Օրինապահ վարքագծի նկատմամբ պետք է ձևավորենք հարգալից վերաբերմունք. Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության՝ 2023 թվականի աշխատանքները
26/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սյունիքի մարզի դատախազության աշխատանքներն ամփոփելու նպատակով, 2024 թվականի փետրվարի 24-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Դատախազության՝ Կապան քաղաքի նստավայրում:
Քննարկմանը ներկա են եղել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ Աննա Վարդապետյանը մարզպետ Ղուկասյանի հետ քննարկել է մարզում առկա այն խնդիրները, որոնց լուծման և հատկապես կանխարգելման հարցում Դատախազությունը կարող է աջակցել:
Մարզպետի հետ զրույցի ընթացքում հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է. «Դատախազների առջև խնդիր է դրված, որ Դատախազություն դիմած յուրաքանչյուր քաղաքացի իր դիմումի ընթացքի մասին պետք է պատշաճ տեղեկություն ստանա, նրանց պետք է պարզաբանվեն խնդրի լուծման ուղղությունները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ պատճառները»: Աննա Վարդապետյանը կարևորել է դպրոցականների հետ դատախազների շփումները՝ օրինապահ վարքագծի նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք ձևավորելու նպատակով:
Մարզպետ Ղուկասյանը դրական է գնահատել մարզի դատախազության հետ ամենօրյա աշխատանքային ձևաչափով քաղաքացիների խնդիրների համատեղ լուծմանն ուղղված առկա մեխանիզմները:
Մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանը, ներկայացնելով 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները՝ հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզում արձանագրվել է հանցագործությունների 1411 դեպք (2022 թվականին՝ 977 դեպք). հանցագոր­ծության դեպքերն աճել են 434-ով կամ 44,4%-ով:
2023 թվականին նվազել է ծանր հանցա­գործու­թյունների դեպքերի քանակը՝ կազմելով 186 դեպք (2022 թվականին՝ 206 դեպք), միջին ծանրության դեպքերի քանակն աճել է 186-ով՝ կազմելով 485 (2022 թվականին՝ 299 դեպք):
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է սպանության 4 դեպք (առանց հանկարծամահության) (2022 թվականին՝ 1 դեպք), սպանության փորձի 5 դեպք (2022 թվականին՝ 1 դեպք):
Մարզի տարածքում արձանագրվել է զենքի, ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի ավելացում. 2023 թվականին՝ 84 դեպք՝ 2022 թվականի 36 դեպքի դիմաց:
Նվազում է արձանագրվել սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների առումով (256 դեպք՝ 2022 թվականի 323 դեպքի դիմաց), աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները (2023 թվականին՝ 422 դեպք՝ 2022 թվականի 286 դեպքի դիմաց):
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 53 դեպք (2022 թվականին՝ 24 դեպք). հանցագոր­ծության դեպքերն աճել են 29-ով կամ 120,8 %-ով, այդ թվում՝ աճել են նաև  իրացման դեպքերը՝ 9-ով կամ 90%-ով: Թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի բացա­­­հայտումը կազմել է 46,3 % (2022 թվականին՝ 32,2%):
Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է կաշառք ստանալու, տալու կամ միջնորդության 13 դեպք՝ 2022 թվականի 2 դեպքի դիմաց, կոռուպցիոն հանցագործությունների 25 դեպք՝ 2022 թվականի 22-ի դիմաց:
2023 թվականի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 208 քրեական վարույթ` 242 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 139 քրեական գործ (վարույթ)` 165 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված 167 քրեական գործով 183 անձի վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, 12 գործով 28 անձի նկատմամբ` կարճման որոշումներ:
Մարզի դատախազության աշխատանքները ներկայացնելուց հետո, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին են ներկայացվել 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության կատարած աշխատանքները:
Քննարկմանը մասնակցել են Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային ներկայացուցիչները, Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 3-րդ և 9-րդ կայազորային քննչական բաժինների, Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության՝ կայազորի տարածքում տեղակայված բաժինների և բաժանմունքի ղեկավարները, Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազները, այլք:
Կայազորի զինվորական դատախազ Հայկ Մարգարյանը հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում կայազորի զինվորական դատախազության կողմից սպասարկվող տարածքում արձանագրվել է 769 դեպք, որից 195-ը՝ հանցագործությունների դեպքեր են, իսկ 574-ը` զանցանքներ և պատահարներ են: 195 հանցագործություններից 115-ը զինվորական հանցագործություններ են, 80-ը` այլ հանցագործություններ: 2023 թվականի ընթացքում արձանագրված 195 հանցագործությունից 40-ը կատարվել է սպաների, 16-ը՝ պայմանագրային, 83-ը` ժամկետային զինծառայողների, 12-ը՝ չպարզված անձի, 13-ը հակառակորդի, 31-ը՝ քաղաքացիական անձանց կողմից:
2023 թվականի ընթացքում կայազորի զինվորական դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 112 քրեական վարույթ՝ 133 անձի նկատմամբ (2022 թվականի ընթացքում՝ 45 քրեական գործ (վարույթ)՝ 59 անձի նկատմամբ):
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազներին հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը, իսկ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազներին՝ բանակում հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները:

We must develop a respectful attitude towards law-abiding behavior: the works implemented by the Prosecutor’s Office of Syunik region during 2023 were summarized with Anna Vardapetyan
26/02/2024
On February 24, 2024, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia had a consultation in Kapan to summarize the works implemented by the Prosecutor’s Office of Syunik region.
Robert Ghukasyan, Governor of Syunik region, Grigor Elizbaryan, Deputy Prosecutor General, Military Prosecutor, prosecutors of the Prosecutor’s Office of the region and others participated in the meeting.
Before addressing the issues included in the agenda Anna Vardapetyan discussed the problems existing in the region with Ghukasyan, Governor of the region, which can be  solved or prevented with the help of the Prosecutor’s Office.
During the discussion with the governor the Prosecutor General of the Republic highlighted, “An assignment was given to the prosecutors to properly notify each citizen applying to the Prosecutor’s Office on his/her application and explain the directions of solving the problem and where impossible the reasons due to whereof it is impossible to solve them”.  Anna Vardapetyan attached importance to the communication between the students and prosecutors for the purpose of formulating respectful attitude towards the law-abiding behavior.
Ghukasyan highly appreciated the existing mechanisms directed at solving citizens’ problems through the day-to-day work with the Prosecutor’s Office of the region.
Masis Poghosyan, the Prosecutor of the region represented the works implemented by the Prosecutor’s Office of Syunik region during 2023 and informed that 1411 cases of crimes were recorded in Syunik region during 2023 (977 cases during 2022)—the number of the crimes increased by 434 or 44,4%.
The number of grave crimes decreased during 2023 amounting to 186 (206 cases during 2022), the number of medium gravity crimes increased by 186 amounting to 485 (299 cases during 2022).
4 murder cases were recorded during 2023 (without the cases of sudden death) (1 case during 2022) as well as 5 cases of attempted murder (1 case during 2022).
The number of illicit circulation of firearms and ammunition in the territory of the region also increased—84 cases during 2023, 36 cases during 2022.
The number of crimes against the property decreased (256 cases, 323 cases during 2022), however the number of crimes against public security, public order and public health increased (422 cases during 2023, 286 cases during 2022).
53 cases of illicit drug circulation was recorded during 2023 (24 cases during 2022), the number of crime increased by 29 or 120,8%, the number of drug sales also increased by 9 or 90%. The rate of the disclosure of drug related crimes amounted to 46.3% (32.2 % during 2022).
13 cases of receiving/giving a bribe or mediation (2 cases during 2022) and 25 cases of corruption crimes (22 cases during 2022) were recorded during the reporting period.
208 criminal proceedings regarding 242 individuals were submitted to the court with an indictment during 2023 (139 criminal cases (proceedings) regarding 165 individuals during 2022).
During 2023, a judgment of conviction was rendered against 183 individuals under 167 criminal cases and decisions on dismissal were rendered with regard to 28 individuals under 12 cases examined in the Frist Instance Court of General Jurisdiction of Syunik region.
After presenting the works of the regional prosecutor’s office, the works implemented by the Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office implemented during 2023 were also presented to Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia.
The regional representatives of the National Security Service, Heads of Third and Ninth Garrison Investigative Unit of General Military Investigative Department, heads of divisions and departments of Military Police of the Ministry of defense located in the territory of the garrison, prosecutors of the Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office and others participated in the meeting.
Hayk Margaryan, Military prosecutor of the Garrison informed that during 2023, 769 cases were recorded in the territory served by the Garrison military prosecutor’s Office, wherefrom 195 crime cases and 574 misdemeanors and accidents. 115 crimes from 195 are of military nature and 80 are other crime cases. During 2023 40 crimes from the recorded 195 were committed by the officers, 16—contractual servicemen, 83—compulsory military servicemen, 12 unidentified individuals, 13—enemy and 31 cases—by the civilians.
During 2023 the prosecutors of the Garrison Military Prosecutor’s Office submitted to the court 112 criminal proceedings (with signed indictments) regarding 133 individuals (45 criminal case (proceedings) regarding 59 individuals during 2022).
Anna Vardapetyan, Prosecutor General gave an assignment to the prosecutors of the region on focusing on the examination of corruption crimes, on the field of state (community) interests protection and another assignment to the prosecutors of the Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office— to work in the direction of crime prevention in the army.