Աննա Վարդապետյանը «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության շրջանակում հանդիպել է Արարատի մարզի երեք բնակավայրերի աշակերտներին
07/04/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի ապրիլի 6-ին, «Արի գյուղ, գյուղում կյանք կա» նախաձեռնության ղեկավար Անահիտ Գևորգյանի հրավերով, այցելել է Արարատի մարզի Արևշատ բնակավայր և հանդիպել տեղի, ինչպես նաև հարևան բնակավայրերի՝ Դեղձուտի և Աբովյանի դպրոցների 13-16 տարեկան շուրջ 3 տասնյակ աշակերտների:
Դպրոցականների հետ հանդիպմանը ներկա են եղել Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը, Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը, Արտաշատ համայնքի ղեկավար Կառլեն Մկրտչյանը և Արևշատ բնակավայրի ղեկավար Ստեփան Նիկոլյանը:
Հանդիպման ընթացքում աշակերտները հանրապետության գլխավոր դատախազին են ուղղել հարցեր, որոնք վերաբերել են մասնագիտական կողմնորոշմանը, նախընտրած գրականությանը, ինֆորմացիոն «հիգիենային», իրավաբանի համար կարևոր հատկանիշներին, որակյալ կրթություն ստանալու իրավունքին, դեռահասների այլ իրավունքների պաշտպանությանը, կախվածությունների հաղթահարմանը և այլն:
Պատասխանելով աշխարհայացքի ձևավորման վրա ազդեցություն ունեցող երևույթների մասին աշակերտներից մեկի հարցին՝ Աննա Վարդապետյանը նշել է. «Ամենակարևոր բանը ինֆորմացիոն «հիգիենան» է: Չպետք է թույլ տալ, որ «աղբ» ինֆորմացիան, ինչքան էլ այն գրավիչ մատուցվի, տեղ գտնի մեր ենթագիտակցության մեջ, որովհետև ենթագիտակցությունը ձևավորում է մեր էությունը, մեր էությունը ձևավորում է մեր ճակատագիրը: Դրա համար ձգտեք շփվել խելացի, իմաստուն, դժվար իրավիճակում հայտնված և այդ իրավիճակը հաղթահարած մարդկանց հետ»:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը  հանդիպմանը մասնակցած՝ Արարատի մարզի երեք բնակավայրերի աշակերտներին գրքեր է նվիրել: Աշակերտների այն հարցին, թե ինչպես հետագայում կողմնորոշվել գրքերի ընտրության հարցում՝ առաջարկել է գիրքն ընտրելիս ուսումնասիրել հեղինակի կենսագրությունը և ընտրել վերլուծական միտքը զարգացնող գրականություն:

Анна Вардапетян встретилась со студентами трех населенных пунктов Араратской области в рамках инициативы «Приезжайте в деревню, здесь — жизнь»
07/04/2024
6 апреля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян по приглашению руководителя программы «Приезжайте в деревню, здесь — жизнь» Анаит Геворкян посетила поселок Аревшат Араратской области и встретилась с 3 десятками учащимися местных школ.
На встрече со школьниками присутствовали губернатор Араратской области Седрак Тевонян, прокурор Араратской области Погосян Вардан, глава Арташатской общины Карлен Мкртчян и глава населенного пункта Аревшат, Степан Николян.
В ходе встречи ученики задали Генеральному прокурору профессиональные вопросы относительно предпочтительной литературы, информационной «гигиены», важных характеристик для юриста, прав на получение качественного образования, защиты других прав подростков, преодоления пагубных привычек, и т. д.
Отвечая на вопрос одного из студентов о явлениях, влияющих на формирование мировоззрения, Анна Вардапетян заявила: «Самое главное – информационная гигиена». «Мусорной» информации, какой бы привлекательной она не казалась, нельзя позволять находить место в нашем подсознании, потому что подсознание формирует нашу природу, наша природа формирует нашу судьбу. Поэтому старайтесь общаться с умными, мудрыми людьми, которые попали в сложную ситуацию и преодолели эту ситуацию».
В завершение встречи Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян подарила книги учащимся, участвовавшим во встрече На вопрос студентов о том, как потом выбирать книги, он предложил при выборе книги изучить биографию автора и выбрать литературу, развивающую аналитический склад ума.