Դատախազը ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի վերաբերյալ գործն ուղարկել է դատարան
2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Պ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, օժանդակել է «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված՝ Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ի կազմակերպած ու ղեկավարած հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակելուն:
Դատախազը 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցել էր նոր հանրային քրեական հետապնդում:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալ, ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հ.Պ.-ի կողմից ներկայացված դիմումի հիման վրա՝ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթ իրականացնելու վերաբերյալ:
2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ին դատախազը հաստատել է Հ.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

В период с 2012 по 2016 год, А.П., занимавшая должность Министра культуры РА, использовав свои служебные полномочия в ущерб государственным интересам, помогла организованной и возглавляемой Чрезвычайным и Полномочным Послом А.С. преступной группе, присвоить 300 кв.м земельного участка, расположенного по адресу улица Когбатси, дом 36, который был предоставлен "Ереванской средней музыкальной школе имени П. Чайковского" по праву безвозмездного пользования.
27 сентября 20232 года прокурор начал публичное уголовное преследование в отношении Х.П. На основании заявления, поданного Х.П., следователь принял решение о проведении процесса в отсутствии обвиняемого.
4 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение против А.П. и передал его в Антикоррупционный суд для дальнейшего рассмотрения.