Դատախազը 2025 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնել հակամրցակցային գործունեության համար մեղադրվող տուրիստական 7 ընկերությունների տնօրենների վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տուրիստական գործունեություն ծավալող 7 ընկերությունների ղեկավարներ մտադրվել են հակամրցակցային գործունեության միջոցով շուկայից դուրս մղել տուրիստական գործունեությամբ զբաղվող մեկ այլ ընկերության:
Մասնավորապես՝ տուրիստական գործունեություն ծավալող 7 ընկերությունների ղեկավարներ, հակամրցակցային համաձայնություն ձեռք բերելու արդյունքում, հրաժարվել են վերոնշյալ տուրիստական ընկերությանն ավիատոմսեր վաճառելուց և այդ ընկերության հետ աշխատող գործընկերների հետ համագործակցելուց: Նկարագրված հակամրցակցային գործողությունների հետևանքով՝ տվյալ ընկերությունը, գտնվելով մրցակցության սահմանափակման մեջ, հնարավորություն չի ունեցել պատշաճ իրականացնել տուրիստական գործունեություն. 130 հայ զբոսաշրջիկներին Եգիպտոսի Հուրգադա քաղաք տեղափոխելուց հետո չի կարողացել կազմակերպել նրանց վերադարձը Հայաստանի Հանրապետություն:
Խնդրի լուծման նպատակով՝ Կառավարության 2019 թվականի հուլիսի 26-ի 933-Ն որոշմամբ՝ Եգիպտոսում գտնվող շուրջ 130 քաղաքացիների՝ Հայաստան տեղափոխման ծառայությունների իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդից Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը հատկացվել է 47 միլիոն 198 հազար դրամ, իսկ 2019 թվականի օգոստոսի 1-ի 983-Ն որոշմամբ՝ նույն նպատակի համար Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը հատկացվել է 5 միլիոն 838 հազար դրամ:
Դատախազը 2025 թվականի դեկտեմբերի 16-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել տուրիստական 7 ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ, իսկ 2025 թվականի դեկտեմբերի 26-ին՝ քրեական վարույթի նյութերը հանձնել է իրավասու դատարան:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել դատարան: Դատարանի՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի վճռով՝ հօգուտ ՀՀ պետական բյուջեի կբռնագանձվի 53 միլիոն դրամ՝ որպես պարտավորության գումար։

26 декабря 2025 года прокурор, утвердив обвинительное заключение, передал в компетентный суд материалы уголовного производства против руководителей 7 туристических компаний, обвиняемых в антиконкурентной деятельности.
В ходе расследования, проведенного Следственным комитетом, выяснилось, что руководители 7 компаний, занимающиеся туристической деятельностью в Республике Армения, намеревались вытеснить с рынка другую компанию, также занимающуюся туристической деятельностью, путем антиконкурентных действий.
В частности, руководители 7 компаний, занимающиеся туристической деятельностью, в результате заключения антиконкурентного соглашения отказались продавать авиабилеты вышеупомянутой туристической компании и сотрудничать с партнерами, работающими с этой компанией. В результате описанных антиконкурентных действий, компания, оказавшись в ситуации ограничения конкуренции, не имела возможности надлежащим образом осуществлять туристическую деятельность. После перевозки 130 армянских туристов в египетский город Хургада, она не смогла организовать их возвращение в Республику Армения.
Для решения вопроса постановлением Правительства № 933-Н от 26 июля 2019 года из резервного фонда Правительства Республики Армения Министерству иностранных дел Республики Армения было выделено 47 млн 198 тыс. драм на организацию транспортных услуг для около 130 граждан Египта, а постановлением № 983-Н от 1 августа 2019 года Министерству территориального управления и инфраструктуры на те же цели было выделено 5 млн 838 тыс. драм.
16 декабря 2025 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении руководителей 7 туристических компаний, а 26 декабря 2025 года передал материалы уголовного производства в компетентный суд.
В то же время Министерство финансов РА подало в суд гражданский иск о возмещении ущерба, причиненного Республике Армения. Согласно решению суда от 25 декабря 2025 года, в пользу государственного бюджета РА будет взыскано 53 млн драм в качестве суммы обязательства.