Դատախազը ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան
2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Պ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված՝ Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ի կազմակերպած ու ղեկավարած հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցել էր նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալ, ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի կողմից ներկայացված դիմումի հիման վրա՝ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ:
2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին դատախազը հաստատել է Հ.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

The prosecutor submitted the case regarding the former Minister of Culture H.P. to the court
In 2012-2016, H.P., who held the position of Minister of Culture of the RA, using her official powers, aided the criminal group organized and headed by A.S., Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, to embezzle the 300 sq. m. area, separated from the land parcel, located at 36 Koghbatsi Street, which had been provided to “Yerevan Secondary Music School named after P. Tchaikovsky” with the right of free use.
On September 27, 20232 the Prosecutor initiated public criminal prosecutiuon  against H.P. Based on the application submitted by H.P., the investigator made a decision to conduct proceedings in the absence of the accused.
On October 4, 2023, the Prosecutor approved the indictment against H.P. and submitted it to the Anti-Corruption Court with the proceedings.