Օրինապահ վարքագծի նկատմամբ պետք է ձևավորենք հարգալից վերաբերմունք. Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության՝ 2023 թվականի աշխատանքները
26/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Սյունիքի մարզի դատախազության աշխատանքներն ամփոփելու նպատակով, 2024 թվականի փետրվարի 24-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Դատախազության՝ Կապան քաղաքի նստավայրում:
Քննարկմանը ներկա են եղել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Նախքան օրակարգային հարցերին անդրադառնալը՝ Աննա Վարդապետյանը մարզպետ Ղուկասյանի հետ քննարկել է մարզում առկա այն խնդիրները, որոնց լուծման և հատկապես կանխարգելման հարցում Դատախազությունը կարող է աջակցել:
Մարզպետի հետ զրույցի ընթացքում հանրապետության գլխավոր դատախազն ընդգծել է. «Դատախազների առջև խնդիր է դրված, որ Դատախազություն դիմած յուրաքանչյուր քաղաքացի իր դիմումի ընթացքի մասին պետք է պատշաճ տեղեկություն ստանա, նրանց պետք է պարզաբանվեն խնդրի լուծման ուղղությունները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ պատճառները»: Աննա Վարդապետյանը կարևորել է դպրոցականների հետ դատախազների շփումները՝ օրինապահ վարքագծի նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք ձևավորելու նպատակով:
Մարզպետ Ղուկասյանը դրական է գնահատել մարզի դատախազության հետ ամենօրյա աշխատանքային ձևաչափով քաղաքացիների խնդիրների համատեղ լուծմանն ուղղված առկա մեխանիզմները:
Մարզի դատախազ Մասիս Պողոսյանը, ներկայացնելով 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները՝ հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզում արձանագրվել է հանցագործությունների 1411 դեպք (2022 թվականին՝ 977 դեպք). հանցագոր­ծության դեպքերն աճել են 434-ով կամ 44,4%-ով:
2023 թվականին նվազել է ծանր հանցա­գործու­թյունների դեպքերի քանակը՝ կազմելով 186 դեպք (2022 թվականին՝ 206 դեպք), միջին ծանրության դեպքերի քանակն աճել է 186-ով՝ կազմելով 485 (2022 թվականին՝ 299 դեպք):
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է սպանության 4 դեպք (առանց հանկարծամահության) (2022 թվականին՝ 1 դեպք), սպանության փորձի 5 դեպք (2022 թվականին՝ 1 դեպք):
Մարզի տարածքում արձանագրվել է զենքի, ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի ավելացում. 2023 թվականին՝ 84 դեպք՝ 2022 թվականի 36 դեպքի դիմաց:
Նվազում է արձանագրվել սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների առումով (256 դեպք՝ 2022 թվականի 323 դեպքի դիմաց), աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները (2023 թվականին՝ 422 դեպք՝ 2022 թվականի 286 դեպքի դիմաց):
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 53 դեպք (2022 թվականին՝ 24 դեպք). հանցագոր­ծության դեպքերն աճել են 29-ով կամ 120,8 %-ով, այդ թվում՝ աճել են նաև  իրացման դեպքերը՝ 9-ով կամ 90%-ով: Թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի բացա­­­հայտումը կազմել է 46,3 % (2022 թվականին՝ 32,2%):
Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է կաշառք ստանալու, տալու կամ միջնորդության 13 դեպք՝ 2022 թվականի 2 դեպքի դիմաց, կոռուպցիոն հանցագործությունների 25 դեպք՝ 2022 թվականի 22-ի դիմաց:
2023 թվականի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 208 քրեական վարույթ` 242 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 139 քրեական գործ (վարույթ)` 165 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննված 167 քրեական գործով 183 անձի վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, 12 գործով 28 անձի նկատմամբ` կարճման որոշումներ:
Մարզի դատախազության աշխատանքները ներկայացնելուց հետո, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին են ներկայացվել 2023 թվականի ընթացքում Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության կատարած աշխատանքները:
Քննարկմանը մասնակցել են Ազգային անվտանգության ծառայության մարզային ներկայացուցիչները, Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 3-րդ և 9-րդ կայազորային քննչական բաժինների, Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության՝ կայազորի տարածքում տեղակայված բաժինների և բաժանմունքի ղեկավարները, Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազները, այլք:
Կայազորի զինվորական դատախազ Հայկ Մարգարյանը հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում կայազորի զինվորական դատախազության կողմից սպասարկվող տարածքում արձանագրվել է 769 դեպք, որից 195-ը՝ հանցագործությունների դեպքեր են, իսկ 574-ը` զանցանքներ և պատահարներ են: 195 հանցագործություններից 115-ը զինվորական հանցագործություններ են, 80-ը` այլ հանցագործություններ: 2023 թվականի ընթացքում արձանագրված 195 հանցագործությունից 40-ը կատարվել է սպաների, 16-ը՝ պայմանագրային, 83-ը` ժամկետային զինծառայողների, 12-ը՝ չպարզված անձի, 13-ը հակառակորդի, 31-ը՝ քաղաքացիական անձանց կողմից:
2023 թվականի ընթացքում կայազորի զինվորական դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 112 քրեական վարույթ՝ 133 անձի նկատմամբ (2022 թվականի ընթացքում՝ 45 քրեական գործ (վարույթ)՝ 59 անձի նկատմամբ):
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազներին հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը, իսկ Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազներին՝ բանակում հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները:

Мы должны развивать уважительное отношение к законопослушному поведению: под председательством Анны Вардапетян подведены итоги работы прокуратуры Сюникской области за 2023 год
26/02/2024
24 февраля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян посетила штаб-квартире прокуратуры Капана с целью подведения итогов работы прокуратуры Сюникской области.
В ходе беседы с губернатором Генеральный прокурор отметила: "Прокурорам нужно донести до каждого гражданина, обратившегося в прокуратуру, надлежащую информацию о ходе своего обращения, ему должны быть разъяснены пути решения проблемы, а в случае невозможности – причины отказа". Вардапетян А. подчеркнула важность общения прокуроров со школьниками для разъяснения важности законопослушного поведения.
Губернатор Гукасян положительно оценил существующие механизмы, направленные на решение проблем граждан в ежедневном формате работы с прокуратурой области.
Прокурор области, Масис Погосян, представляя работу прокуратуры Сюникской области в 2023 году, сообщил, что в 2023 году в Сюникской области зарегистрировано 1411 случаев преступлений (в 2022 году - 977 случаев). Преступность увеличилась на 44,4%.
В 2023 году количество случаев тяжких преступной сократилось до 186 случаев (206 случаев в 2022 году), количество случаев средней тяжести увеличилось на 186 до 485 (299 случаев в 2022 году).
Зафиксировано 4 случая убийства, 5 случаев покушения на убийство, незаконного оборота оружия и боеприпасов— 84 случая, снижение преступлений против собственности— 256 случаев (против 323 случаев —в 2022 году), увеличились преступления против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения 422 случая (286 случаев —в 2022 году), 53 случая незаконного оборота наркотиков (24 случая —в 2022 году),
Раскрываемость преступлений, связанных с наркотиками, составила 46,3% (в 2022 году – 32,2%).
За отчетный период зафиксировано 13 случаев получения, дачи или вымогательства взятки по сравнению с 2 случаями в 2022 году, 25 случаев коррупционных преступлений по сравнению с 22 —в 2022 году.
За 2023 год в суд с обвинительным заключением передано 208 уголовных производства в отношении 242 лиц (в 2022 году: 139 уголовных дел (производств) в отношении 165 лиц).
В 2023 году по 167 уголовным делам, рассмотренным Судом общей юрисдикции первой инстанции Сюникской области, обвинительные приговоры вынесены 183 лицам, 28 человек освобождены от занимаемых должностей.
После презентации работы областной прокуратуры Генеральному прокурору РА Анне Вардапетян была представлена ​​работа, проделанная военной прокуратурой Сюникского гарнизона за 2023 год.
Военный прокурор гарнизона Айк Маргарян сообщил, что в 2023 году было зарегистрировано 769 случая, из них 195 — преступлений, 574 — правонарушений и несчастных случаев. Из 195 преступлений 115 — военные преступления, 80 — иные преступления. Из 195 преступлений, зафиксированных в 2023 году, 40 совершены офицерами, 16 - контрактниками, 83 — призывниками, 12 — неустановленными лицами, 13 — противниками и 31 — гражданскими лицами.
За 2023 год прокурорами Военной прокуратуры гарнизона в суд передано 112 уголовных производства в отношении 133 лиц (за 2022 год: 45 уголовных дел (производств) в отношении 59 лиц).
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поручила прокурорам области сосредоточить внимание на качестве расследования коррупционных преступлений, сфере защиты государственных интересов, а прокурорам военной прокуратуры Сюникского гарнизона провести превентивные меры для предупреждения преступлений в армии.