда в отношении указанного имущества в Службе принудительного исполнения при Министерстве юстиции были применены ограничения на отчуждение, решение по которому было передано А.Б.
На основании заключения, составленного по окончательному обобщению результатов исследования, проведенного Управлением, 27 апреля 2022 года в Антикоррупционный гражданский суд было подано исковое заявление о конфискации имущества незаконного происхождения с требованием о конфискации в пользу Республики Армения имущества А.Б. части вышеуказанного недвижимого имущества, зарегистрированного на имя 2015 года, но фактически не подтвержденные законными доходами части вышеуказанного недвижимого имущества, принадлежащего бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну.
Р.Х., с целью создания правовых препятствий для конфискации государством недвижимости на улице Налбандяна, приобретенной в течение совместной супружеской жизни с Сейраном Оганяном и имеющей незаконное происхождение, фактически находящейся в их распоряжении на имя дочери сестры А.Б., решила формально отчуждать это имущество желаемому ею лицу К.М.
С помощью и при содействии Р.Х. в период с 13 декабря 2021 года по 23 июня 2022 года А.Б. и К.М. сфальсифицировали доказательства с целью их представления в гражданский суд. В частности, задним числом, 1 сентября 2021 года, они составили и подписали без нотариального заверения договоры купли-продажи двух объектов недвижимости, расположенных на улице Налбандяна в городе Ереване. Согласно договорам, указанная недвижимость стоимостью 502 млн 220 тыс. драм и 123 млн 250 тыс. драм соответственно была отчуждена K.М. 23 июня 2022 года К.М., основываясь на вышеупомянутых ложных доказательствах, представил в гражданский суд договоры купли-продажи недвижимости, подписанные между ним и А.Б. Решением суда от 27 апреля 2023 года иск К.М. был удовлетворен, в отношении данного имущества было признано право собственности К.М.
В рамках уголовного производства, возбужденного Следственным комитетом по докладу прокурора Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, также было выявлено, что Р.Х., будучи лицом, обязанным подавать декларацию, скрыла в поданных в 2022-2024 годы декларациях данные о двух объектах недвижимости, подлежащих декларированию, что привело к не декларированию особо крупных сумм имущества.
3 февраля 2026 года надзирающий прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Р. Х. по части 1 статьи 38-349 Уголовного кодекса, принятой 18.04.2003 года (организация фальсификации доказательств), пунктом 2 части 1 статьи 46-509 действующего Уголовного кодекса (организация незаконных действий против конфискованного имущества) и частью 2 статьи 444 (сокрытие данных, подлежащих декларированию).
Публичное уголовное преследование также было возбуждено против дочери сестры Р.Х. - А.Б., по части 1 статьи 349 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года (фальсификация доказательств), части 1 пункта 2 статьи 509 действующего Уголовного кодекса (незаконные действия против конфискованного имущества), и против К.М. в соответствии с частью 1 статьи 349 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003, и частью 1, пунктом 2 статьи 46-509 действующего Уголовного кодекса (содействие в незаконных действиях против конфискованного имущества).
24 февраля 2026 года прокурор с утвержденным обвинительным заключением передал в суд материалы уголовного производства в отношении жены бывшего министра обороны РА Р.Х., К.М и дочери сестры Р.Х. - А.Б.