Աննա Վարդապետյանը «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության շրջանակում հանդիպել է Արարատի մարզի երեք բնակավայրերի աշակերտներին
07/04/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի ապրիլի 6-ին, «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության ղեկավար Անահիտ Գևորգյանի հրավերով, այցելել է Արարատի մարզի Արևշատ բնակավայր և հանդիպել տեղի, ինչպես նաև հարևան բնակավայրերի՝ Դեղձուտի և Աբովյանի դպրոցների 13-16 տարեկան շուրջ 3 տասնյակ աշակերտների:
Դպրոցականների հետ հանդիպմանը ներկա են եղել Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը և Արևշատ բնակավայրի ղեկավար Ստեփան Նիկոլյանը:
Հանդիպման ընթացքում աշակերտները հանրապետության գլխավոր դատախազին են ուղղել հարցեր, որոնք վերաբերել են մասնագիտական կողմնորոշմանը, նախընտրած գրականությանը, ինֆորմացիոն «հիգիենային», իրավաբանի համար կարևոր հատկանիշներին, որակյալ կրթություն ստանալու իրավունքին, դեռահասների այլ իրավունքների պաշտպանությանը, կախվածությունների հաղթահարմանը և այլն:
Պատասխանելով աշխարհայացքի ձևավորման վրա ազդեցություն ունեցող երևույթների մասին աշակերտներից մեկի հարցին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է. «Ամենակարևոր բանը ինֆորմացիոն «հիգիենան» է: Չպետք է թույլ տալ, որ «աղբ» ինֆորմացիան, ինչքան էլ այն գրավիչ մատուցվի, տեղ գտնի մեր ենթագիտակցության մեջ, որովհետև ենթագիտակցությունը ձևավորում է մեր էությունը, մեր էությունը ձևավորում է մեր ճակատագիրը: Դրա համար ձգտեք շփվել խելացի, իմաստուն, դժվար իրավիճակում հայտնված և այդ իրավիճակը հաղթահարած մարդկանց հետ»:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը  հանդիպմանը մասնակցած՝ Արարատի մարզի երեք բնակավայրերի աշակերտներին գրքեր է նվիրել: Աշակերտների այն հարցին, թե ինչպես հետագայում կողմնորոշվել գրքերի ընտրության հարցում՝ առաջարկել է գիրքն ընտրելիս ուսումնասիրել հեղինակի կենսագրությունը և ընտրել վերլուծական միտքը զարգացնող գրականություն:

In the scope of the initiative “Come to village, life is here”, Anna Vardapetyan met the students of three settlements of Ararat region
07/04/2024
On April 6, 2024, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia visited 30 students from 13-16 years old, from three (Arevashat, Deghdzut and Abovyan) settlements of Ararat region based on the invitation of Anahit Gevorgyan, Head of “Come to village, life is here” initiative.
Sedrak Tevonyan,  Governor of Ararat region, Vardan Poghosyan, Prosecutor of Ararat region, Karlen Mkrtchyan, Head of Artashat community and Stepan Nikolyan, Head of Arevshat community participated in the meeting.
During the meeting, the questions addressed to the Prosecutor General were about the professional orientation, preferred literature, information "hygiene", qualities important for a lawyer, the right to receive quality education, protection of other rights of teenagers, overcoming addictions, etc.
When answering the question of one of the students regarding the phenomenon affecting the formulation of the worldview, Anna Vardapetyan stated, “The most important thing is information “hygiene”. ”Garbage" information, no matter how attractively presented, should not find a place in our subconscious, because the subconscious shapes our nature, our nature shapes our destiny. This is the reason you should communicate with smart and wise people, and also with the people who were in a difficult situation and overcame it.”
At the end of the meeting Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, gave presents (books) to the students of three settlements of Ararat region. To the students' question on how to choose books later, he offered to study the biography of the author and choose literature that develops analytical thinking.